Bu ay, yani Ekim ayı Amerika’da Meme Kanseriyle Mücadele Ayı. Elbette sadece Ekim’de değil, hiçbir zaman kontrollarınızı ihmal etmeyin, kanser geliyorum demez. Kapıyı çalmadan gelir çoğu kez ve insanın hayatını altüst eder. Bugün Amerika’nın Sesi (VOA) binasının hemen karşısındaki Sağlık Bakanlığı’ndan, bakanın kendisinden bir açıklama geldi. Kathleen Sebelius, bütün araştırmalara ve tedavide sağlanan büyük ilerlemelere rağmen göğüs kanserinin Amerika’da kadınlar arasında en büyük ikinci ölüm nedeni olduğunu hatırlattı. Bu yüzden bütün kadınları mamografi çektirmeye çağırdı. Bütçelerin sınırlı, morallerin düşük olduğu günümüzde erken teşhisin önemini vurguladı. Demokrat Başkan Obama’nın iki yıl önce imzalayarak yürürlüğü soktuğu, Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin ise geri çevirmeye çalıştığı Sağlık Reformu Yasası’nın kadınların sağlık sigortalarını garanti altına aldığını belirten Sebelius, “sigortaların kadınlara kanser oldukları için ayrımcılık yapamayacaklarını” söyledi ve 2014’ten sonra korunma ve tedavi sistemlerinin daha da iyileştirileceğini bildirdi.

Başkan Obama da Beyaz Saray’dan yayınladığı kararnameyle Meme Kanseriyle Mücadele Ayı ilan etti Ekim ayını ve her yıl 200 binden fazla kadına göğüs kanseri teşhisi konduğunu hatırlattı, bunların binlercesinin hayatını kaybedeceğini belirtti, erken teşhisin önemini vurguladı. Bu konu Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde olduğu gibi Amerika’da da çok ciddi bir sağlık sorunu. Bugün ABD’de her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riski var. 2011 yılında 230 bin 480 kadına meme kanseri teşhisi kondu, bunlardan yaklaşık 40 bini hayata veda etti.  Erkekler arasında da görülüyor meme kanseri ancak sayı çok düşük. 2011’de 2,140 erkekte bu tür kanser vakası görüldü. Kadınlarda kanserden ölüm oranına bakarsak, akciğer kanseri birinci sırada, onu meme kanseri izliyor. Bir kadının meme kanserine yakalanma riski, annesi, kızkardeşi ve kızı kanserse iki misli artıyor. Meme kanserine yakalanan kadınların yüzde 15’inin ailesinde bu tür kanser geçirmiş veya bu kanser yüzünden hayatını kaybetmiş kadınlar var.  Ben anneannemi, annemi, iki teyzemi bu hastalık yüzünden kaybettim. Kızkardeşim çok genç yaşta yakalandı bu hastalığa ve kurtuldu. Ben de sekiz yıl önce geçirdim ve yoğun bir tedaviyle hayata tutunmayı başardım. Meme kanserlerinin yüzde 5 ila 10’unun genetik olduğu tahmin ediliyor. 2011’de Amerika’da meme kanserini atlatmış kadınların sayısı 2 milyon 600 bindi.

Diyorum ki, hanımlar, gelin bu ay kendiniz için birşey yapın, mamografi çektirin, diğer sağlık kontrollarınızı yaptırın. Önce kendinizi, sonra sevdiklerinizi düşünün ve doktorunuzu arayıp randevu alın. İnsan hayatın kıymetini, onu kaybetmeye çok yaklaştığı zaman anlıyor. Geçen yıl yine Ekim’de bu konuda yazdığım blogun linkini veriyorum. Neolife’tan Meme Kanseri uzmanı Operatör Dr. Hamdi Koçer’le yaptığım söyleşiyi de dinleyebilirsiniz orada. Sağlık önemli. Ne demiş Kanuni Sultan Süleyman, “Olmaya Devlet Cihanda Bir Nefes Sıhhat Gibi…”

(Buarada renkli bir not: Ekim ayı birçok ükede Meme Kanseri Ayı olarak biliniyor. Ay nedeniyle dün gece Beyaz Saray ve Londra’da Buckingham Sarayı pespembe aydınlatıldı.)

Operatör Doktor Hamdi Koçer’in, meme sağlığıyla ilgili uyarılarına buradan ulaşabilirsiniz.