Bu kez Asyalı göçmenlerle ilgili son verileri gündeme getirmek istedim çünkü 2012 Başkanlık seçimlerinde göçmen gruplarının oyları son derece önemli olacak. Başkan Obama’ya ve genelde demokrat Parti’ye destek veren Hispanikler bu kez Asyalı göçmenlerin gerisinde kaldı. Son 10 yılın rakamlarına bakarak uzmanlar ve rakamlar bunu kanıtlıyor. Amerika’da Asya kökenli Amerikalılar’ın sayısı beklenmedik hızla artıyor. Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’ne göre, Asya kökenli Amerikalılar’ın sayısı 18 milyon 205 bin 898’e çıktı. Buna göre, Asyalı Amerikalılar 300 milyonluk Amerika’da nüfusun yüzde 5.8’ini oluşturuyor. Bu nüfusun nasıl dağıldığına bakarsak:

*Çinliler             4 milyon,010 bin 114
*Filipinliler      3 milyon 416 bin 840
*Hintliler          3 milyon 183 bin 063
*Vietnamlılar 1 milyon 737 bin 433
*Koreliler         1 milyon 706 bin 822
*Japonlar         1 milyon 304 bin 286

Asyalı göçmenlerin sayısı böylece Latin kökenli (Hispanik) göçmenlerin sayısını geçti. Artık en hızlı büyüyen göçmen grubu, Asyalılar. Asyalı göçmenlerle ilgili ilginç bir veri de bu grubun en yüksek gelirli, en iyi eğitim görmüş ve en hızlı büyüyen göçmen kitlesi olması. PEW araştırmasına göre, Asyalı göçmenler aynı zamanda yaşamları, mali durumları, evlilikleri, anne-babalıkları açısından da en başarılı grup ve bu başarıyı çok çalışmalarına, aile disiplinlerine ve mesleklerindeki büyük başarıya bağlıyorlar.

Son 10 yıl içindeki rakamlara bakarak, 25-64 yaş arasındaki Asyalı göçmenlerin yüzde 61’inin üniversite mezunu olduğunu görüyoruz. Genelde Amerikan nüfusunun yüzde 28’i üniversite mezunu. Bu oran diğer göçmen grupları arasında şöyle dağılıyor:

*Hintliler         %70

*Koreliler        %53

*Çinliler           %51

*Filipinliler       %47

*Japonlar         %46

*Vietnamlılar %26

Amerika’da en hızlı yüyüyen göçmen grubu olarak Hispanikler’i geride bırakan Asyalı göçmenlerin ekonomik durumlarına da bakalım. Asyalı göçmen ailelerin yıllık ortalama geliri, 66 bin dolar. Amerika’da bir ailenin yıllık ortalama geliriyse 49 bin 800 dolar. Mali durumlarından memnunluk açısından PEW araştırmasına katılan Asyalı Amerikalılar’ın görüşleri şöyle: Yüzde 12’si mali durumunun “harika” olduğunu, yüzde 40’ı çok iyi olduğunu, yüzde 36’sı iyi olduğunu, yüzde 11’i ise kötü olduğunu söylüyor. Yüzde 50’nin üzerinde Asyalı göçmen, mali durumlarının anne-babalarınkinden iyi olduğunu itiraf ediyor.

Asyalı göçmenlerin yüzde 53’ü kendilerini Amerikalılar’dan farklı görüyor. Yüzde 39’u kendilerini Amerikalı sayıyor. Yüzde 19’u son bir yıl içinde dış görünüşleri yüzünden ayrımcılığa maruz kaldığını anlatıyor. Bu grubun yüzde 82’si, yaşamından memnun. Hayatlarındaki en önemli konunun çocuklarını iyi yetiştirmek olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 67. Başarılı bir evliliği amaçlayanların oranıysa yüzde54. 2008-2010 yılları arasında evlenen Asyalı göçmenlerin yüzde 29’u Asyalı olmayan eşler seçmiş, yüzde 6’sıysa Asyalı ama kendi ülkelerinden olmayan biriyle evlenmiş. Asyalı göçmenlerin yüzde 49’u, yani her iki kişiden biri, çocukları Asyalı olmayan kişilerle evlenirlerse onaylayacaklarını söylüyor.

Başlarken, siyasi açıdan göçmen gruplarının siyasi eğilimlerinin özellikle başkanlık seçim yılında çok önemli olduğuna değinmiştim. Asyalı göçmenlerin siyasi partilere yakınlığına da bakalım. Bu tabloda Asyalı Amerikalılar’ın yüzde 50’sinin Demokrat, yüzde 28’inin Cumhuriyetçi, yüzde 22’sinin de bağımsız eğilimilere sahip olduğunu görüyoruz. Bu rakamlara bakarak, seçim denklemini gelin siz tahmin edin!

Amerika’daki Türkler’in sayısının ise 300’le 500 bin arasında olduğu tahmin ediliyor. Türkler hala küçük bir azınlık grubu Amerika’da ve bu da siyasette  ve tabii ki Kongre’de etkili olmalarının önündeki en büyük engel. Sayıyla nüfuz arasında ciddi bir bağlantı var ve ABD’de yaşayan Türkler’in sayısı 1 milyonun üzerine çıktığı zaman, seslerini daha iyi duyurabileceklerini söylemek mümkün.

Yeni konulara kadar esen kalın!