Seçimler ve Beyaz Saray’ın Çocukları

Posted November 8th, 2012 at 2:23 pm (UTC-5)
4 comments

Amerika’da seçimler sonuçlandı ve Barack Obama yeniden başkan seçildi. Bir dört yıl daha Amerika’yı yönetecek, vereceği kararlar dünya siyasetini ve ekonomisini şekillendirecek, etkileyecek. Demokratlar, siyahlar, Latinler, kadınlar seçim sonucundan memnun. Başkan,  sevincini bütün Amerikalılarla paylaşırken,  yanında eşi Michelle ile kızları Malia ve Sasha vardı. Ailece çok güzel bir görüntü oluşturduklarına kuşku yok. Kızlarının ne kadar büyüdüğü de gözden kaçmadı. Başkan Obama 2008’de Amerika’nın ilk siyah başkanı seçilip tarihe geçtiği zaman Malia 10 yaşındaydı, Sasha ise 7. Malia artık güzel bir genç kız. Sasha da hızla büyüyor. Barack ve Michelle Obama ise bir yandan onların hızla büyümesini izlerken, bir yandan da medyanın ısrarlı takibinden korumaya çalışıyor. Bu seçim kampanyasında da öyle oldu.

Başkan ve eşi birçok televizyon programına katıldı, Beyaz Saray’daki yaşamlarını anlattı, tabii kızlarından da söz etti ama o kadar. Aslında bunun Amerika’da bir gelenek  olduğunu söylemek mümkün. Medya da bu konuda son derece anlayışlı davranıyor ve Beyaz Saray’da yetişen Başkan çocuklarını rahatsız etmemeye büyük özen gösteriyor. Hatırlayacaksınız Başkan Bill Clinton’la şu an Dışişleri Bakanı olan Hillary Clinton’ın kızları Chelsea Clinton da Beyaz Saray’a çocukken gelmiş, orada büyümüştü. Hangi okula yazılacağının dışında medyaya yansıyan fazla haber olmamıştı Chelsea hakkında. Daha sonra üniversiteye, gitti, evlendi, ayrıldı, televizyonculuğa başladı Chelsea ama yine de özel hayatı çok fazla konu edilmedi medyada.

Dönelim Obama’nın kızlarına. Michelle Obama çıktığı televizyon programlarında özel hayatı ve kızlarıyla ilgili bilgiler verdi ama bunlar da çok ölçülüydü. Örneğin, 14 yaşına gelen ve lise 1’e giden Malia’nın erkek arkadaşı olmadığını biliyoruz First Lady’nin anlattıklarından. Kendisinin akşam 21-22 arası yattığını ve artık ödevleri yüzünden daha geç yatmaya başlayan kızlarıyla eşinin kendisine iyi geceler diyelip yatmaya gönderdiklerini de. Hatta geç yatmayı seven Başkan Barack  Obama’nın, “Malia tıpkı bana benziyor, tam bir gece kuşu” dediğini de. Kızlar tenis ve basketbol oynuyor. Hatta Başkan Obama geçen yıl küçük kızının basketbol takımına antrenörlük yapmış. Kızların görüntülerine ve fotoğraflarına fazla rastlamıyoruz televizyonlarda, gazete ve dergilerde. Ancak geçtiğimiz günlerde People adlı dergide kızlarla ilgili birkaç resim ve şöyle bir yorum gördük: “Malia ve Sasha H&M ve Antropologie mağazalarından aldıkları giysilerle çok şık görünüyor.” Medya sadece kızlar babaları ve anneleriyle birlikteyken onları izliyor, onun dışında Malia ve Sasha’yı rahatsız etmiyor. Onlardan bahzetmeyi anne ve babalarına bırakıyor. Zaman zaman istisnalar olmuyor değil. Geçen yıl Malia Meksika’ya bir okul gezisine gittiği zaman medya bunu konu etmiş, Başkan Obama da çok sinirlenmişti. Gerçi seçim kampanyası için hazırlanan reklamlarda  Obamalar kızlarıyla görüntülerini de kullandılar.

Bakalım başka neler biliyoruz onlar hakkında: Kızlar Washington’un nüfuzlu ailelerinin çocuklarının gittiği Sidwell Friends adlı özel okula gidiyorlar. Chelsea Clinton da bu okula devam etmişti babası başkanken. Okul dönüşü Beyaz Saray’ın kapısında  Malia ve Sasha’yı anneanneleri karşılıyor, hafta içinde okul günlerinde televizyon izlemelerine izin verilmiyor, her gün  akşam yemeklerini 18:30’da anne ve babalarıyla birlikte yiyorlar ve o gün ne yaptıklarını anlatıyorlar. Facebook kullanmıyorlar. Televizyonda en çok sevdikleri program, “Modern Family” adlı dizi. Yemekten sonra kızlar köpekleri Bo’yu yürüyüşe çıkarıyorlar. Malia tenis oynuyor ama annesinin zoruyla. Lise bitinceye kadar oynamasını şart koşmuş Michelle Obama. Biliyorsunuz, First Lady, çocuklar için sporun, egzersizin önemine çok inanıyor. Kızların yataklarını hala Michelle Obama düzeltiyor, odalarını topluyor. Kızları okula veya gidecekleri her yere Secret Service götürüyor. Kızlar uçak seyahatlerini de Air Force One ile yapıyor.

Beyaz Saray’da yetişen başkan çocuklarının sıkı bir koruma altında olması, medyanın da bunu anlayışla karşılaması ve özel hayatlarına girmemesi dediğim gibi bir gelenek, hiç de yeni bir durum değil. Bush ve Clinton ailelerinin çocukları da Beyaz Saray yıllarını böyle geçirdi.

Chelsea Clinton daha geçenlerde NBC televizyonunda çalışmaya başladı ve zaman zaman gündeme gelmeye başladı. George W. Bush’un ikiz kızları Barbara ve Jenna da öyle. Barbara Bush Küresel Sağlık Birliği adlı bir vakıf kurdu ve  yoksul ülkelerdeki kliniklere doktor göndermeye başladığı zaman bol bol gündeme geldi. Kardeşi Jenna Bush Haber da NBC’nin “Today” adlı sabah programında çalışıyor. Ama Beyaz Saray’daki günlerinde özel hayatları hakkında Amerikan kamuoyu fazla bilgiye sahip değildi.

Ne dersiniz, Beyaz Saray’daki hayat çocuklar için fazla eğlenceli görünmüyor, değil mi? Yine de şanslı oldukları bir gerçek. Kontrollu bir yaşamları olsa da, imkanları geniş. Ayrıca Beyaz Saray’a davet edilen bütün ünlülerle tanışma fırsatı buluyorlar. Peki en çok sevdikleri sanatçılar kimler? Başkan Obama kızların sırrını açıkladı geçenlerde ve öğrendik ki Malia ve Sasha’nın favorisi Beyonce ve Jay-Z imiş.

Bu yazıyı da burada noktalıyorum. Görüşlerinizi her zaman beklediğimi unutmayın. Sevgiyle kalın.

 

 

4 responses to “Seçimler ve Beyaz Saray’ın Çocukları”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla seçim en çok benim zaferim oldu. kazanan ben oldum. ve bu arada my big boss black golden us and world president mr barack obama yı zaferinden dolayı kutluyorum. ilk gelen sonuçlarda yüregimiz agzımıza geldi bendeki panigi görmeliydiniz dona kaldım.sinirimden gittim saatlerce yatagın içinde saga dön sola dön türkiye saati ile
  saat 7 oldugunda korka korka kontrol ettigimde sayın başkan obamanın 274 ü yakaladıgını ve zaferini ilan ettigini ögrendigimde tanrıya şükürler olsun dedim. sonuçları beklerken sadece geriye alaska ve florida kalmıştı bu arada sayın başkan obama 303 delegeye ulaştı romney ise 206 civarında kiltlendi kaldı. floridadan korkuyordum çünkü florida gazeteleri romenye desdek kararı almıştı. artık benimde yemin törenine kadar dinlenme hakkım dogdu. çok yoruldum . en az düzey düşünce reaksiyonuna çektim kendimi. gelecege dair büyük çerçeveyi denetlemekten başka bir şey yapmayacagım. ne kadar ugraşırsan ugraş ayrıntılarla baş edemiyorum sürekli degişiyor ve gelişiyor onlarla tatilim bittiginde savaşmaya başlayacagım. zaten ayrıntılara gerekli olan dogru bilgileri yüklemediginiz zaman realiteye dönüşmüyor. asıl çalışmalarımı şekilleyecegim tekel ikiz kulesi b blok ta tc. kayseri kent konseyine liderlik yaparken olacagını biliyorum. tek tek özenle seçtigim çalışma arkadaşlarımla gerçek realiteye ulaşmış olacagım.

  obama ailesi hakkında daha önce duymadıgım bilgileri sayenizde ögrendim. obama ailesinin kızları için fazla bir şey söyleyemeyecegim. bu konuda amerikan basını gibi olmak dogru. umarım güzel bir hayatları olur. umarım babası ve annesinin gurur duyacagı bir hayatları olur. buradan obama ailesine en iyi dileklerimi sunmak istiyorum.

  diger başkan kızlarından konuşalım .bill clintonun kızı chelsa nın evlendigini biliyordum fakat ayrıldıgını sizden ögrendim. zaten evlilikleri döneminde damadı gözüm hiç tutmamıştı çok toy bir çocuktu. onların ayrılmalarının olacagını tahmin etmiştim.özellikle hillary clinton için kızından dolayı üzgünüm. halbuki bir kaç torunları olsa ne kadar mutlu olurdu. temennim bu ama gençlerin gençken aldıgı kararların hepsi başarısızlıkla sonuçlanıyor. buna bir örnek olarak kendimi verebilirim. arkadaşların hepsi evlenip evlenip avrupaya gidiyordu. ilk aşkıma olan sevgime ragmen bende bir kız buldum ve avrupaya almanyaya gittim. çok sürmedi onu 3 ayda hayatımdan çıkardım. bunun olmasını bana pençelerini sonuna kadar geçirmiş kızın büyük etkisi oldu.aslında evliligim olmayacak bir şeydi. fakat ilk aşkımı saglık sorunlarım için ikna ettim. almanyaya gitmem gerekiyordu. amelyatlarımı planladıgım gibi yaptırdım. saglıgıma kavuştum. dört dokuz diyen evlendigim kızıda anında şutladım. kayseriye geldigimde hakkımda karşı tarafın açtıgı boşanma davasını ilk aşkım ile sadece bir günde bitirdim.hayat öyle bir şeyki bazen isteyerek bazen istemeyerek sizi sürükleme biçimine karşı koyamıyorsunuz .

  birazda texsaslı sayın başkan bush un kızlarından bahsedelim. onun ikiz kızları barbara ve jenna dan . biliyormusunuz ben barbara ya aşıktım. hatta onu resmen istedim. o bush denecek adam ve adamları cevap bile vermedi. barbara gerçekten çok güzel bir kız.

  SAYGI VE SEVGİLERİMLE

  not: laf lafı açıyor uzun olmasına umarım kızmıyorsunuzdur.gelişine yorum yazmak beni mutlu ediyor. fakat çok dikkatli yazıldıgına emin olabilirsiniz. haa bu arada ingilizce kursuna yazıldım. sanırım yeni arkadaşlar edinecegim.arasıra size ingilizce cümle kurarak hitap ettigim günler olabilir.voa nın ingilice derslerine katılacagım

  • hpolat says:

   Evet seçimleri geride bıraktık. Görüşlerinizi yazdığınız için teşekkürler. Kızmak ne demek. Ben de sizin yazdıklarınızı ilgiyle okuyorum.İngilizce kursuna yazılmanız çok iyi olmuş, yararlanacağınızdan eminim. Bizim dersler de kulak dolgunluğu için yararlı olur. Tabii araya İngilizce cümleler koyabilirsiniz. Sony’yi alınca yazarsanız sevinirim. Annenize saygılar. Kendinize iyi bakin.

 2. Just want to say your article is as astounding. The clearness to your post is simply excellent and i could think you are an expert on this subject. Well together with your permission let me to take hold of your RSS feed to keep updated with drawing close post. Thank you a million and please continue the gratifying work.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

November 2012
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930