Yine bir 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaşıyoruz. Kadına karşı şiddetle ilgili haberler içimizi acıtıyor. Kadına karşı şiddetin her geçen gün artması kaygı yaratıyor. Türkiye’deki rakamlar son sekiz yıl içinde 4 binden fazla kadının aile bireylerinin şiddetine maruz kalarak öldüğünü gösteriyor. 8 Mart’ın ilk haberleri de öldürülen kadınlarla ilgili Türk medyasında. Buarada Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu kadına karşı şiddete ağır cezalar getiren Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı’nın birinci bölümünü kabul etti. Bugün de tamamı geçti TBMM’den.

Yeni yasa, şiddet uygulayan kişiye elektronik kelepçe veya bileklik takılarak önlem alınabilmesi, mağdur olan kadının varsa çocuklarına kreş imkanı sağlanması, korunan kişinin hayati tehlikesinin bulunması halinde kimlik ve diğer bilgi ve belgeleri değiştirilebilmesi, hakkında tedbir kararı erilen kişiye zorlama hapis uygulanabilmesi, şiddet uygulayan kişinin silahına el konulması gibi düzenlemeler getiriyor. Görüşmeler sırasında verilen önergelerin kabul edilmesiyle tasarıda bazı değişiklikler yapıldı. Buna göre, hakim kararı ile teknik araç ve gereçler kullanılarak tedbir kararları izlenebilecek. Ancak, konuşmaları dinleme, izleme ve kayıt altına alma gibi işlemler yapılmayacak. Bu yöntem, kişinin bulunduğu yerin tespiti ve yerinin elektronik ortamda izlenmesiyle sınırlı tutulacak.Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yasa tasarısı görüşülürken iktidar ve muhalefet partilerinin ilk kez aynı konuyu savunduğu, kadına karşı şiddeti önlemenin şart olduğu konusunda birleştiği görüldü.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Araştırmacısı Emma Sinclair-Webb: “TR’de kadına karşı şiddeti önleme çalışmalarını izlemeye devam edeceğiz”

Yeni yasa tasarısının önemli ilerlemeler getireceğini belirten Sinclair-Webb, ancak uygulamanın son derece önemli olduğuna dikkati çekti. Eski yasanın sadece evli kadınları koruyacak şekilde düzenlendiğini hatırlatan Emma Sinclair-Webb, telefonla yaptığımız söyleşide, yeni tasarının kadını ve çocuklarla diğer aile bireylerini de kapsamı içine almasını memnunlukla karşıladıklarını söyledi. İnsan Hakları İzleme Örgütü, sığınak sayısının arttırılması, emniyet ve savcılıklarda kadın konusunda uzman personel bulunmasının gereğine inanıyor. Emma Sinclair-Webb bu konularda ilerleme sağlanması yönünde de Türk hükümetinin çalışması gerektiğini vurguluyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü yetkilisi Sinclair Webb, önümüzdeki aylarda çıkacak yasanın uygulanmasını çok yakından izleyip bir rapor hazırlayacaklarını da söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’e ABD’den  Ödül


8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başka güzel haberler de var. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul milletvekili Şafak Pavey, bugün Washington’da ABD Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen törende Bakanlığın “Kadın Cesaret Ödülü” aldı. Şafak Paley ödülü alan on kadından biri. Yürekten kutluyoruz Şafak Pavey’i. Törene Michelle Obama da katıldı. Hillary Clinton’ın Dışişleri Bakanı olmasından sonra Amerika, tüm dünyada kadın haklarının korunması için özel programlar geliştirdi. Bu programlardan biri de 2007’den bu yana verilen “Kadın Cesaret Ödülü” oldu. Ödül için bu yıl tüm dünyadan 10 kadın seçildi.

Geçen yıl Nobel Barış Ödülü alan iki kadın, Leymah Gbowee ve Tawakkol Karman’ın da hazır bulunacağı törende, Pavey’le birlikte ödül alacak kadınlar şunlar:
– Afganistan’dan Maryam Durani – Kandahar Bölgesel Konseyi üyesi
– Brezilya’dan Binbaşı Pricilla de Oliveira Azevedo – Rio de Janeiro Polis Teşkilatı
– Burma’dan Zin Mar Aung – siyasi eylemci
– Columbia’dan Jineth Bedoya Lima – gazeteci
– Libya’dan Hana Elhebshi  – siyasi eylemci, mimar
– Maldivler’den Aneesa Ahmed – cinsiyet temelli şiddete karşı eylemci  ve  eski Kadın İşleri Bakan Yardımcısı
– Pakistan’dan Shad Begum -insan hakları savunucusu ve Kadın Refahı Birliği kurucusu
– Suudi Arabistan’dan Samar Badawi – kadın hakları savunucusu
-Sudan’dan  Hawa Abdullah Mohammed Salih – kadın hakları savunucusu

Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Namık Tan’ın Mesajı

Foto:EMBASSY OF THE REPUBLIC OF TURKEY

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Büyükelçi Tan’ın mesajı şöyle:

“Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne benimsediğimiz amaç, ilke ve değerler sayesinde, toplumumuzun temelini teşkil eden kadınlar bugün toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel hayatın muhtelif alanlarında aktif şekilde rol almaktadırlar.

Türk milleti halihazırda dünya çapında tanınan iş kadınları, bilim kadınları, kadın sanatçı ve sporcular yetiştirmiştir. Bugün Birleşmiş Milletler Kadına Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi’ne ve Ek Protokolü’ne taraf olan, ayrıca, Kadına Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Komitesi’nde bir üyeyle temsil edilen Türkiye, Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında kadına karşı şiddet alanında ilk uluslararası belge olan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin hazırlıklarına da öncülük etmiş ve bu Sözleşme’yi imzalayan ve meclisinde onaylayan ilk ülke olmuştur.

Diğer yandan, Dünya Kadınlar Günü’nü, kadın haklarına toplumumuzda ve dünya çapında dikkat çekilmesi ve bu konuda harekete geçme çağrısında bulunulması için değerli bir fırsat olarak görüyorum.  Zira, gerek ülkemizde, gerek dünyada kadın hakları konusunda atılması gereken önemli adımlar bulunmaktadır.  Unutmamalıyız ki, kadınların kalkınması, toplumların kalkınması demektir ve bir ülkenin kalkınmışlık düzeyi, o ülkenin kadın hakları ve kadın-erkek eşitliği konusunda kaydettiği ilerlemeyle de ölçülmektedir.  Kadın hakları konusunda bugüne değin attığımız olumlu adımlar, bizi bu doğrultuda daha fazla çalışmaya, var olan sorunları ilgili kişi ve kuruluşların katılımıyla tespit etmeye ve birlikte bu sorunlara kalıcı çözümler üretmeye teşvik etmektedir.

Bu vesileyle, özverili çabalarıyla gerek ABD’nin bugün bulunduğu yere gelmesinde gerek Türk kadının ABD’nde layıkıyla temsil edilmesinde çok önemli bir role sahip olan Türk-Amerikan toplumunun kadın üyelerine, eşlerimize, annelerimize, kadın meslektaşlarımıza ve erkek mensuplarımızın eşlerine bu yaşamsal katkıları için bir kez daha teşekkür eder, Dünya Kadınlar Günlerini en içten duygularla kutlarım.”

Mart ayı Amerika’da Kadın Tarihi Ayı (Women’s History Month) olarak kutlanıyor, ay boyunca çeşitli etkinlikler düzenleniyor.  Bu nedenle bloğumda bu ay sık sık kadın konusuna değineceğim. Haberiniz ola!

Gelecek yıl 8 Mart Kadınlar Günü’nde kadına şiddetin azaldığı bir dünyada yine birlikte olmak umuduyla. Hepimizin  8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

İnsan Hakları İzleme Örgütü Türkiye Araştırmacısı Emma Sinclair Webb’le söyleşiyi dinlemek için:

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün yeni yasa tasarısıyla ilgili görüşleri için:

http://www.voanews.com/turkish/news/Turkiyede-Aile-ici-iddeti-Onlemek-cin-Guclu-Bir-Yasa-art-141813883.html

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Kadın Hakları konulu raporlarını incelemek için:
http://www.hrw.org/en/category/topic/women

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Türkiye konulu raporlarını incelemek için:
http://www.hrw.org/en/europecentral-asia/turkey