Sizce Amerikalılar bugünlerde sahnede en çok hangi oyunu ya da müzikali izliyor ve de çok beğeniyor? Fazla düşünmeyin çünkü cevap başlıkta gizli! Evet, “The Lion King” New York’un ünlü Broadway tiyatarolarının gişe rekorunu kırdı. Daha doğrusu “Operadaki Hayalet”in elinden en çok izlenen ve gelir getiren müzikal olma rekorunu sonunda aldı. Açıklanan rakamlara göre, Operadaki Hayalet bugüne kadar 853,122.847 bin dolarla elinde tuttuğu birinciliği geçen hafta The Lion King’e kaptırdı. Lion King (Aslan Kral) 853,846.062 bin dolarla öne geçti. Disney şirketinin ürünü Lion King, 1997 yılında ilk kez sahnelenmişti. Phantom of the Opera, Operadaki Hayalet ise 1988 yılından beri sahnelerde. Yani aradaki on yıla rağmen Lion King öne geçmeyi başardı. Operadaki Hayalet 24 yılla Broadway’in en uzun süre sahnede kalan müzikali. The Lion King şu anda altıncı durumda. Unutmayın, iki müzikalin başlama tarihleri arasında 10 yıl var.

Peki iki rakip müzikalin ortak noktaları var mı? Elbette. İkisinin arkasında da iki dev besteci var bir kere. Operadaki Hayalet, ünlü besteci Andrew Lloyd Webber’in eseri ve müzikali Harold Prince yönetiyor. The Lion King de Elton John’la Tim Rice’ın müzik dehasına dayanıyor. İki müzikal de birçok ödül aldı bugüne kadar. Lion King tam bir aile müzikali. Çocuk çocuk gidilip izlenecek, gözyaşı dökülecek bir sahne şovu. Operadaki Hayalet de birbirinden güzel şarkılarıyla yetişkinlere hitap eden bir aşk hikayesi. Ama bugünlerde New York’ta en popüler sahne şovu ne derseniz bilin ki artık Lion King daha popüler. Belki kısa bir video izlerseniz, kostümlere, makyaja ne kadar büyük emek verildiğini görmeniz mümkün olur.

Aslan Kral’ın bendeki anısı, kızım küçücükken filmine gitmiş olmamız. Yanyana oturup, hıçkıra hıçkıra küçük aslanın babasının ölümüne, amcasının mezalimine ağladığımızı dün gibi hatırlıyorum. Hey gidi günler! Benden bir tavsiye. Siz siz olun sanatı, tiyatroyu, sinemayı ihmal etmeyin. Hepsi çok büyük emek gerektiren, bir o kadar da büyük yetenek isteyen sektörler. Sanatçıya, sanata destek olmaktan vazgeçmeyin. Sevgiyle kalın.