Amerikalılar’ın alışkanlıklarıyla ilgili olarak sizleri bilgilendirme konusunda bloğa başlarken söz vermiştim. Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nin bir araştırması tam zamanında geldi. Amerikalılar televizyonda haber izliyor mu sorusunun yanıtını merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!

PEW’un 12-25 Ocak 2011 tarihleri arasında yaptığı araştırmaya 2,251 yetişkin katıldı. 18 yaşın üstündeki katılımcıların 750’si de cep telefonlarıyla soruları yanıtladı. Sorular İngilizce ve İspanyolca olarak soruldu. Sonuçlara bakarsak, yerel haberleri izleyen Amerikalılar’ın oranı yüzde 72. Yerel haberler derken yanlış anlaşılmasın, sadece hava durumunu, trafik kazalarından söz etmiyoruz, bu haberlere önemli siyasi gelişmeler, uluslararası nitelikte büyük olaylar, savaşlar da dahil.

16 konudaki haberleri izleyip izlemedikleri soruldu araştırmaya katılanlara.  Bu 16 konudan 12’sini, yüzde 72’lik grup izliyor. 16 konudan 14’ünü denekler, yerel gazetelerden almak istediklerini söylediler. 16 konudan sadece 4’ünü televizyondan izlemeyi tercih ediyor Amerikalılar. Bunlar hava durumu, flaş haberler, siyaset, eğitim ve trafik/suç haberleri. Yerel haber izleyenlerin yüzde 32’si, bölgelerinde okudukları gazetelerin yayınına son verilmesinin hayatlarını çok etkileyeceğini söylüyor. 40 yaşın üstündeki haber izleyicilerinin yüzde 71’i çoğu zaman haber izliyor. Yüzde 25’i sadece önemli bir olay olduğu zaman haber izlemeyi tercih ediyor.

Gelelim internetçilere. 18-39 yaş grubunda yerel haberleri izleyenlerin oranı yüzde 91. Ve bu grup haberleri internetten izliyor.  40 yaşın üstünde yerel haber izleyenlerinse yüzde71’i internet kullanıcısı. Yetişkinlerin yüzde 82’si yerel haberleri takip etmiyor.

New York Times gazetesine göre, ki bu bilgiler Nielsen Araştırma Şirketi’nin verilerine dayanıyor, bir Amerikalı haftada ortalama 34 saat televizyon izliyor. Bu rakam 2010 yılından. Bu oran 2009’a göre yüzde 1’lik bir artış anlamına geliyor.

PBS televizyonunun bir araştırmasına göre de, Amerikalılar’ın TV izleme alışkanlıklarını şöyle özetlemek mümkün:

%57 TV haberlerini,
%54 yerel haberleri,
%34 kablolu haber kanallarını,
%28 gece haberlerini,
%23 sabah programlarını ve içindeki haberleri izliyor.

Çok da haberle ilgisiz değil Amerikalılar. Ama TV’de rekor kıran programlar yine American Idol, The Voice gibi ses yarışmaları ve ünlü komedyenlerin sunduğu komedi programları. Dizilere gelince o ayrı bir hikaye! Söz, onlara da daha sonra bakarız.

Siz TV’de neler izliyorsunuz? Haberlere bakıyor musunuz? Ne tür programlar ilginizi çekiyor? Yeni bir yazıya kadar hoşçakalın.