Washington’da 141 Yılın En Sıcak Haftası

Posted July 6th, 2012 at 1:56 pm (UTC-5)
2 comments

Dokuz gündür yanıyor Washington ve yıllardır ilk kez sıcak dalgası bu kadar uzun sürüyor. Bugün aşırı sıcakların 9’uncu günüydü. Meteoroloji uzmanları sıcak havanın en az iki gün daha etkili olacağı tahmininde bulundu. Yani, aşırı sıcaklar tam 11 gün sürmüş olacak. 2002 yılında sekiz gün süren sıcaklarla kırılan rekor yenilenmiş oldu böylece.


2011 yazı da çok sıcak geçmişti. 2011 yılı Temmuz ayında aşırı sıcaklar altı gün etkili olmuş, ardından ısı normale dönmüş birkaç gün sonra sıcaklık dört gün süreyle yine 40 dereceye çıkmıştı. Ancak 141 yıldır ilk kez aşırı sıcaklar dokuz gün sürerek rekor kırdı. Meteoroloji uzmanlarına göre sıcaklığın kaç olduğu değil, ne kadar sürdüğü önemli. Genellikle ABD başkentinde Temmuz ayında ısı bugünkü gibi 95 Fahrenheit değil 71’le 88 Fahrenheit arasında oluyor. Rutubet, havanın daha sıcak hissedilmesine yolaçıyor. Tahminlere göre bu kez sıcaklar Pazartesi gününe kadar sürecek, ardından bir rahatlama hissedeceğiz. Kuzey’den gelecek soğuk hava dalgasına şükretmemiz gerekiyor!

Hava sıcaklığının artması, geçen hafta Cuma gecesi meydana gelen fırtınada elektriği kesilen 2 milyon kişiye zor günler yaşattı. Amerika’nın doğu kıyılarından Washington’a komşu Maryland eyaleti dahil Illinois eyaletine kadar uzanan bölgede 1 milyon 300 bin ev ve işyeri hala elektriksiz. Yetkililer, elektrik bulunmayan evlerde yaşayanların serinleme sığınaklarına başvurması çağrısında bulunuyor. Süpermarketler jeneratörlerini çalıştırarak kesintilerin etkisini çabuk atlattı. Fırtına ve aşırı sıcaklar en az 25 kişinin ölümüne neden oldu. Yaşlılar, hastalar ve çocukların özellikle risk altında olduğu belirtiliyor.

Bizim mahalledeki çocuklar, sıcakla çok keyifli bir mücadele yolu seçti. Hafta boyunca park yerinde, cimenlerin üstünde birbirlerini hortumla ve su tabancalarıyla ıslattı, duşta, küvette oyunlar oynadı.

Peki, hayvan barınaklarında ve hayvanat bahçelerindeki kediler, köpekler ve diğer hayvanlar ölümden nasıl kurtarıldı? Kafeslerine ve barındıkları yerlere kovalarla buz döküldü, hortumlarla serinletildi hepsi. Bu da sıcağın korkunçluğuna rağmen hepimizi gülümseten görüntüler sundu bize.


İklim bütün dünyada değişiyor. Küresel ısınma yok diyenlere bundan iyi kanıt mı olur? Her yer daha sıcak ya da daha soğuk, ayrıca iklim koşulları da sertleşti artık. Fırtınalar daha şiddetli, soğuklar daha sert, yağışlar sellere ve ölümlere yolaçıyor. Öyle eskiden olduğu gibi yazın, baharın ya da kışın keyfini çıkarmak şansınıza kalmış!
Umarım, yazı sıcağa, sellere, fırtınalara rağmen güzel geçirirsiniz.

 

2 responses to “Washington’da 141 Yılın En Sıcak Haftası”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla washington un hava durumu hakkında yazdıgınız yazıyı okudum. aşırı sıcakların insanların hayatını etkilemesi olagan bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.
  umarım bu oradakiler için uzun sürmez. özellikle çocuklar.yaşlılar,hastalar ve hayavanlar için çok bunaltıcı olmaktadır.

  bizim burada antalyada sıcaklıklar normal düzeyde ve deniz gibi bir nimetimiz var ve onunla serinleme olanaklarımız var. bizim buralara bazen afrikadan gelen çöl sıcakları totosu vurmaktadır. dolayısı ile burayı cehenneme çevirmektedir.bizler biraz şanslıyız evimiz dag yamacına kurulmuş bir mahallede ve gündüz meltem gece yayla rüzgarları esmektedir.evimizde gölgeyi takip edenler klimasız bir rahatlıgı elde etmektedir.

  benim maine sevdamın haklılıgını şimdi daha iyi anlıyorum.elimden gelse kanadaya tüyecegim fakat amerikanın sınırları içindeki sevdamdan dolayı maine yi tercih etmek gibi teknik bir zorunluluk var. bu sevdanın poasizyon ve niteliklerini adına dolar denilen tüzel varlıgın tarafımdan temin ve tedarik edilebilme oranı karar verecek. en alt düzeyde çekirdek aile ve arkadaşlarımın yaşayacagı bir köy iken en üst sınır hayatıma katkı saglayacak olan kaliteli profesyonellerin,ailemin,arkadaşlarımın.akrabalarımın deger verdigim ve sevdigim kişilere sunulacak olan 38 bin nufuslu bir kasaba kurma hayalinden vazgeçemedim ve vazgeçmeyecegim. hayatımın motoru olacak olan yumurcaklarımın yaşam alanının kalitesinden asla taviz vermeyecegim.hayata merhaba dedikleri günden üniversiteye gidecekleri zaman kadar yaşayacakları bu yaşam alanın onların her türlü ihtiyaçlarını saglayabilecekleri güzel bir yer olmasını istiyorum.bu konudaki sırrımı herhalde biliyorsunuzdur. bilmiyorsanızda blogunuzun sag üst köşesindeki videodan çözebilirsiniz.

  bloga ve hayatıma sagladıgınız katkılardan dolayı ve hayatımı renklendirdiginiz için. düşüncelerimi ifade edebilmeme izin verdiginiz için. ve her zaman yorumladıgınız için size ayrıcalıklı bir teşekür gönderiyorum.

  saygı ve sevgilerimle

  not=ben birisiyim ama genede birisiyim herşeyi yapamam fakat yapabilecegim şeyleri yapmayı asla reddetmeyecegim. HELLEN KELLER den bana yadsıyan bilgelik.

  • hpolat says:

   Siz de güzel noktaları gündeme getiriyorsunuz, bunun için teşekkür ederim. Fikir alışverişinde bulunmak çok güzel. Kilometrelerce öteden iletişim kurabildiğimiz için şanslıyız. Bunu da modern teknolojinin mucize ürünü bilgisayarlara borçluyuz. Görüşlerinizi her zaman bekliyorum. Yaz sıcaklarında kendinize iyi bakın. En iyi dileklerle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

July 2012
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031