Sandy’den Yaşama ve Kampanyaya Darbe!

Posted October 30th, 2012 at 10:03 am (UTC-5)
6 comments

Washington’un koşuşturmasında bir Sandy eksikti! Pazartesi sabahı hafif yağmur ve rüzgarla Washington’un kapısını çalan Sandy Kasırgası, gün boyu şiddetlendi, gece boyunca kükreyip durdu, ağaçları devirdi, elektriklerin kesilmesine yolaçtı, kazalara neden oldu. Kasırga deyip geçmeyin. Bir doğal afet ABD’de kasırgalar. Haftalarca etkileri silinmiyor. Ama Amerikalılar yıl boyunca hayatlarını etkileyen kasırgalara çok talimlidir. Televizyonlar kasırga uyarılarına başlayınca hemen süpermarketlere koşup evlerine stok yaparlar. Hatta birçoğu o kadar çok alışveriş yapar ki, süpermarketlerde ekmek, su, pil, fener, jeneratör dahil bütün acil ihtiyaç maddelerinin bulunduğu rafların bomboş kalmasına neden olur. Ve tabii, alınan malların belki aylarca yetebilecek miktarda olduğunu söylemek abartı olmaz. Burada alışkanlık olmuş artık, herkes stok yapıyor kasırga ve kar fırtınalarından önce. Eh, burada yaşayan Türkler de kendilerini bu ortamdan soyutlayamıyor. Amerikalılar kadar olmasa da kasırga önlemlerini alıyor.

Kasırga deyip geçmeyin dedim ya, isterseniz rakamları gözden geçirelim de görün ne kadar büyük hasara yolaçtığını böylesi doğal afetlerin. Uzmanlar Sandy kasırgasının 20 milyar dolarlık ekonomik zarara yolaçacağını tahmin ediyor. Neden bu kadar yüksek bir rakamdan söz ediliyor? Çünkü Amerika’nın doğu kıyısı Amerika’nın en kalabalık nüfuslu eyaletlerinden oluşuyor. Örneğin New Jersey’de sigorta şirketlerinin müşterilerine 5 milyarla 10 milyar dolar arasında hasar tazminatı ödemesi bekleniyor.


Kasırga, Amerika’nın doğu kıyılarından Kanada’ya kadar uzanan 1600 kilometrelik bir alanda yaşayan 50 milyon kişiyi etkiliyor. Dağlık bölgelerde kar yağışı hayatı felce uğrattı. Zaten bu yıl kışın çok şiddetli geçeceği ve kar yağışının erken başlayacağı tahmin ediliyordu. Beklenen oldu! Şu ana kadar dokuz eyalet “afet bölgesi” ilan edildi. Bir eyaletin afet bölgesi ilan edilmesi, federal hükümetten maddi yardım almasını sağlıyor.

New York Borsası’nda işlemler iki gündür yapılamıyor. New York Belediyesi yaklaşık 375 bin kişiyi güvenli yerlere tahliye etti. Türk Hava Yolları New York ve Washington seferlerini iptal etti. Birçok iç ve dış sefer de iptal edildi. New York’ta Birleşmiş Milletler, Broadway tiyatroları, New Jersey’deki turistik Atlantic City kentinde  kumarhaneler kapatıldı.

Pazartesi ve Salı günleri Washington ve komşusu Virginia ve Maryland eyaletlerinde Sandy’nin etkisi gözönüne alınarak okullar, belediyeler, işyerleri tatil edildi, metro ve otobüs seferleri kaldırıldı, tren seferleri ve uçuşlar iptal edildi. Başkent Washington’da federal daireler tatil edildi. Amerika’nın Sesi’ne ne oldu derseniz, yayınlar her zaman olduğu gibi devam ediyor, çünkü “işe gitmesi zorunlu eleman” sayılan yayıncılar görev başında.

Washington’un Kongre binasıyla Washington Anıtı arasındaki National Mall denilen park alanı her zaman turistlerle dolu olur. İki gündür burada da in cin top oynuyor! Meteoroloji uzmanlarına göre 25 santim yağmur yağdı ABD başkentine iki gün içinde. Rüzgarın şiddetiyse saatte 112 kilometreye ulaştı. Birçok semtte elektrikler hala kesik. Haberlere göre, 13 eyalette 7 milyon kişi elektrik kesintisi yaşıyor. Metro ve otobüsler de çalışmıyor. Sandy şu ana kadar Karayipler’de 66 kişinin ölmesine neden oldu. Amerika’da ölenlerin sayısı şu an 16. 2005 yılında Louisiana eyaletinin New Orleans kenti ve çevresini etkileyen Katrina kasırgası 108 milyar dolarlık hasara ve 1,200 kişinin ölmesine neden olmuştu.

Sandy Kasırgası siyasi hayatı da etkiledi, hem de başkanlık seçimine tam bir hafta kala! 6 Kasım seçimlerinin sonucunu etkileyebileceğini söylüyor bazı uzmanlar. Birincisi erken oy verme süreci aksadı. İki gündür Washington, Maryland ve Virginia’da seçmenler oy veremiyor. Erken verilen oylar seçim sonucu üzerinde oldukça etkili Amerika’da. Hatta Sandy öncesi bazı uzmanlar bu kez seçmenlerin yüzde 40’ının sandık başına erken gideceği tahmininde bulunuyordu, bu tahminlerin de yenilenmesi gerekecek kasırga sonrası. Başkan Obama Florida, Virginia, Colorado ve Wisconsin seçim gezilerini iptal etmek zorunda kaldı. Oysa son haftanın bu gezileri kampanyanın önemli bir ayağıydı, kilit eyaletlerdeki seçmeni tercihi konusunda ikna etmeyi amaçlıyordu. Gerçi Obama Florida’ya gidemedi ama Demokrat Parti’nin ünlü isimlerinden eski Başkan Bill Clinton Obama için kampanya yaptı, seçmenleri erken oy kullanarak Obama’ya oy vermeye çağırdı. Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney de Virginia gezisini iptal etti, Ohio ve Iowa’da kampanyasını sürdüreceğini açıkladı. Amerika’da 30 eyalet erken oy kullanmaya izin veriyor. Ancak erken oy kullanabilmek için seçmenlerin geçerli nedenleri olması isteniyor.

Son kamuoyu yoklamalarına göre 50 eyaletten 41’i hangi adaya oy vereceği konusunda kararlı, yani Demokrat ve Cumhuriyetçi eyaletler var. Amerika’da Başkanlık seçimini kazanmak için bir adayın Seçiciler Kurulu’ndan 270 oy alması gerekiyor. Seçiciler Kurulu’nun toplam oyu 538. Bu sayı eyaletlerin nüfusuna göre belirleniyor.

Evet, Sandy bir geldi, pir geldi eskilerin dediği gibi.. Ve yalnızca halkın yaşamına değil, aynı zamanda başkanlık seçim kampanyasına da hatırı sayılır bir darbe vurdu!

6 responses to “Sandy’den Yaşama ve Kampanyaya Darbe!”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla sandy ile ilgili haberinizdeki bilgilerden etkilendigimi belirtmek istiyorum.hiçte alışık olmadıgım bir konu hakkında amerikalıların neler yaptıgını bilmek güzel oldu.
  yapacak bir şey yok sandy işini bitirene kadar etkilemeye devam edecek. bilindigi gibi yüce tanrının kararı olan doga olayları karşısında yapacak fazla bir şey kalmıyor. tedbir bunlardan biri olabilir. yine yardımlaşma bunlardan biri olabilir. yine manevi açıdan dua etmek bunlardan biri olabilir. yine federal yardım bunlardan biri olabilir. yine hasarın sigorta tarafından ödenmesi bunlardan biri olabilir.

  ben tedbirimi daha önce almıştım. maine ye göre güney ve güney dogu eyaletlerini terk etmiştim. ve sandy maine yi fazla etkilemeyecek.bilgi amaçlı uydu görüntülerini inceledim. maine sandy den fazla etkilenmiyor sıyırıp kanada ya dogru gidecek gibi görünüyor. kasırga ve fırtınalardan korunaklı bir eyalete aşık olmak süper bir şey. bilmedigim bir huyunu merak ediyorum deprem kayıtları ve deprem kayıtlarındada sorunu yoksa degmeyin keyfime. yalnız bir huyu var biraz kuzeyde ve kış sorunu var. kasırga ve deprem olmaması bence daha önemli. ısınmaya gidecek para önemli degil hem daha nostaljik olur diye düşünüyorum. düşünsenize şömine yanıyor ve sevgilinizle başbaşasınız yanına bir de kırmızı şarap eklersek mükemmelin ötesinde olabilir. işte ben maine yi bunun için seviyorum. ve ona aşıgım.

  maine amerikanın bile göremeyecegi bir hızla degişecek. tabi ismide degişecek. fakat ismi amerikanın ve dünyanın en büyük kentine verilecek. maine yi seviyorum ben yıllardır yapı sektörünün içinde birisi olarak mainenin dogasını en az hasarla ve işlem ile korumayı planlıyorum. yıllar sonra new york un eski halini gördüm amozon ormanları gibiydi. fakat new york betona gömülmüş zevksiz bir kent satütüsünde.
  ben öyle yapmayacagım doga ile içeçe bir maine düşünüyorum. doga,yaşam,banliyolar,konutlar,sanayi,ticaret ve finans sisteminin birbirini tamamladıgı amerikanın en çevreci bölgesi olacagız. ve amerikanın ve dünya ekonomisinin hatırı sayılır söz sahibi olmayı amaçlarımız arasına yerleştirdik.bu kadar yazmışken en can alıcı olan gelecegi bir kaç kelime özetlemek istyorum.

  (((( NEW MAİNE CİTY / NEW KAYSERİ STATE / U.S.A / GLOBAL WORLD ))))

  SAYGI VE SEVGİLERİMLE

  not: hülya abla annemin sana selamı var. ve diyorki sony kamera önceki hediyeler gibi altı aydamı gelecek diyor. bende onaylayarak merak etmiyor degilim. çünkü önceki hediyeler gelene kadar aile içinde alay konusu olmuştum…..

  • hpolat says:

   Neyse Sandy’yi atlattık. Washington ve civarı daha hafif atlattı kasırgayı. New York ve New Jersey çok kötü etkilendi.Biz de etkilendik tabii. Üç gündür yaşadığımız bölgede elektrikler kesik. Herşey elektrikle çalıştığı için evde donuyoruz.Tabii telefonlar ve internet de kesildi. Eski çağlarda hayatın ne kadar zor olduğunu bir kez daha anladık! Annenize benden çok çok saygı ve sevgiler. Kusurumuza bakmasın, hediyeler gecikiyor her zaman ama bu kez de Sandy’nin kurbanı olduk. En kısa zamanda elinize geçeceğini umuyoruz.Şimdiden güle güle kullanın.

 2. I think this is one of the most important info for me. And i am glad reading your article. But wanna statement on some common things, The website style is great, the articles is truly great : D. Good process, cheers

 3. Gerçekten siteniz çok başarılı olmuş ayrıca bu diziyi çok yakından takip ettiğimi sizlere söylemek istiyorum. Dizinin en önemli noktası ise konusudur inşallah dizimiz böyle sürmeye devam eder…

  • hpolat says:

   Siteyi beğenmenize çok sevindim. Yazdığınız için çok teşekkürler. Doksanlar’ı izlemediğim için bu konuda birşey yazamayacagım ama siz izlemeye devam edin, madem beğeniyorsunuz. En iyi dileklerle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

October 2012
M T W T F S S
« Sep   Nov »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031