Geçtiğimiz haftalarda Elvis Presley’i gündeme getirdim ama bazı genç okurlarım şu an gündemdeki sanatçıları da dinlemek istediklerini yazınca yaklaşan Grammy ödül töreni güzel bir fırsat oluşturdu Grammy adayı günümüz sanatçılarına değinmek için. 54’üncü Grammy Ödül Töreni 12 Şubat’ta. Amerikan Müzik Akademisi’nin Grammy’leri büyük olasılıkla her zamanki gibi gösterişli bir törenle Los Angeles’ta sahiplerini bulacak, bu yıl 109 yerine 78 dalda ödül verilecek. Kanye West yedi, İngiliz şarkıcı Adele altı adaylıkla 1 numara için yarışıyor.

Bu yılın en çok ödül alması beklenen ismi Kanye West. Kasım sonunda açıklanan ödül adayları arasında yedi adaylıkla West birinci sırada. Ancak West, birçok eleştirmen tarafından 2010 yılının en iyi albümü olarak gösterilen “My Beautiful Dark Twisted Fantasy” ve albümdeki “All of the Lights” adlı şarkıyla en iyi albüm ve en iyi şarkı dalında adaylığı Adele’e kaptırdı.

Kanye West’ten All of the Lights

İkinci sırada İngiliz şarkıcı Adele var. Adele, en iyi plak, albüm ve şarkı dahil altı dalda aday gösterildi. Adele’in “21” adlı albümü bu yıl satış rekorları kırdı. En iyi album kategorisinde Lady Gaga “Born This Way” ile üçüncü Grammy adaylığını aldı.

Adele’den Someone Like You

Büyük ödüllerde aday listesinde olmadığı göze çarpan ünlüler Taylor Swift’le yılların sanatçısı Tony Bennett oldu. 85 yaşındaki Bennett’in “Duets II” adlı albümü geçen yılbaşında uzun süre listebaşı olmuş, büyük ilgi görmüştü. Ancak albüm Grammy’ye aday gösterilmedi. Bennett listebaşı olan en yaşlı şarkıcı olma ünvanına kavuştu, ama Grammy alamayacak.
2010 yılında en iyi albüm dalında “Speak Now” adlı albümüyle Grammy alan Taylor Swift de Grammy’ye aday gösterilmedi bu yıl bu dalda. “Speak Now” 2011’de 3 milyon 700 bin adet satarak genç sanatçının müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı. Taylor Swift üç kategoride Grammy’ye aday gösterildi, bunlar arasında en iyi halk müziği albümü kategorisi de var.

Taylor Swift’ten Mean


Bu yıl en iyi solo performans dalında Grammy ödülü almak için kadın ve erkek sanatçılar birlikte yarışıyor. En iyi pop solo performans kategorisinde Bruno Mars “Grenade” adlı şarkısıyla aday gösterilen tek erkek sanatçı oldu. “Someone Like You” ile Adele, “You and I” ile Lady Gaga, “(Expletive) Perfect” ile Pink, “Firework”le Perry Bruno Mars’a karşı yarışıyor.

Lady Gaga’dan You and I

Bakalım Grammy heykelciğini 12 Şubat’ta kimler kucaklayacak? Bu şarkıları dinleyip tahminde bulunmak isterseniz yazın.