Washington’un koşuşturmasında bir Sandy eksikti! Pazartesi sabahı hafif yağmur ve rüzgarla Washington’un kapısını çalan Sandy Kasırgası, gün boyu şiddetlendi, gece boyunca kükreyip durdu, ağaçları devirdi, elektriklerin kesilmesine yolaçtı, kazalara neden oldu. Kasırga deyip geçmeyin. Bir doğal afet ABD’de kasırgalar. Haftalarca etkileri silinmiyor. Ama Amerikalılar yıl boyunca hayatlarını etkileyen kasırgalara çok talimlidir. Televizyonlar kasırga uyarılarına başlayınca hemen süpermarketlere koşup evlerine stok yaparlar. Hatta birçoğu o kadar çok alışveriş yapar ki, süpermarketlerde ekmek, su, pil, fener, jeneratör dahil bütün acil ihtiyaç maddelerinin bulunduğu rafların bomboş kalmasına neden olur. Ve tabii, alınan malların belki aylarca yetebilecek miktarda olduğunu söylemek abartı olmaz. Burada alışkanlık olmuş artık, herkes stok yapıyor kasırga ve kar fırtınalarından önce. Eh, burada yaşayan Türkler de kendilerini bu ortamdan soyutlayamıyor. Amerikalılar kadar olmasa da kasırga önlemlerini alıyor.

Kasırga deyip geçmeyin dedim ya, isterseniz rakamları gözden geçirelim de görün ne kadar büyük hasara yolaçtığını böylesi doğal afetlerin. Uzmanlar Sandy kasırgasının 20 milyar dolarlık ekonomik zarara yolaçacağını tahmin ediyor. Neden bu kadar yüksek bir rakamdan söz ediliyor? Çünkü Amerika’nın doğu kıyısı Amerika’nın en kalabalık nüfuslu eyaletlerinden oluşuyor. Örneğin New Jersey’de sigorta şirketlerinin müşterilerine 5 milyarla 10 milyar dolar arasında hasar tazminatı ödemesi bekleniyor.


Kasırga, Amerika’nın doğu kıyılarından Kanada’ya kadar uzanan 1600 kilometrelik bir alanda yaşayan 50 milyon kişiyi etkiliyor. Dağlık bölgelerde kar yağışı hayatı felce uğrattı. Zaten bu yıl kışın çok şiddetli geçeceği ve kar yağışının erken başlayacağı tahmin ediliyordu. Beklenen oldu! Şu ana kadar dokuz eyalet “afet bölgesi” ilan edildi. Bir eyaletin afet bölgesi ilan edilmesi, federal hükümetten maddi yardım almasını sağlıyor.

New York Borsası’nda işlemler iki gündür yapılamıyor. New York Belediyesi yaklaşık 375 bin kişiyi güvenli yerlere tahliye etti. Türk Hava Yolları New York ve Washington seferlerini iptal etti. Birçok iç ve dış sefer de iptal edildi. New York’ta Birleşmiş Milletler, Broadway tiyatroları, New Jersey’deki turistik Atlantic City kentinde  kumarhaneler kapatıldı.

Pazartesi ve Salı günleri Washington ve komşusu Virginia ve Maryland eyaletlerinde Sandy’nin etkisi gözönüne alınarak okullar, belediyeler, işyerleri tatil edildi, metro ve otobüs seferleri kaldırıldı, tren seferleri ve uçuşlar iptal edildi. Başkent Washington’da federal daireler tatil edildi. Amerika’nın Sesi’ne ne oldu derseniz, yayınlar her zaman olduğu gibi devam ediyor, çünkü “işe gitmesi zorunlu eleman” sayılan yayıncılar görev başında.

Washington’un Kongre binasıyla Washington Anıtı arasındaki National Mall denilen park alanı her zaman turistlerle dolu olur. İki gündür burada da in cin top oynuyor! Meteoroloji uzmanlarına göre 25 santim yağmur yağdı ABD başkentine iki gün içinde. Rüzgarın şiddetiyse saatte 112 kilometreye ulaştı. Birçok semtte elektrikler hala kesik. Haberlere göre, 13 eyalette 7 milyon kişi elektrik kesintisi yaşıyor. Metro ve otobüsler de çalışmıyor. Sandy şu ana kadar Karayipler’de 66 kişinin ölmesine neden oldu. Amerika’da ölenlerin sayısı şu an 16. 2005 yılında Louisiana eyaletinin New Orleans kenti ve çevresini etkileyen Katrina kasırgası 108 milyar dolarlık hasara ve 1,200 kişinin ölmesine neden olmuştu.

Sandy Kasırgası siyasi hayatı da etkiledi, hem de başkanlık seçimine tam bir hafta kala! 6 Kasım seçimlerinin sonucunu etkileyebileceğini söylüyor bazı uzmanlar. Birincisi erken oy verme süreci aksadı. İki gündür Washington, Maryland ve Virginia’da seçmenler oy veremiyor. Erken verilen oylar seçim sonucu üzerinde oldukça etkili Amerika’da. Hatta Sandy öncesi bazı uzmanlar bu kez seçmenlerin yüzde 40’ının sandık başına erken gideceği tahmininde bulunuyordu, bu tahminlerin de yenilenmesi gerekecek kasırga sonrası. Başkan Obama Florida, Virginia, Colorado ve Wisconsin seçim gezilerini iptal etmek zorunda kaldı. Oysa son haftanın bu gezileri kampanyanın önemli bir ayağıydı, kilit eyaletlerdeki seçmeni tercihi konusunda ikna etmeyi amaçlıyordu. Gerçi Obama Florida’ya gidemedi ama Demokrat Parti’nin ünlü isimlerinden eski Başkan Bill Clinton Obama için kampanya yaptı, seçmenleri erken oy kullanarak Obama’ya oy vermeye çağırdı. Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney de Virginia gezisini iptal etti, Ohio ve Iowa’da kampanyasını sürdüreceğini açıkladı. Amerika’da 30 eyalet erken oy kullanmaya izin veriyor. Ancak erken oy kullanabilmek için seçmenlerin geçerli nedenleri olması isteniyor.

Son kamuoyu yoklamalarına göre 50 eyaletten 41’i hangi adaya oy vereceği konusunda kararlı, yani Demokrat ve Cumhuriyetçi eyaletler var. Amerika’da Başkanlık seçimini kazanmak için bir adayın Seçiciler Kurulu’ndan 270 oy alması gerekiyor. Seçiciler Kurulu’nun toplam oyu 538. Bu sayı eyaletlerin nüfusuna göre belirleniyor.

Evet, Sandy bir geldi, pir geldi eskilerin dediği gibi.. Ve yalnızca halkın yaşamına değil, aynı zamanda başkanlık seçim kampanyasına da hatırı sayılır bir darbe vurdu!