Dokuz gündür yanıyor Washington ve yıllardır ilk kez sıcak dalgası bu kadar uzun sürüyor. Bugün aşırı sıcakların 9’uncu günüydü. Meteoroloji uzmanları sıcak havanın en az iki gün daha etkili olacağı tahmininde bulundu. Yani, aşırı sıcaklar tam 11 gün sürmüş olacak. 2002 yılında sekiz gün süren sıcaklarla kırılan rekor yenilenmiş oldu böylece.


2011 yazı da çok sıcak geçmişti. 2011 yılı Temmuz ayında aşırı sıcaklar altı gün etkili olmuş, ardından ısı normale dönmüş birkaç gün sonra sıcaklık dört gün süreyle yine 40 dereceye çıkmıştı. Ancak 141 yıldır ilk kez aşırı sıcaklar dokuz gün sürerek rekor kırdı. Meteoroloji uzmanlarına göre sıcaklığın kaç olduğu değil, ne kadar sürdüğü önemli. Genellikle ABD başkentinde Temmuz ayında ısı bugünkü gibi 95 Fahrenheit değil 71’le 88 Fahrenheit arasında oluyor. Rutubet, havanın daha sıcak hissedilmesine yolaçıyor. Tahminlere göre bu kez sıcaklar Pazartesi gününe kadar sürecek, ardından bir rahatlama hissedeceğiz. Kuzey’den gelecek soğuk hava dalgasına şükretmemiz gerekiyor!

Hava sıcaklığının artması, geçen hafta Cuma gecesi meydana gelen fırtınada elektriği kesilen 2 milyon kişiye zor günler yaşattı. Amerika’nın doğu kıyılarından Washington’a komşu Maryland eyaleti dahil Illinois eyaletine kadar uzanan bölgede 1 milyon 300 bin ev ve işyeri hala elektriksiz. Yetkililer, elektrik bulunmayan evlerde yaşayanların serinleme sığınaklarına başvurması çağrısında bulunuyor. Süpermarketler jeneratörlerini çalıştırarak kesintilerin etkisini çabuk atlattı. Fırtına ve aşırı sıcaklar en az 25 kişinin ölümüne neden oldu. Yaşlılar, hastalar ve çocukların özellikle risk altında olduğu belirtiliyor.

Bizim mahalledeki çocuklar, sıcakla çok keyifli bir mücadele yolu seçti. Hafta boyunca park yerinde, cimenlerin üstünde birbirlerini hortumla ve su tabancalarıyla ıslattı, duşta, küvette oyunlar oynadı.

Peki, hayvan barınaklarında ve hayvanat bahçelerindeki kediler, köpekler ve diğer hayvanlar ölümden nasıl kurtarıldı? Kafeslerine ve barındıkları yerlere kovalarla buz döküldü, hortumlarla serinletildi hepsi. Bu da sıcağın korkunçluğuna rağmen hepimizi gülümseten görüntüler sundu bize.


İklim bütün dünyada değişiyor. Küresel ısınma yok diyenlere bundan iyi kanıt mı olur? Her yer daha sıcak ya da daha soğuk, ayrıca iklim koşulları da sertleşti artık. Fırtınalar daha şiddetli, soğuklar daha sert, yağışlar sellere ve ölümlere yolaçıyor. Öyle eskiden olduğu gibi yazın, baharın ya da kışın keyfini çıkarmak şansınıza kalmış!
Umarım, yazı sıcağa, sellere, fırtınalara rağmen güzel geçirirsiniz.