Sebelius:”Ekim’de Mamografinizi Unutmayın”

Posted October 2nd, 2012 at 9:43 am (UTC-5)
8 comments

Bu ay, yani Ekim ayı Amerika’da Meme Kanseriyle Mücadele Ayı. Elbette sadece Ekim’de değil, hiçbir zaman kontrollarınızı ihmal etmeyin, kanser geliyorum demez. Kapıyı çalmadan gelir çoğu kez ve insanın hayatını altüst eder. Bugün Amerika’nın Sesi (VOA) binasının hemen karşısındaki Sağlık Bakanlığı’ndan, bakanın kendisinden bir açıklama geldi. Kathleen Sebelius, bütün araştırmalara ve tedavide sağlanan büyük ilerlemelere rağmen göğüs kanserinin Amerika’da kadınlar arasında en büyük ikinci ölüm nedeni olduğunu hatırlattı. Bu yüzden bütün kadınları mamografi çektirmeye çağırdı. Bütçelerin sınırlı, morallerin düşük olduğu günümüzde erken teşhisin önemini vurguladı. Demokrat Başkan Obama’nın iki yıl önce imzalayarak yürürlüğü soktuğu, Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin ise geri çevirmeye çalıştığı Sağlık Reformu Yasası’nın kadınların sağlık sigortalarını garanti altına aldığını belirten Sebelius, “sigortaların kadınlara kanser oldukları için ayrımcılık yapamayacaklarını” söyledi ve 2014’ten sonra korunma ve tedavi sistemlerinin daha da iyileştirileceğini bildirdi.

Başkan Obama da Beyaz Saray’dan yayınladığı kararnameyle Meme Kanseriyle Mücadele Ayı ilan etti Ekim ayını ve her yıl 200 binden fazla kadına göğüs kanseri teşhisi konduğunu hatırlattı, bunların binlercesinin hayatını kaybedeceğini belirtti, erken teşhisin önemini vurguladı. Bu konu Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi Amerika’da da çok ciddi bir sağlık sorunu. Bugün ABD’de her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski var. 2011 yılında 230 bin 480 kadına meme kanseri teşhisi kondu, bunlardan yaklaşık 40 bini hayata veda etti.  Erkekler arasında da görülüyor meme kanseri ancak sayı çok düşük. 2011’de 2,140 erkekte bu tür kanser vakası görüldü. Kadınlarda kanserden ölüm oranına bakarsak, akciğer kanseri birinci sırada, onu meme kanseri izliyor. Bir kadının meme kanserine yakalanma riski, annesi, kızkardeşi ve kızı kanserse iki misli artıyor. Meme kanserine yakalanan kadınların yüzde 15’inin ailesinde bu tür kanser geçirmiş veya bu kanser yüzünden hayatını kaybetmiş kadınlar var.  Ben anneannemi, annemi, iki teyzemi bu hastalık yüzünden kaybettim. Kızkardeşim çok genç yaşta yakalandı bu hastalığa ve kurtuldu. Ben de sekiz yıl önce geçirdim ve yoğun bir tedaviyle hayata tutunmayı başardım. Meme kanserlerinin yüzde 5 ila 10’unun genetik olduğu tahmin ediliyor. 2011’de Amerika’da meme kanserini atlatmış kadınların sayısı 2 milyon 600 bindi.

Diyorum ki, hanımlar, gelin bu ay kendiniz için birşey yapın, mamografi çektirin, diğer sağlık kontrollarınızı yaptırın. Önce kendinizi, sonra sevdiklerinizi düşünün ve doktorunuzu arayıp randevu alın. İnsan hayatın kıymetini, onu kaybetmeye çok yaklaştığı zaman anlıyor. Geçen yıl yine Ekim’de bu konuda yazdığım blogun linkini veriyorum. Neolife’tan Meme Kanseri uzmanı Operatör Dr. Hamdi Koçer’le yaptığım söyleşiyi de dinleyebilirsiniz orada. Sağlık önemli. Ne demiş Kanuni Sultan Süleyman, “Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi…”

(Buarada renkli bir not: Ekim ayı birçok ükede Meme Kanseri Ayı olarak biliniyor. Ay nedeniyle dün gece Beyaz Saray ve Londra’da Buckingham Sarayı pespembe aydınlatıldı.)

Operatör Doktor Hamdi Koçer’in, meme sağlığıyla ilgili uyarılarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

8 responses to “Sebelius:”Ekim’de Mamografinizi Unutmayın””

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  bazen azda olsa olması halinde erkekler içinde sorun teşkil edebiliyor.

  saygı ve sevgilerimle

  not=hülya abla yeni personelleriniz olmuş. hiç haber vermiyorsunuz. barış da kayboldu. nedenin merak etmiyorda degilim.?.

  • hpolat says:

   Haklısınız, erkeklerde de görülebiliyor ama oran çok düşük. Buarada Barış arkadasımız TÜSİAD Washington Bürosunun başına geçti. Bizim için büyük kayıp tabii. Ayşegül Smith aramıza yeni katıldı. Cem Yolbulan da stajyer arkadaşımız, Georgetown Üniversitesi’nde öğrenci. Bizi çok iyi izliyorsunuz. Gözünüzden hiçbir şey kaçmıyor. Buarada ben müjdeyi vereyim. Çekilişi kazananlardan biri de sizsiniz. Çok şanslısınız doğrusu. Adresinizi yazin, en kısa zamanda Sony’nizi yollayalım. Kutluyoruz.

  • hpolat says:

   Hiç tavsiye etmem ama tabii sizin bileceğiniz iş. Sanırım insan bu kontrolların önemini kendi canı yanmadan anlamıyor.
   Dilerim siz veya bir yakınınız kanserle karşı karşıya kalmazsınız. Yeni yılınız kutlu olsun, sağlık ve mutluluk getirsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

October 2012
M T W T F S S
« Sep   Nov »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031