YouTube’suz Hayat Yok!

Posted March 5th, 2012 at 10:34 am (UTC-5)
9 comments

Çoğumuz sosyal medyanın ne kadar yayıldığını görüyoruz.  Ama kaçımız işi sayılara dökünce bu sosyal medya araçlarının gücünü biliyoruz? Facebook’lar, Twitter’lar tamam da en etkili paylaşım araçlarından birinin  sadece yedi yıllık geçmişe sahip YouTube olduğunu da kabul etmek gerek. YouTube çok yaygın bir video paylaşım sitesi. Ünsüzleri bir şarkıyla üne kavuşturan, en komik kedi köpek görüntüleriyle hepimizi gülümseten, komedilerle milyonları kahkahaya boğan YouTube videoları  günümüzün vazgeçilmez eğlencelerinden. YouTube’la ilgili  bilgileri derlerken ben de sayıların böylesine büyük olduğunu bilmiyordum doğrusu. Gelin birlikte gözden geçirelim.

 

 

YouTube 2005 yılında, o zamanlar  PayPal internet ödeme sisteminde çalışan  girişimci üç genç tarafından kurulmuş bir video paylaşım sitesi.  Gençlerdeki bu girişimcilik ruhuna hayran olmamak elde değil. Geçen gün NTV’de Oğuz Haksever iki gençle söyleşi yapıyordu. 33 bin liraya 26 ülkeyi gezmiş gençler, resim ve video çekmişler, çok ilginç yerler görmüşler. Haksever bir ara mesleklerini sordu, “mühendisiz” dediler. Zaten bu bilgisayar mühendislerinde birşey var. Benim oğlum da öyle olduğu için biliyorum. Okulunu bitirdi, işe girdi, evlendi. Tam oh ne güzel düzenli bir hayatı var diye düşünürken, dünyayı gezmek ve gördüklerini yazmak istediğini söyleyerek yollara düştü, modern seyyah oldu. Tabii cesaretimiz olmasa da böyle çılgınlıklar yapabilmek isterdik çoğumuz. Neyse, nereden nereye geldik. Konumuza dönelim yine. Evet, üç girişimci ve akıllı genç 2005 yılında başlatmış YouTube’u. YouTube’a video yükleyebiliyor, sunulan videoları izleyebiliyor ve paylaşabiliyorsunuz.  YouTube’un merkezi  California’nın  San Bruno kentinde. Adobe Flash Video ve HTML5 teknolojisi kullanarak kullanıcıların ürettiği videoları paylaşıyor, bunlar arasında kısa film, müzik klipleri ve TV klipleri  de bulunuyor. Amatör ve profesyonel videolar bulmak mümkün YouTube’da.  YouTube aboneleri sayısız video izleme ve indirme hakkına sahip, abone olmayanlarsa sadece video izleyebiliyor.  Çocuklar ve gençler için uygun olmayan videolar sadece 18 yaşın üstündeki abonelerin hizmetine sunuluyor.

2006 yılının Kasım ayında  Google, YouTube şirketini 1 milyar 65 milyon dolara satın aldı, o günden beri YouTube Google’a bağlı olarak hizmet veriyor.

Kuruluş Tarihi 14 Şubat  2005 
Kurucuları Steve Chen, Chad Hurley, Jawed Karim
Merkezi 901 Cherry Ave, San Bruno California, United States
Hizmet Alanı Tüm Dünya
Geçmişi Bağımsız (2005–2006)
Google (2006–Bugüne kadar)
Sloganı “Broadcast Yourself” / “Kendini Yayınla”

YouTube’la ilgili ilginç bilgiler

 • Her dakika YouTube’a 48 saatlik video yükleniyor ve bu da hergün yaklaşık 8 yıllık görüntü yüklendiği anlamına geliyor
 • Günde 3 milyar  YouTube videosu izleniyor
 • Kullanıcılar YouTube’a her hafta 240 bin adet uzun metrajlı film yüklüyor
 • Her ay YouTube’a yüklenen video miktarı üç büyük Amerikan televizyon kanalının 60 yılda ürettiği videodan daha fazla
 • YouTube trafiğinin yüzde 70’i Amerika dışından geliyor
 • YouTube 25 ülkede 43 dilde faaliyet gösteriyor
 • YouTube kullanıcılarının yaş grubu 18-54 yaş arasında
 • YouTube videoları 2010 yılında 700 milyar defadan fazla kullanıldı
 • YouTube’u her ay 800 milyon yeni kullanıcı ziyaret ediyor
 • 2007 yılında hizmete sunulan YouTube Ortak Programı (Partner) şu anda 22 ülkede 20 binden fazla katılımcıya sahip.
 • YouTube ortaklarına her yıl milyonlarca dolar ödüyor
 • YouTube ortaklarından yüzlercesi altı haneli rakamlarda gelir elde ediyor, ayda 1,000 doların üzerinde geliri olan ortakların sayısı 2010 yılından buyana yüzde 300 arttı
 • YouTube’un reklam geliri de bir yıl içinde %300 arttı
 • Geçen yıl YouTube’a reklam verenlerin sayısı 10’a katlandı
 • YouTube videolarının yaklaşık %10’u  HD kalitesinde
 • 17 milyon kişi YouTube hesaplarını en az bir sosyal medya paylaşım sitesine bağlamış durumda (Facebook, Twitter, Orkut, Buzz gibi)
 • Her hafta 100 milyon kişi YouTube’la ilgili sosyal paylaşım yapıyor (videoları beğeniyor, paylaşıyor, yorum yazıyor)
 • Hergün milyonlarca kişi YouTube’a abone oluyor.
 • YouTube’daki videoların %50’dan fazlası yorum alıyor.

Daha fazla bilgi için YouTube’un internet sitesi:

http://www.youtube.com/

Amerika’nın Sesi’ndeki Türkçe videolar için:

http://www.youtube.com/voaturkce

Size birkaç soru:

YouTube izliyor musunuz?

Günde kaç saat?

Abone misiniz?

YouTube’a hiç video yüklediniz mi?

Cevaplarınızı bekliyorum. Önümüzdeki günlerde başka bir konuda buluşmak umuduyla.

 

9 responses to “YouTube’suz Hayat Yok!”

 1. Atilla orhan says:

  İnanılmaz altyapısı var.Reklam gelirleri de katlanarak arttığına göre yapılan yatırıma değmiş.Ve de “bilinirliği” çok yüksek.Bu saatten sonra aynı alt yapı kurulsa bile youtube yaklaşamazlar.

  • hpolat says:

   Haklısınız. Öyle kolay kolay çökecek bir şirket değil. Bu tür şirketler aslında el değiştirirken büyük kazanç sağlıyor. Dünyada milyonlarca kişinin en büyük eğlencesi haline geldi YouTube son yıllarda. Artık haber bültenlerinin sonunda bile eğlencelik kısa bir YouTube videosu görüyoruz hergün. Bir de en önemlisi, isteyenlere sesli ve görüntülü olarak internette varolma imkanı verdi. Bu açıdan çok tutulduğunu söylemek mümkün. Yazdığınız için çok teşekkürler. Her zaman yorumlarınızı beklerim.

 2. ıcah liamsi namarhak says:

  evet hülya abla bir işi başarabilmek içim gerekli alt yapınızın ve birkiminizin olması gerekir. youtube yi kuran üç kafadar cesur oladukları için başarmışlar fakat sonrası ise hüsran youtube yi google ye bugünkü degerinin çok çok altında bir rakama satmışlar. ilk defa oglunuzdan bahsettiniz anladıgım kadarı ile bilgisyar muhendisi ve gezginmiş. benden selamlar umarım istedigi amaçlarına ulaşır ve başarılı bir grafik çizer.

  youtubeyi youtbe yapan tek unsur belli başlı bütün ülkelerde hizmet vermesi olarak tanımlanabilir. kapasitesinin çok çok üstünde ziyaretçiye ulaşması ise büyük bir başarı diyebilirim

  bilgisayarımı açtıgım anda ilk defa you tube sayfasını açıyorum. istedigim müzikleri dinliyorum.diger işlerimi yaparken müziksiz ve youtubesiz yapamıyorum. adeta madde bagımlısı gibi bir durum yaşıyorum youtube hakkında.

  youtubeye abaone degilim olmadım fakat google gmail hesabımında dolayı email hesabımla diger üyeler gibi faydalanıyorum. sanırım bu bana bir kolaylık gibi bir şey oluyor. ve çokta memnunum. zaten youtube yi diger işlerim bitene kadar kullnıyor ve çogunlukla muzik dinliyorum. bu yazıları yazarkende yotubede mariah carey hero çalıyordu…

  youtube ye herhangi bir yükleme yapmadım. bunu bilmiyorum fakat ögrenip bazı videolar atmayı planlıyorum. tabii becerebilirsem. fakat etiketini iyi yapmam gerekecek daha çok kişiye ulaşabilsin diye. bildiginiz gibi türkiyede youtube atatürke yapılan çirkin saldırı nedeni ile mahkeme bir süre kapatmıştı. youtube ile varılan anlaşma geregi bu videolar kaldırıldı ve bu gibi içeriklerin yayından kaldırılması tahatü ile yenide açıldı. ve bizler adeta bayram yaptık.
  saygı ve sevgilerimle.

  not: youtube yi gelecekteki günlerimde daha popüler olabilmek için kullanmayı düşünüyorum. sanatçıların ve işadamlarının ve siyasetçilerin kullandıgı gibi bir tıkla ulaşılmak istiyorum

  • hpolat says:

   YouTube’la epey ilgilendiğiniz anlaşılıyor. Bugün çok fazla video ve müzik klibi bulmak mümkün You’tube’da. Ayrıca sizin de düşündüğünüz gibi popüler olmak için YouTube kullanıyor milyonlarca kişi. Umarim sizin de işinize yarar. Türkiye’de YouTube yasağının kalkması da iyi oldu. Aslında bence bütün sosyal medya araçlarında hakaret ve saldırılara son verilmesi gerekir. Böyle şeyler kişileri ve toplumları bir yere götürmez çünkü. Bütün sorularıma cevap verdiğiniz için çok teşekkürler. Haklısınız ilk kez oğlumdan söz ettim. Uzakta olmasından başka bir şikayetim yok ama sık sık geliyor. Blogcu, İngilizce yazıyor. Belki bakarsınız. http://www.foxnomad.com adresi. Kendinize iyi bakın. En iyi dilekler.

 3. mardinforum says:

  mardin dargeçit kız meslek lisesi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

March 2012
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031