Başlığa bakıp ne olduğunu merak edeceğinizden eminim. Hemen açıklayayım. Konumuz bu kez iki kitap. Biri Amerika’nın First Lady’si Michelle Obama’nın ilk kitabı, ”American Grown: The Story of the White House Kitchen Garden and Gardens Across America”, geçtiğimiz günlerde Crown Yayınevi çıkardı. Adından da gördüğünüz gibi, Michelle Obama’nın Beyaz Saray’ın bahçesinde özenle yetiştirdiği organik sebze ve meyvelerden, bunlarla Beyaz Saray’ın konukları ve Obama ailesi için yapılan yemeklerden söz ediyor. Beyaz Saray’daki organik bahçe üç yıl önce Michelle Obama’nın Amerikalılar’ın yiyecek alışkanlıklarını değiştirme ve obeziteyle mücadele kampanyasının bir parçası olarak başlatıldı. Ilk tohum ve fideler, Washington yakınlarındaki Barcroft İlkokulu’ndan 5’nci sınıf öğrencisi 23 öğrencinin yardımıyla ekildi. Küçücük bir bahçeden orta büyüklükte bir bahçeye dönüştü kısa zamanda ve Michelle Obama da her bahçe olayında aktif olarak yeraldı. Bugün Beyaz Saray’daki resmi ve özel davetlerde ve Obama ailesinin sofrasında bu bahçede yetişen organik sebze ve meyveler ikram ediliyor.


Michelle Obama eşinin başkanlık seçim kampanyası sırasında düşünmüş ilk kez bahçe konusunu. Kitapta da samimiyetle anlatıyor: “Kocam başkanlık için yarışıyordu. Seçimi kaybedebilirdi. Ama kazanırsa ne yapacağımı düşünmeden edemedim. Beyaz Saray’a bir sebze bahçesi kazandıracak, Beyaz Saray’dan başlayarak herkesin sağlıklı ve dengeli beslenmesini teşvik edecektim. Çocuklar bu bahçe sayesinde taze, besin değeri yüksek sebze ve meyve yetiştirmeyi öğrenecekti.” Michelle Obama, yıllar öncesinden kızları Malia ve Sasha’nın yiyeceklerine dikkat etmeye başlamış. Önceleri bahçe bilgisi çok az olan Michelle Obama, kısa zamanda bahçıvanların yardımıyla ustalaşmış, zaman zaman çocuklarla bahçeye girmeye, “ektiklerini biçmeye” koyulmuş. Domatesleri, çilekleri toplamak çok zevkli olmuş. Ama elbette Washington gibi tropik benzeri iklimi olan bir bölgede bahçecilik hiç de kolay değil. İlk yılında bahçenin büyük bölümü şiddetli yağmurlara yenik düşmüş. Michelle Obama zorluklara rağmen, profesyonel yardımla bu işin altından kalkmış. Bugün Washington’daki Barnes & Noble Kitapçısı’nda imza günü yapan First Lady, çok mutlu görünüyordu.


Kitapta ABD’nin ünlü bahçeleriyle ilgili bilgi ve sağlıklı yemek tarifleri de var. Beyaz Saray’ın Aşçısı Sam Kass’ın “Yaz Sebzeli Mısır Çorbası” tarifini bu yaz birçok kişi deneyecek eminim. Ben de üşenmeyip yapsam mı acaba? Unutmadan, kitapta ayrıca mevsimlik bahçecilik sırları da veriliyor ki Amerikalı okurlar için bu da ilginç olacaktır çünkü Amerikalılar genelde toprakla uğraşmaya çok meraklı. Kitap 30 dolara satılıyor. Elektronik kopyasını almak isterseniz fiyat yarıya düşüyor, 14.99 dolar oluyor. First Lady Michelle Obama kitabın gelirini Ulusal Park Vakfı’na bağışlayacak.

Gelelim ikinci kitaba. O ilki kadar masum değil ve oldukça yankı uyandırdı. Daha basılmadan Bu kitap “Barack Obama: The Story” adlı, yazarı David Maraniss, Simon and Schuster Yayınevi’nden çıktı. 641 sayfa, fiyatı 32 dolar 50 cent. Adından da anladığınız gibi Barack Obama’nın gençliğini anlatıyor. Daha doğrusu epey yaramazlık yaptığı üniversite yıllarını. Bu ay çıkan kitapta kitapta Obama’nın üniversite yıllarında birlikte olduğu kız arkadaşının kimliği de ilk kez açıklanıyor.


“Dreams From My Father” (Babamdan Rüyalar) adlı anı kitabında Obama bir yıl birlikte olduğu kız arkadaşından bahsetmiş ancak adını gizli tutmuştu. Obama’nın 22 yaşındayken birlikte olduğu Genevieve Cook’un o dönemde yazdığı günlüklerinde çok özel ayrıntılar var. Obama’nın Pazar günleri evden çıkmayıp bulmaca çözmeyi sevdiğini, beyaz bir annenin büyüttüğü siyah bir genç olarak kimlik arayışı yaşadığını öğreniyoruz. Ayrıca Hawaii’de lisedeyken de arkadaşlarıyla birlikte uyuşturucu kullandığını, marihuana kullanan grubun kendilerine “Choom Gang” adını verdiğini, basketbol oynamayı çok sevdiğini, bu grubun üyelerinin sonradan çok başarılı ve ünlü avukatlar, yazarlar, işadamları olduğunu ve yaşına göre çok olgun davrandığını da. Eleştirmenler David Maraniss’in iyi bir yazar olduğunu söylüyor ve kitabı iyi yazılmış bir çalışma olarak tanımlıyor.

Ancak tabii politika kazanı hemen kaynamaya başladı. Seçim yılında muhafazakarların Başkan Obama’nın geçmişiyle ilgili gerçekleri ne kadar kullanacağını ve bunun etkisinin ne olacağını veya bir etkisi olup olmayacağını bekleyip göreceğiz.

Yorumlarınızı bekliyorum her zamanki gibi. Buarada sitemizin görüntüsü de bugünden başlayarak değişti. Beğendiniz mi? Bu konudaki görüşlerinizi de yazarsanız sevinirim. Sevgiyle.