Michelle’in Bahçesi,Barack’ın Gençliği

Posted June 13th, 2012 at 9:50 am (UTC-5)
4 comments

Başlığa bakıp ne olduğunu merak edeceğinizden eminim. Hemen açıklayayım. Konumuz bu kez iki kitap. Biri Amerika’nın First Lady’si Michelle Obama’nın ilk kitabı, ”American Grown: The Story of the White House Kitchen Garden and Gardens Across America”, geçtiğimiz günlerde Crown Yayınevi çıkardı. Adından da gördüğünüz gibi, Michelle Obama’nın Beyaz Saray’ın bahçesinde özenle yetiştirdiği organik sebze ve meyvelerden, bunlarla Beyaz Saray’ın konukları ve Obama ailesi için yapılan yemeklerden söz ediyor. Beyaz Saray’daki organik bahçe üç yıl önce Michelle Obama’nın Amerikalılar’ın yiyecek alışkanlıklarını değiştirme ve obeziteyle mücadele kampanyasının bir parçası olarak başlatıldı. Ilk tohum ve fideler, Washington yakınlarındaki Barcroft İlkokulu’ndan 5’nci sınıf öğrencisi 23 öğrencinin yardımıyla ekildi. Küçücük bir bahçeden orta büyüklükte bir bahçeye dönüştü kısa zamanda ve Michelle Obama da her bahçe olayında aktif olarak yeraldı. Bugün Beyaz Saray’daki resmi ve özel davetlerde ve Obama ailesinin sofrasında bu bahçede yetişen organik sebze ve meyveler ikram ediliyor.


Michelle Obama eşinin başkanlık seçim kampanyası sırasında düşünmüş ilk kez bahçe konusunu. Kitapta da samimiyetle anlatıyor: “Kocam başkanlık için yarışıyordu. Seçimi kaybedebilirdi. Ama kazanırsa ne yapacağımı düşünmeden edemedim. Beyaz Saray’a bir sebze bahçesi kazandıracak, Beyaz Saray’dan başlayarak herkesin sağlıklı ve dengeli beslenmesini teşvik edecektim. Çocuklar bu bahçe sayesinde taze, besin değeri yüksek sebze ve meyve yetiştirmeyi öğrenecekti.” Michelle Obama, yıllar öncesinden kızları Malia ve Sasha’nın yiyeceklerine dikkat etmeye başlamış. Önceleri bahçe bilgisi çok az olan Michelle Obama, kısa zamanda bahçıvanların yardımıyla ustalaşmış, zaman zaman çocuklarla bahçeye girmeye, “ektiklerini biçmeye” koyulmuş. Domatesleri, çilekleri toplamak çok zevkli olmuş. Ama elbette Washington gibi tropik benzeri iklimi olan bir bölgede bahçecilik hiç de kolay değil. İlk yılında bahçenin büyük bölümü şiddetli yağmurlara yenik düşmüş. Michelle Obama zorluklara rağmen, profesyonel yardımla bu işin altından kalkmış. Bugün Washington’daki Barnes & Noble Kitapçısı’nda imza günü yapan First Lady, çok mutlu görünüyordu.


Kitapta ABD’nin ünlü bahçeleriyle ilgili bilgi ve sağlıklı yemek tarifleri de var. Beyaz Saray’ın Aşçısı Sam Kass’ın “Yaz Sebzeli Mısır Çorbası” tarifini bu yaz birçok kişi deneyecek eminim. Ben de üşenmeyip yapsam mı acaba? Unutmadan, kitapta ayrıca mevsimlik bahçecilik sırları da veriliyor ki Amerikalı okurlar için bu da ilginç olacaktır çünkü Amerikalılar genelde toprakla uğraşmaya çok meraklı. Kitap 30 dolara satılıyor. Elektronik kopyasını almak isterseniz fiyat yarıya düşüyor, 14.99 dolar oluyor. First Lady Michelle Obama kitabın gelirini Ulusal Park Vakfı’na bağışlayacak.

Gelelim ikinci kitaba. O ilki kadar masum değil ve oldukça yankı uyandırdı. Daha basılmadan Bu kitap “Barack Obama: The Story” adlı, yazarı David Maraniss, Simon and Schuster Yayınevi’nden çıktı. 641 sayfa, fiyatı 32 dolar 50 cent. Adından da anladığınız gibi Barack Obama’nın gençliğini anlatıyor. Daha doğrusu epey yaramazlık yaptığı üniversite yıllarını. Bu ay çıkan kitapta kitapta Obama’nın üniversite yıllarında birlikte olduğu kız arkadaşının kimliği de ilk kez açıklanıyor.


“Dreams From My Father” (Babamdan Rüyalar) adlı anı kitabında Obama bir yıl birlikte olduğu kız arkadaşından bahsetmiş ancak adını gizli tutmuştu. Obama’nın 22 yaşındayken birlikte olduğu Genevieve Cook’un o dönemde yazdığı günlüklerinde çok özel ayrıntılar var. Obama’nın Pazar günleri evden çıkmayıp bulmaca çözmeyi sevdiğini, beyaz bir annenin büyüttüğü siyah bir genç olarak kimlik arayışı yaşadığını öğreniyoruz. Ayrıca Hawaii’de lisedeyken de arkadaşlarıyla birlikte uyuşturucu kullandığını, marihuana kullanan grubun kendilerine “Choom Gang” adını verdiğini, basketbol oynamayı çok sevdiğini, bu grubun üyelerinin sonradan çok başarılı ve ünlü avukatlar, yazarlar, işadamları olduğunu ve yaşına göre çok olgun davrandığını da. Eleştirmenler David Maraniss’in iyi bir yazar olduğunu söylüyor ve kitabı iyi yazılmış bir çalışma olarak tanımlıyor.

Ancak tabii politika kazanı hemen kaynamaya başladı. Seçim yılında muhafazakarların Başkan Obama’nın geçmişiyle ilgili gerçekleri ne kadar kullanacağını ve bunun etkisinin ne olacağını veya bir etkisi olup olmayacağını bekleyip göreceğiz.

Yorumlarınızı bekliyorum her zamanki gibi. Buarada sitemizin görüntüsü de bugünden başlayarak değişti. Beğendiniz mi? Bu konudaki görüşlerinizi de yazarsanız sevinirim. Sevgiyle.

4 responses to “Michelle’in Bahçesi,Barack’ın Gençliği”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla merhabalar. yazıyı ve konuyu okudugum gibi resimleride inceledim. yine başarılı ve profesyonel bir iş çıkarmışınız.

  öncelikle hanımefendi bayan michelle obama nın çok sevdigi organik natur bahçesinin aşkı için birşeyler yazmak istiyorum. yazıda geçen açıklamada buna daha sayın başkan obama başkanlık seçimini kazanmadan karar vermiş. bir hayalin üzerine kurulu kombinasyonu sonunda başarmış.
  bayan obama nın sebetindekilerinin hepsinin kendi bahçesinde yatişdirdigi ihtimalinde ya çok çalışmış olması yada çok yardım almasına baglıyorum. onların mutfakta leziz yemeklere dönüştügünü düşününce bir gün beyaz sarayda misafir olma hayalimi tazelemiş oluyorum.
  beyaz saraya nasıl sızacagımın hayalinide merak etmemeniz için paylaşmakta mahsur görmüyorum. türk-amerikan ilişkilerine yönelik özverili çalışmalarımdan dolayı bir ÖZGÜRLÜK madalyası hayal ediyorum. madalyayı veren obama lar bahçeden temin edilmiş sebze yemegini esirgemezler diye düşünüyorum. sayın hanım efendi bayan michelle obama yı bahçe aktivitesinden dolayı kutluyorum.

  gelelim sayın başkan obama nın gençliginde yedigini itiraf ettigi nanelere. baya bir bir cesurmuş. kitabın türkçesi olsa kesin alır ve okurdum fakat bu zor bir ihtimal diye düşünüyorum.belki amerikan büyükelçiligi bu kitabı derleyip toparlayarak özet e-kitap haline getirise bu imkan olabilir diye düşünüyorum. bence bu kitapta her şeyi itiraf ettigine inanmıyorum.herkesin unutulmaz bir ilk aşkı vardır onu söylemeye cesaret edememiş. bu konuyu sansürlemek zorunda kalmış. demekki hiç unutmamış bunun ihtimali güçleniyor.
  sayın başkan obama nın gençliginde yedigi naneleri amerikan gençelerinin çogunun buna yakın hayatı oldugu için yadırganmayacagını düşünmekteyim. bu en iyi olası ihtimaldir.
  bunu cumhhuryetçilerin kullanması ise muhtemel bir gelilme olacaktır. özellikle seçim zamanı daraldıkça bunu net görebilecegiz. önceki seçimlerde çarşaf çarsaf aksiyonu görebilmiştik.
  gallup araştırma şirketi seçime kadar durumun 46-46 bandında devam edecegini açıklamıştı.
  bizlerde seçimin nimetlerinden nasıl bir posizyon üretilebilirin peşinde olmaya devam edecegiz.

  yeni sitenizi çok begendim. fakat ana sayfada blogları saklamanızı anlamış degilim.bir köşde olabilir diye düşünüyorum. fakat sizi sevmeye devam etme konusunda beklentilerim var daha fazla haber,içerik,bilgi,söyleşi ve videolar görmeyi arzu ediyorum. haberleriniz başka sitlerde aynen okuyorum tabi altına vao türkçe bilgisinide ekliyorlar. bence degişiklik konusunda geç kalındıgını düşünüyorum. bütün güzelliklere hep breaber yürüyebilmemiz ve yaşayabilmemiz en büyük dilegimdir. yeni voa türkçe sitesinin degişikligi bazında.

  saygı ve sevgilerimle.

  • hpolat says:

   Görüşlerinizi paylaştığınız ve yazıyla ilgili güzel sözleriniz için çok teşekkürler. Sitemizin yeni görünümüyle ilgili önerilerinizi dikkate aldik. Blogları yeniden göz önüne çıkardık. Başka önerileriniz varsa lütfen yazın. Yeni sürprizlere de hazır olun. Yeni konular geliyor yakında. Tekrar teşekkürler.

 2. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla bazı önerilerim var. hergün ziyaret ettigim bu sitenin daha güzel olmasını arzu ediyorum. aklıma gelen bazılarını ifade etmek istiyorum.

  1=STATE İNFORMATİON …. her hafta bir eyaletin tanıtımının yapılmasını istiyorum. eger bu olursa ilk sırada maine olsun. buda benim telif hakkım olsun.
  2=AMERİCAN MUSİC ….. yerel ve ulusal düzeyde seçmelerden oluşan american music kültürünün yayılması ve tanıtılmasını arzu ediyorum.buna rihanna ile başlayalım.
  3=TODAY IN HISTORY …. hergün tarihin önemli gelişmelerinin kısa açıklamaları ile izleyicilerle paylaşılmasını istiyorum. amerika ve dünya ölçeginde.
  4=WHO IS WHO ….. bunun bence her gün olması fayda getirir.önemli insanların tanıtımının yapılmasının degeri yüksek olacaktır.hellen keller ile başlamalısınız.
  5=SUCCESS STORIES ….. artık yeni başarıların adayları yaşanan başarı hikayelerine özenle sarılıyor. bu hayatın her alanından her hafta bir tane olabilir. başlangıcın ise steve jobs ile olması bir jest olabilir.
  6=VISA TYPES AND DETAILS ……bu siteye giren herkesin amerika ile direk yada dolaylı bir bagı ve sevgisi vardır. bu reytinginizi artıracaktır.
  7=WORLD CITY TIMES …. washington un dünyanın önemli kentleri ile arasında saat sayacının yapılması. şu andaki washington saatinin kayseri de kaç oldugu gibi. amerikadaki hayatın zamanını yakalamak ve bilmek isteyenler olacaktır.
  8=IMPORTANT LINKS AMERİCA ….bunun özellikle profesyonelce hazırlanmasını çok arzu ediyorum. baglarımızı geliştirmemiz için güzel olabilecek.
  9=LAST MINUTE AND FLASH NEWS …. gelişmelere göre sistenizde bir son dakika veya flaş haber görseli konması harika olabilir.
  10=PLEDGES OF THE DAY WISE …. her gün bir bilge sözün izleyiciler ile paylaşılması bence güzel olabilir. fazla bir yer kaplamayacagını düşünüyorum.

  saygı ve sevgilerimle

  not= voa kurumunun en güzel ve muhteşem bölümünün türkçe voa servisi olması en büyük dilegimdir. sizin dediginiz gibi en iyi dileklerimle..

  • hpolat says:

   Çok yararlı öneriler göndermişsiniz. Sitemizin daha çok okunması için neler yapabileceğimiz konusundaki görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Önerilerinizi değerlendirecek ve ekip olarak kafa kafaya neler yapabileceğimize bakacagiz. Bütün bunları yapabilmek tabii kadro işi. Ama dikkatle gözden geçireceğimizden emin olabilirsiniz.Zaten şu anda farkındasınızdır, hala bazı şeyleri değiştiriyoruz sitede.Amacımız daha iyi bir içerik ve görselliğe kavuşturmak sitemizi. Önerileriniz bizim için çok değerli, görüşlerinizi her zaman bekleriz. Selam ve sevgiler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

June 2012
M T W T F S S
« May   Jul »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930