Geçen yazımda Grammy adayları vardı. Adele favorinizdi. Dileğiniz gerçekleşti ve Adele altı Grammy alarak müzik dünyasında pırıl pırıl parladı. Gözünüz aydın! Yıldız demişken bir başka yıldız da beni sevindirdi. İngiliz Beatles grubunun üyelerinden Paul Mc Cartney, sonunda Hollywood’un ünlü “Şöhretler Kaldırımı”nda bir yıldıza kavuştu. Paul McCartney, yüzlerce hayranının da katıldığı bir törenle  kaldırımdaki yıldızının üzerinde kameralara poz verdi.

Paul McCartney burada yaptığı konuşmada, Beatles grubundaki arkadaşları olmadan hiçbir zaman şöhreti yakalayamayacağını söyledi. Ünlü sanatçı, çocukluğunda Liverpool’da rock & roll dinler ve sahnede şarkı söylemeyi hayal ederken, bir gün Hollywood’un Şöhretler Kaldırımı’nda bir yıldız sahibi olabileceğini asla düşünmediğini, bunun o zamanlar için imkansız göründüğünü, ancak sonunda bunun gerçekleştiğini söyledi.

Paul McCartney, bunu Beatles grubundaki bugün hayatta olmayan arkadaşları John Lennon, George Harrison ve çalışmalarına devam eden Ringo Starr olmadan yapamayacağını, onlara teşekkür borçlu olduğunu belirtti. Beatles grubu dağıldıktan sonra Paul McCartney çok başarılı müzik çalışmaları yaptı. Bugün de her konseri tıklım tıklım dolan McCartney, yalnızca orta yaş grubundan değil, gençlerden de büyük ilgi görüyor.  Ben Washington’daki bir konserini izledim ve üç saat sahnede hiçbir yorgunluk belirtisi göstermeden ve sesi bir kez olsun titremeden çalıp söylemesine hayran kaldım. Gelelim Paul McCartney’in yıldızına kavuşmasından sonra aldığı  yine çok acı habere!  McCartney Şöhretler Kaldırımı töreninden sonra acı bir haberle sarsıldı. Dünyayı şoka sokan Whitney Houston’ın ölüm haberi,  Los Angeles’ta aynı otelde kalan Paul McCartney ve üçüncü eşi Nancy Shevell’i de sarstı. Çift, Houston için hazırlanan anma köşesine sarı çiçekler bıraktı. Aynı gece de Paul McCartney  Grammy ödül töreninde  sahneye çıktı ve Whitney Houston için şarkı söyledi. New Jersey doğumlu Whitney Houston müzik dünyası için gerçekten büyük kayıp. Dolly Parton’ın “I Will Always Love You” şarkısını belki de Parton’dan bile daha güzel söyleyen Houston, Bodyguard filmiyle de sinemaseverleri çok etkilemişti.


Dönelim yine Beatles grubuna! Beatles grubu 1960’larda İngiltere’de müzik listelerini altüst etmeye başladıktan sonra ilk kez 7 Şubat 1964 yılında New York’un Kennedy Havaalanına gelmiş ve çılgınca tezahürat yapan onbinlerce hayranı tarafından karşılanmıştı. Beatles bir milyarın üstündeki satışıyla, müzik tarihinin en çok albüm satan grubu olmayı sürdürüyor. İngiltere ve Amerika’da en uzun süre listelerde kalan ve en çok satan grup olmayı sürdüren Beatles topluluğu 2008 yılında Billboard dergisinin bugüne kadar en çok satan 100 sanatçısı listesinde birinci sıraya yerleşti. Beatles grubu 7 Grammy ve sayısız uluslararası müzik ödülü aldı. Ayrıca Time dergisinin 20’nci yüzyılın en etkili kişileri listesinde de ilk 100 arasında yer aldı.

 

Özetle Beatles topluluğu ve ardından solo olarak müzik yaşamını sürdüren Paul McCartney 1960’lardan buyana milyonları etkileyen birer müzik ikonu. Siz Beatles dinliyor musunuz? Ne düşünüyorsunuz? Yoksa “ben gencim, eskilerle ilgilenmem” mi diyorsunuz? Yazarsanız tartışırız. Sevgiyle.