2012’yi geride bırakırken acısıyla tatlısıyla, her yılsonu olduğu gibi bir durum değerlendirmesi yapmakta yarar var.  Yeni bir yıl yeni umutlar demek, ama “2013 için iyimser olmamızı gerektiren bir durum var mı” sorusuna rahatlıkla “evet” diyemiyoruz gördüğüm kadarıyla. Dünya siyasi, etnik ve dinsel çatışmaların sıkça yaşandığı bir savaş alanına dönüşmüş durumda. Amerika, Avrupa ve daha birçok bölge ve ülkede ekonomik kriz veya durgunluk yaşanıyor. Amerika mali felaketten kurturabilecek mi diye düşünürken, Avrupa ülkelerindeki, özellikle de Yunanistan, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde görülen ve halkı sokaklara döken ekonomik sıkıntıları da kaygıyla izliyoruz. Amerika’da ikinci bir dört yıllık dönem için seçimi kazanan Başkan Obama’yla Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Kongre arasındaki mali uçurum çekişmesi herkesi canından bezdirdi. Halkın Kongre’ye duyduğu güven oranı geçen yıl erozyona uğradı ve hızla düştü. Amerikalılar  bir sonraki seçimlerde aynı Senatör ve Temsilciler Meclisi üyelerine oy vermeyebilir. Buarada son Sandy Hook okul saldırısı ABD’de yeniden silah satışlarının kontrol altına alınıp alınmaması  tartışmasını gündeme taşıdı. Amerika günlerce öldürülen ilkokul çocukları ve öğretmenlerinin yasını tuttu. Ama Amerika’da silah lobisi öyle güçlü ki bu konuda yakın bir gelecekte ilerleme sağlanabilir mi tahmin etmek zor.

2012’ye baktığımız zaman uluslararası alanda hiç de  içaçıcı bir tablo görmüyoruz ne yazık. Suriye’de iç savaş iki yıldır devam ediyor, yüzbinlerce Suriyeli Türkiye dahil komşu ülkelere sığınmış durumda. Kışın gelmesiyle yaşam koşullarının ağırlaştığı kamplarda, çadır kentlerde yaşıyor sığınmacıların çoğu. Birleşmiş Milletler yardım konusunda yine yetersiz kaldı. İran’la Batı arasındaki görüşmeler çıkmazda. Askeri bir çatışma tehdidi hala ortadan kalkmış değil. Bütün Ortadoğu ülkelerinde kıpırtılar, olaylar var. Mısır’da sallantılı bir demokrasiye geçiş süreci görüyoruz.

Dünya 2012’de doğal felaketlerin esiri oldu. İklim değişikliğinin, küresel ısınmanın artık ciddi bir gerçek olduğunu, bu duruma alışmamız gerektiğini söylüyor uzmanlar. Alışmak kolay değil elbette. Amerika, en son Sandy Kasırgası’nın yolaçtığı yıkımın etkilerini hala atlatamadı. Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası’nın son raporlarına göre de bu yüzyılda gezegenimiz 3 ila 5 derece arasında ısınacak. Dünya Sağlık Örgütü, milyonlarca kişinin ölümüne yolaçan kötü beslenme, ishal ve sıtma gibi hastalıkların iklim değişikliğiyle daha çok can alacağı uyarısında bulunuyor.

Yine de 2013 için bu kadar karamsar olmamalıyız. Geleceğe her zaman umutla bakmak en azından moralimizi yüksek tutar. Peki, Amerikalılar 2013’ten neler bekliyor, hangi konularda umutlu, hangi konularda kaygılı? Washington Post gazetesi ve ABC Televizyonu’nun yeni araştırmasına göz atalım en iyisi. Telefonla yapılan ankete katılan bin Amerikalı’dan yüzde 53’ü  ABD için yeni yıldan umutlu olduğunu, yüzde 44’ü 2013’ten korktuğunu söylüyor. Dünyayla ilgili olarak da Amerikalılar’ın yüzde 40’ı “umuutluyum” derken, yüzde 56’sı “2013 şimdiden beni korkutuyor” diye kaygısını dile getiriyor. 2006 yılındaysa Amerikalılar’ın yüzde 75’i, yeni yılı umutla bekliyordu. Dört yıl önce de Başkan Obama’nın seçimi kazandığı tarihi yıl, Amerikan halkı yüzde 63 oranda yeni yıldan umutluydu. İlk kez yeni yıl umutları bu kadar düşmüş durumda. Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasında da “umut” oranında ciddi bir fark görülüyor. Her 10 Demokrat’tan 7’si ekonominin düzelmeye başladığını, yüzde 75’i geleceklerinden umutlu olduklarını, yüzde 85’i Başkan Obama’nın politikalarının iyi sonuç vereceğini düşündüğünü söylüyor.  Cumhuriyetçiler’e gelince, onlar daha karamsar ve yüzde 72’si gelecekten korkuyor, her 10 Cumhuriyetçiden 8’i ekonominin daha kötüye gideceğinden kaygılı.

Ben derim ki kaygılar bir yana, hayat bütün sorunlara rağmen yaşanmaya faazlasıyla değer ve korkularla kaygılarla hayatı kendimize zehir etmenin hiç anlamı yok. Gelin yine karamasarlığı bir yana bırakalım ve her yıl sonunda olduğu gibi birbirimize sağlıklı, başarılı, mutlu ve sevdiklerimizle birlikte geçecek güzel bir yeni yıl dileyelim. Mutlu Yıllar! Hoşgeldin 2013!