Amerika’da seçimler sonuçlandı ve Barack Obama yeniden başkan seçildi. Bir dört yıl daha Amerika’yı yönetecek, vereceği kararlar dünya siyasetini ve ekonomisini şekillendirecek, etkileyecek. Demokratlar, siyahlar, Latinler, kadınlar seçim sonucundan memnun. Başkan,  sevincini bütün Amerikalılarla paylaşırken,  yanında eşi Michelle ile kızları Malia ve Sasha vardı. Ailece çok güzel bir görüntü oluşturduklarına kuşku yok. Kızlarının ne kadar büyüdüğü de gözden kaçmadı. Başkan Obama 2008’de Amerika’nın ilk siyah başkanı seçilip tarihe geçtiği zaman Malia 10 yaşındaydı, Sasha ise 7. Malia artık güzel bir genç kız. Sasha da hızla büyüyor. Barack ve Michelle Obama ise bir yandan onların hızla büyümesini izlerken, bir yandan da medyanın ısrarlı takibinden korumaya çalışıyor. Bu seçim kampanyasında da öyle oldu.

Başkan ve eşi birçok televizyon programına katıldı, Beyaz Saray’daki yaşamlarını anlattı, tabii kızlarından da söz etti ama o kadar. Aslında bunun Amerika’da bir gelenek  olduğunu söylemek mümkün. Medya da bu konuda son derece anlayışlı davranıyor ve Beyaz Saray’da yetişen Başkan çocuklarını rahatsız etmemeye büyük özen gösteriyor. Hatırlayacaksınız Başkan Bill Clinton’la şu an Dışişleri Bakanı olan Hillary Clinton’ın kızları Chelsea Clinton da Beyaz Saray’a çocukken gelmiş, orada büyümüştü. Hangi okula yazılacağının dışında medyaya yansıyan fazla haber olmamıştı Chelsea hakkında. Daha sonra üniversiteye, gitti, evlendi, ayrıldı, televizyonculuğa başladı Chelsea ama yine de özel hayatı çok fazla konu edilmedi medyada.

Dönelim Obama’nın kızlarına. Michelle Obama çıktığı televizyon programlarında özel hayatı ve kızlarıyla ilgili bilgiler verdi ama bunlar da çok ölçülüydü. Örneğin, 14 yaşına gelen ve lise 1’e giden Malia’nın erkek arkadaşı olmadığını biliyoruz First Lady’nin anlattıklarından. Kendisinin akşam 21-22 arası yattığını ve artık ödevleri yüzünden daha geç yatmaya başlayan kızlarıyla eşinin kendisine iyi geceler diyelip yatmaya gönderdiklerini de. Hatta geç yatmayı seven Başkan Barack  Obama’nın, “Malia tıpkı bana benziyor, tam bir gece kuşu” dediğini de. Kızlar tenis ve basketbol oynuyor. Hatta Başkan Obama geçen yıl küçük kızının basketbol takımına antrenörlük yapmış. Kızların görüntülerine ve fotoğraflarına fazla rastlamıyoruz televizyonlarda, gazete ve dergilerde. Ancak geçtiğimiz günlerde People adlı dergide kızlarla ilgili birkaç resim ve şöyle bir yorum gördük: “Malia ve Sasha H&M ve Antropologie mağazalarından aldıkları giysilerle çok şık görünüyor.” Medya sadece kızlar babaları ve anneleriyle birlikteyken onları izliyor, onun dışında Malia ve Sasha’yı rahatsız etmiyor. Onlardan bahzetmeyi anne ve babalarına bırakıyor. Zaman zaman istisnalar olmuyor değil. Geçen yıl Malia Meksika’ya bir okul gezisine gittiği zaman medya bunu konu etmiş, Başkan Obama da çok sinirlenmişti. Gerçi seçim kampanyası için hazırlanan reklamlarda  Obamalar kızlarıyla görüntülerini de kullandılar.

Bakalım başka neler biliyoruz onlar hakkında: Kızlar Washington’un nüfuzlu ailelerinin çocuklarının gittiği Sidwell Friends adlı özel okula gidiyorlar. Chelsea Clinton da bu okula devam etmişti babası başkanken. Okul dönüşü Beyaz Saray’ın kapısında  Malia ve Sasha’yı anneanneleri karşılıyor, hafta içinde okul günlerinde televizyon izlemelerine izin verilmiyor, her gün  akşam yemeklerini 18:30’da anne ve babalarıyla birlikte yiyorlar ve o gün ne yaptıklarını anlatıyorlar. Facebook kullanmıyorlar. Televizyonda en çok sevdikleri program, “Modern Family” adlı dizi. Yemekten sonra kızlar köpekleri Bo’yu yürüyüşe çıkarıyorlar. Malia tenis oynuyor ama annesinin zoruyla. Lise bitinceye kadar oynamasını şart koşmuş Michelle Obama. Biliyorsunuz, First Lady, çocuklar için sporun, egzersizin önemine çok inanıyor. Kızların yataklarını hala Michelle Obama düzeltiyor, odalarını topluyor. Kızları okula veya gidecekleri her yere Secret Service götürüyor. Kızlar uçak seyahatlerini de Air Force One ile yapıyor.

Beyaz Saray’da yetişen başkan çocuklarının sıkı bir koruma altında olması, medyanın da bunu anlayışla karşılaması ve özel hayatlarına girmemesi dediğim gibi bir gelenek, hiç de yeni bir durum değil. Bush ve Clinton ailelerinin çocukları da Beyaz Saray yıllarını böyle geçirdi.

Chelsea Clinton daha geçenlerde NBC televizyonunda çalışmaya başladı ve zaman zaman gündeme gelmeye başladı. George W. Bush’un ikiz kızları Barbara ve Jenna da öyle. Barbara Bush Küresel Sağlık Birliği adlı bir vakıf kurdu ve  yoksul ülkelerdeki kliniklere doktor göndermeye başladığı zaman bol bol gündeme geldi. Kardeşi Jenna Bush Haber da NBC’nin “Today” adlı sabah programında çalışıyor. Ama Beyaz Saray’daki günlerinde özel hayatları hakkında Amerikan kamuoyu fazla bilgiye sahip değildi.

Ne dersiniz, Beyaz Saray’daki hayat çocuklar için fazla eğlenceli görünmüyor, değil mi? Yine de şanslı oldukları bir gerçek. Kontrollu bir yaşamları olsa da, imkanları geniş. Ayrıca Beyaz Saray’a davet edilen bütün ünlülerle tanışma fırsatı buluyorlar. Peki en çok sevdikleri sanatçılar kimler? Başkan Obama kızların sırrını açıkladı geçenlerde ve öğrendik ki Malia ve Sasha’nın favorisi Beyonce ve Jay-Z imiş.

Bu yazıyı da burada noktalıyorum. Görüşlerinizi her zaman beklediğimi unutmayın. Sevgiyle kalın.