Bu bence çok önemli bir konu, bugün de sağlık olsun! Facebook’un iki kurucusundan biri olan Mark Zuckerberg, kafasında kansere yenik düşen teknoloji devi Steve Jobs’dan aldığı ilham, kalbinde kız arkadaşı Priscilla Chan’in aşkı, Salı günü beklenmedik bir çağrıda bulundu ve organ bağışına izin verecek bir Facebook butonu kullanmaya başladıklarını açıkladı. Tabii Facebook izleyicileri, hemen kampanyaya katılmaya başladı ve günde 400 olan ortalama organ bağışları 24 saat içinde altı bine, ondan sonra da 100 binin üstüne çıktı. İşte sosyal medyanın gücü de burada. Facebook, bir kampanya açtığı zaman ses getiriyor çünkü milyonlarca izleyicisi var. Facebook da gücünü bir sağlık kampanyası açarak, organ nakli için bekleyen onbinlerce kişiye umut oldu. Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesi olan Facebook sosyal sorumluluğunun da bilincinde. Amerika ve İngiltere’deki Facebook kullanıcıları, Salı gününden itibaren sağlık bölümünde ‘Organ Donörü’ seçeneğini tıklayabiliyor. Kullanıcı eğer organ donörü ise nerede yaşadığını, ne zaman organ donörü olduğunu belirtebilir, niçin organ donörü olduğunu anlatan hikayesini de ekleyebilir. 1 milyara yakın üyesi olan dev sosyal paylaşım sitesi Facebook tarafından organ bağışı zinciri sayesinde aylarca, yıllarca organ bekleyen, organ nakli yapılamadan ölen milyonlarca kişinin hayatı kurtarılabilir.

Zuckerberg’e Steve Jobs hayranlığı ve aşkı yol gösterdi
Mark Zuckerberg televizyonlara yaptığı açıklamada, “Bugün ABD’de 114 binden fazla kişi, dünya çapında milyonlarca kişi, yaşamlarını kurtaracak kalp, böbrek nakli için bekliyor” dedi. Zuckerberg arkadaşı, Apple’ın CEO’su Steve Jobs’ın ölümününün bu projeyi geliştirmesinde etkili olduğunu söyledi. Jobs, karaciğer nakli olmasına rağmen geçen yıl pankreas kanserinden hayatını kaybetmişti. Zuckerberg’in ikinci ilham kaynağı, kız arkadaşı Priscilla Chan. Zuckerberg, “Priscilla tıpta okuyor. Akşam yemeği konuşmalarımız sık sık Facebook hakkında oluyor. Bana hep bazı hastaların organ nakli olamadıkları için için durumlarının kötüleştiğini anlatıyor” şeklinde konuştu.
ABD’de Organ Bağışları Tırmanıyor
Facebook’un sosyal medyadaki gücünü böyle bir amaçla kullanması sevindirici. Mark Zuckerberg, gerçekten yararlı bir girişime imza atmış oldu. Sayılara bakarsak, en iyi sonuçlar Facebook şirketinin merkezinin bulunduğu California eyaletinde alındı. Bir günde ortalama 70 kişinin organ bağışında bulunduğu California’da Zuckerberg’in çağrısından sonraki 24 saat içinde tam 3,900 kişi organlarını bağışlamak için kayıt yaptırdı. Los Angeles bölgesindeki organ bağışlarını koordine eden OneLegacy adlı kuruluşun sözcüsü Bryan Stewart, “bağış listesine daha çok kişinin katılmasını minnetle karşılıyoruz. Sürecin ne kadar süreceğini ve katılımın ne kadar büyüyeceğini görmek için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu. Resmi rakamlara göre bugün Amerika’da 114 bin Amerikalı, karaciğer, böbrek, kalp ve akciğer ve diğer organların nakli için bekliyor. Geçen yıl 6,600 kişi organ nakli beklerken hayatını kaybetti. Amerika’da birçok kişi ehliyet alırken veya ehliyetlerini yenilerken organ bağışlayıp bağışlamayacağına karar veriyor.Bu şekilde organ bağışlayanların oranı sadece yüzde 2. Çocukların organ bağışı konusunda ailelerinin izni gerekiyor. United Network for Organ Sharing (UNOS) Organ Paylaşım Şebekesi adlı kuruluş, Amerika’da organ bağışlarını düzenliyor. UNOS’a göre, şu an ABD’de organ bekleyen 114 bin kişi var. Geçen yıl organ bulamadan ölenlerin sayısı 6,600 oldu. Genelde her yıl ortalama 10 bin kişi bu nedenle ölüyor. Yine UNOS’a göre ehliyetlerinde organ donörü olduğunu yazan Amerikalılar’ın oranı yüzde 43. Facebook’a organ bağışı Amerika ve İngiltere’den yapılabiliyor. Facebook 2004 yılında kuruldu, tüm dünyada 526 million günlük kullanıcısı var.

Ben çevremde son 20 yıl içinde dört böbrek nakli gördüm, hepsi hayat kurtardı. Birinde bir anne oğluna, diğerinde bir kadın eşine, öteki ikisinde de kardeş kardeşe böbrek bağışladı. Hepsi bugün hayatlarına devam ediyor. Bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyorum. Siz olsanız organlarınızı bağışlar mıydınız?