Araç kullanmak büyük dikkat ve beceri isteyen bir iş. Adeta bir sanat! Direksiyon başında ustalık gerek, cep telefonuyla konuşmak, araçtakilerle sohbete dalmak, alkollü olmak, karın doyurmak, makyaj yapmak gibi dikkati dağıtacak sürücülük dışındaki her tür iş, ciddi kazalara, yaralanmalara ve ölüme yolaçabiliyor. Türkiye trafik kazalarında dünyada önde giden bir ülke. Amerika’da da aşırı sürat ve araçların büyük olması yüzünden trafik kazaları çok öldürücü oluyor. Yasaklanmasına rağmen özellikle genç sürücülerin cep telefonlarına düşkünlüğü, mesajlaşma sevdasının yanısıra alkollü araç kullanmaları çok ciddi bir risk yaratıyor. Bir de bu ülkede gençler çok erken yaşta, (15-16)daha lise öğrencisiyken ehliyet alabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Amerika’nın en büyük sigorta şirketlerinden Allstate, Amerika genelinde bir araçtırma yaptı ve hangi kent ve eyaletlerde sürücülerin daha kötü olduğunu ortaya çıkardı. Forbes dergisinde yayınlanan araştırma sonuçları birçok kişi için şaşırtıcı olabilir. Çünkü başkent Washington ya da resmi adıyla District of Columbia sürücüleri ABD’nin en kötüleri listesinin bir numarası oldu.

Allstate sigorta şirketine göre, Washingtonlular ortalama her 4 yıl 7 ayda bir kaza yapıyor ve sigortaya başvuruyor. Bu da onları Amerika’nın başka eyaletlerindeki sürücülerden yüzde 112 daha kötü sürücü yapıyor. ABD’de sürücüler genelde her 10 yılda bir kaza yapıyor ve araçları kullanılamaz hale geliyor.

Gelelim listenin ikincisine! Başkent Washington’a komşu Maryland eyaletinin başkenti Baltimore, ABD’nin en kötü sürücülerinin bulunduğu listed ilk 25’in ikincisi. Virginia’daki Alexandria ve Arlington da 7’nci ve 12’nci sırada.

Peki, en dikkatli sürücüler hangi eyaletin hangi kentinde? Güney Dakota’nın Sioux Falls kenti en az kaza yapan sürücüleriyle listenin başına kurulmuş. Arizona’nın Tucson, Wisconsin’in Milwaukee, Montana’nın Kansas City kentleri de güvenilir sürücülere evsahipliği yapıyor.

Siz dikkatli ve güvenilir bir sürücü müsünüz? Direksiyon başında cep telefonuyla konuşmak, mesaj çekmek, yemek yemek, makyaj yapmak gibi kötü ve tehlikeli alışkanlıklarınız var mı? Umarım yoktur. Alkollü araç kullanıyor musunuz? Asla yapmayın. Direksiyon başında dikkatinizi yalnızca yola verin, kendinizin ve başkalarının hayatını tehlikeye atmayın. Gelin, Forbes dergisinde yayınlanan listeye bakalım, en kötü sürücülere sahip olan başkent Washington gördüğünüz gibi birinci sırada. İşte listede yeralan öteki kötü karneli kentler ve eyaletleri:

1. Washington, DC: Ortalama kaza sayısı %112.1 yüksek
2. Baltimore, Maryland: %87.9
3. Providence, Rhode Island: %80.9
4. Hialeah, Florida: %77.6
5. Glendale, California: %77.5
6. Philadelphia, Pennsylvania: %64.1
7. Alexandria, Virginia: %62.6
8. Newark, New Jersey: % 59.4
9. Miami, Florida: %58.4
10. San Francisco, California: %54.6
11. Jersey City, New Jersey: %53.9
12. Arlington, Virginia: % 53.0
13. Tampa, Florida: % 50.2
14. Los Angeles, California: %48.5
15. Paterson, New Jersey: %46.9
16. Fullerton, California: %42.7
17. Garland, Teksas: %41.6
18. Elizabeth, New Jersey: %41.5
19. Bridgeport, Connecticut: %41.2
20. New York, New York: % 41.1
21. New Haven, Connecticut: %37.5
22. Torrance, California: %36.7
23. Norfolk, Virginia: %36.3
24. Yonkers, New York: %36.2
25. Arlington Teksas: % 35.4

Geçtiğimiz günlerde başkent Belediye Başkanı Vincent Gray, süratten verilen cezaların azaltılacağını açıklayarak sürpriz yaptı. Sürat sınırını aşan araçları trafik kameraları belirliyor ve evlere ceza faturası gönderiliyor. Bundan böyle sınırı 11 ila 15 mil aşan sürücüler, 125 dolar yerine 100 dolar ceza verecek. Sürat sınırını 1 ila 10 mil aşan sürücüler de 75 dolar yerine, 50 dolar ceva ödeyecek. Washingtonlu sürücüler için ciddi bir ceza artışı var. Sürat sınırını 25 milden fazla aşanlar 250 dolar yerine 300 dolar ceza ödemek zorunda kalacak.

Peki cezaların azaltılması Washington Belediyesi’ne kaça patlayacak? Belediye Başkanının Bütçe ve Finans Dairesi Başkanı Eric Goulet’e göre, Washington (District of Columbia) yılda 30 milyon dolar zarara uğrayacak. Ancak bu zarar bir yıl içinde artan cezalar sayesinde, başkent belediyesinin 3,5 milyon dolar kar etmesini sağlayacak. Bu para Emniyet’e verilecek ve 100 polis memuru işe alınacak.

Trafik ve park cezaları çok kişinin canını yakıyor Washington’da. Özellikle DC’de çalıştıkları için hergün kente gelmek zorunda olanlar için ceza almak an meselesi. Arabanızı iki saatlik bir yere parkediyorsunuz, iki saat sonra metreye para atıp aynı yerde bırakmak yasak. Yerini değistirmek zorundasınız. Aksi halde 25 dolar ceza almanız işten değil. Diyelim ki bıraktınız, arabanız çekilip başkentin başka bir sokağına bırakılıyor polis tarafından. Arayıp bulmak pek kolay olmuyor tabii!
En iyisi siz siz olun, hangi kentte yaşarsanız yaşayın, trafik kurallarına mutlaka uyun. Uyun ki cezalar bütçenizde delik açmasın! Sadece bu değil elbette, uyun ki sizin ve çevrenizdekilerin hayatı tehlikeye girmesin.
İyi seyirler!