Washington bugün hüzünlü bir veda törenine tanık oldu. Bir yıl önce Arizona’da bir saldırganın kurşunlarına hedef olarak ağır yaralanan, ardından zor ve uzun bir iyileşme dönemi geçiren, hala zor yürüyen, zor konuşabilen 41 yaşındaki Temsilciler Meclisi üyesi Gabriele Giffords, Kongre’ye ve siyasete veda etti. Kongre’den gözyaşları ve alkışlarla uğurlanan Giffords’ın veda mektubunu yakın arkadaşı Florida milletvekili Debbie Wasserman Schultz okudu. Birkaç yıl önce meme kanseri geçirerek ölümle yüzyüze gelen Shultz çok üzgün görünüyordu. Giffords mektubunda “iyileşecek ve geri döneceğim, Arizonalılar ve Amerikan halkına yeniden birlikte hizmet edeceğiz” dedi. İyileşme sürecine odaklanmak istediğini söylüyor Giffords.

Temsilciler Meclisi Demokrat Azınlık lideri California milletvekili Nancy Pelosi, Demokrat Arizona milletvekili Gabrielle Giffords’ın, “Kongre’nin gördüğü en parlak yıldız” olduğunu söyledi. Temsilciler Meclisi eski başkanı Pelosi, “milletvekili Giffords milyonlarca Amerikalı için bir kararlılık ve cesaret sembolü oldu. Cesaretiyle “onur” sözcüğüne yepyeni bir boyut kazandırdı” dedi. Temsilciler Meclisi Çoğunluk Grup lideri Virginialı Cumhuriyetçi Eric Cantor da Giffords’ın Kongre için her gün bir ilham kaynağı olduğunu söyledi. Gabrielle Giffords’a kısaca Gabby diyen Cantor, “Gabby’nin cesareti, gücü ve enerjisi hepimize ve bütün Amerikalılar’a örnek oldu” şeklinde konuştu.

Saldırıda aldığı ağır yaralar yüzünden konuşma yeteneğini büyük ölçüde kaybeden ve zorlukla yürüyen Gabrielle Giffords, istifa mektubunu Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner’e sunmak üzere kürsüye çıktı ve büyük alkış aldı. John Boehner, genç meslektaşına gözyaşları içinde veda etti. Törenden sonra Giffords, Temsilciler Meclisi üyesi olarak son kez oy kullandı. Hazırlanmasına katkıda bulunduğu bir tasarıya “evet” oyu verdi. Tasarı, Amerika’ya Meksika sınırından küçük uçaklarla uyuşturucu sokan kaçakçılara karşı daha sert cezalar verilmesini öngörüyor. Tasarı oybirliğiyle Kabul edildi. Arizona Valisi Jan Brewer Gabrielle Giffords’ın yerine seçilecek milletvekili için yapılacak özel seçimin tarihini önümüzdeki günlerde açıklayacak.

Giffords 8 Ocak 2011’de Tucson kentinde bir süpermarketin önünde meçmenleriyle konuşurken vurulmuş, saldırıda 6 kişi ölmüş, 13 kişi yaralanmıştı. Ölenler arasında Giffords’ın yardımcılarından biri, bir federal yargıç ve 9 yaşında bir de çocuk vardı. Saldırıdan sonra yakalanarak hüküm giyen ve şizofren olduğu belirlenen saldırgan Jared Loughner hapiste ve hakkındaki suçlamaları reddediyor.

Ne yazık, 41 yaşında emekli olmak zorunda kaldı Gabriele Giffords ve dönme sözüne rağmen ne kadar iyileşeceğini tahmin etmek zor. Giffords’ın astronot olan eşi, geçen yıl son uzay yolculuğunu yaptıktan sonra kendisini tümüyle karısının bakımına adamak amacıyla Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’dan daha önce emekliye ayrılmıştı.