2013’ten Az Umutla Çok Beklenti!

Posted December 31st, 2012 at 11:42 am (UTC-5)
10 comments

2012’yi geride bırakırken acısıyla tatlısıyla, her yılsonu olduğu gibi bir durum değerlendirmesi yapmakta yarar var.  Yeni bir yıl yeni umutlar demek, ama “2013 için iyimser olmamızı gerektiren bir durum var mı” sorusuna rahatlıkla “evet” diyemiyoruz gördüğüm kadarıyla. Dünya siyasi, etnik ve dinsel çatışmaların sıkça yaşandığı bir savaş alanına dönüşmüş durumda. Amerika, Avrupa ve daha birçok bölge ve ülkede ekonomik kriz veya durgunluk yaşanıyor. Amerika mali felaketten kurturabilecek mi diye düşünürken, Avrupa ülkelerindeki, özellikle de Yunanistan, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerde görülen ve halkı sokaklara döken ekonomik sıkıntıları da kaygıyla izliyoruz. Amerika’da ikinci bir dört yıllık dönem için seçimi kazanan Başkan Obama’yla Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Kongre arasındaki mali uçurum çekişmesi herkesi canından bezdirdi. Halkın Kongre’ye duyduğu güven oranı geçen yıl erozyona uğradı ve hızla düştü. Amerikalılar  bir sonraki seçimlerde aynı Senatör ve Temsilciler Meclisi üyelerine oy vermeyebilir. Buarada son Sandy Hook okul saldırısı ABD’de yeniden silah satışlarının kontrol altına alınıp alınmaması  tartışmasını gündeme taşıdı. Amerika günlerce öldürülen ilkokul çocukları ve öğretmenlerinin yasını tuttu. Ama Amerika’da silah lobisi öyle güçlü ki bu konuda yakın bir gelecekte ilerleme sağlanabilir mi tahmin etmek zor.

2012’ye baktığımız zaman uluslararası alanda hiç de  içaçıcı bir tablo görmüyoruz ne yazık. Suriye’de iç savaş iki yıldır devam ediyor, yüzbinlerce Suriyeli Türkiye dahil komşu ülkelere sığınmış durumda. Kışın gelmesiyle yaşam koşullarının ağırlaştığı kamplarda, çadır kentlerde yaşıyor sığınmacıların çoğu. Birleşmiş Milletler yardım konusunda yine yetersiz kaldı. İran’la Batı arasındaki görüşmeler çıkmazda. Askeri bir çatışma tehdidi hala ortadan kalkmış değil. Bütün Ortadoğu ülkelerinde kıpırtılar, olaylar var. Mısır’da sallantılı bir demokrasiye geçiş süreci görüyoruz.

Dünya 2012’de doğal felaketlerin esiri oldu. İklim değişikliğinin, küresel ısınmanın artık ciddi bir gerçek olduğunu, bu duruma alışmamız gerektiğini söylüyor uzmanlar. Alışmak kolay değil elbette. Amerika, en son Sandy Kasırgası’nın yolaçtığı yıkımın etkilerini hala atlatamadı. Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası’nın son raporlarına göre de bu yüzyılda gezegenimiz 3 ila 5 derece arasında ısınacak. Dünya Sağlık Örgütü, milyonlarca kişinin ölümüne yolaçan kötü beslenme, ishal ve sıtma gibi hastalıkların iklim değişikliğiyle daha çok can alacağı uyarısında bulunuyor.

Yine de 2013 için bu kadar karamsar olmamalıyız. Geleceğe her zaman umutla bakmak en azından moralimizi yüksek tutar. Peki, Amerikalılar 2013’ten neler bekliyor, hangi konularda umutlu, hangi konularda kaygılı? Washington Post gazetesi ve ABC Televizyonu’nun yeni araştırmasına göz atalım en iyisi. Telefonla yapılan ankete katılan bin Amerikalı’dan yüzde 53’ü  ABD için yeni yıldan umutlu olduğunu, yüzde 44’ü 2013’ten korktuğunu söylüyor. Dünyayla ilgili olarak da Amerikalılar’ın yüzde 40’ı “umuutluyum” derken, yüzde 56’sı “2013 şimdiden beni korkutuyor” diye kaygısını dile getiriyor. 2006 yılındaysa Amerikalılar’ın yüzde 75’i, yeni yılı umutla bekliyordu. Dört yıl önce de Başkan Obama’nın seçimi kazandığı tarihi yıl, Amerikan halkı yüzde 63 oranda yeni yıldan umutluydu. İlk kez yeni yıl umutları bu kadar düşmüş durumda. Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasında da “umut” oranında ciddi bir fark görülüyor. Her 10 Demokrat’tan 7’si ekonominin düzelmeye başladığını, yüzde 75’i geleceklerinden umutlu olduklarını, yüzde 85’i Başkan Obama’nın politikalarının iyi sonuç vereceğini düşündüğünü söylüyor.  Cumhuriyetçiler’e gelince, onlar daha karamsar ve yüzde 72’si gelecekten korkuyor, her 10 Cumhuriyetçiden 8’i ekonominin daha kötüye gideceğinden kaygılı.

Ben derim ki kaygılar bir yana, hayat bütün sorunlara rağmen yaşanmaya faazlasıyla değer ve korkularla kaygılarla hayatı kendimize zehir etmenin hiç anlamı yok. Gelin yine karamasarlığı bir yana bırakalım ve her yıl sonunda olduğu gibi birbirimize sağlıklı, başarılı, mutlu ve sevdiklerimizle birlikte geçecek güzel bir yeni yıl dileyelim. Mutlu Yıllar! Hoşgeldin 2013!

 

10 responses to “2013’ten Az Umutla Çok Beklenti!”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya ifadeleriniz okudum pasifize ederek dikkate almadan kendimi etkilemesine izin vermedim.evet sorunlar olabilir fakat bunun makul ve yerli yerinde çözümleri daima olacaktır.ekonomistler,uzmanlar ne güne duruyor. gerçi onlar söylüyorlar her zaman.
  fakat söylem ve eylem birarada oldugu zaman işe yarar. dünyadaki söylemler işe yaramıyor yine dünyadaki eylemler işe yaramıyor. eger söylem ve eylem bir arada ve savunucusu yani takipçisi varsa işe yarar. örnegin siyasilerin söylemleri işe yaramıyor. yine insanların eylemleri işe yaramıyor. bunun ikisini bir arada bir konu ölçegine göre birarada yürütecek savaşçılara ihtiyaç var.bu bir bünyenin savunması ve aktivitesi için gerekli olan olmazsa olmazdır.dünyaya baktıgımızda kendi işinin her şeyini kendi yapan ve ilgilenen bünyeler başarıya dogru gidiyor ve efsane oluyor.

  hülya abla belki bana kızacaksın. fakat bu olumsuzluklar birileri için fırsat teşkil ediyor.dünyada herşeyin ve her yerin milim milim parsellendigini görüyoruz. ve yeni girişimcilere ve yatırımcılara en ufak bir alan yok. bizim gibi yeni nesil girişimci ve yatırımcılar işte tam sizin tarif ettiginiz gibi bir ortamı kendileri için fırsat olarak görüyor.
  akıllı güçlü verimli ve kabul edilebilir düşüncelerinin uygulanmasını eski sistemlerin gözden çıkarılması ve kendilerinin degişim ve gelişimini yerleştirmek istiyor. yoksa bize ekmek kapısı diye bir şey kalmıyor. çözüm yolu olabilecek yol ve yöntemleri ortaya koyarak arasına kendi beklenti ve çıkarlarını yerleştirerek hedefe ulaşmayı dört gözle bekliyorlar.

  son yıllarda giderek güçlenmeyi sürdürüyorum. artık hayatıma bir isim verdim.aslında bu benim fiil adım ve kendime BÜYÜK DİRENİŞ diyorum. ve hayata veda edecegim ana kadar benimle birlikte yaşayacak. hayat o kadar zor ve agır koşullardaki buna BÜYÜK DİRENİŞ ile karşılık vererek ayakta kalmayı ve zaferlere ulaşmayı planlıyorum. zorluklar artık beni etkilemiyor ve sadece çözülmesi gereken zorluklara karşı bir egilim sergiliyorum. gerisini olmamış ve yaşanmamış kabul ederek tarihe gömüyorum. 2012 benim için geride kalan her yıl gibi çok verimli ve faydalı geçti.
  ve 2013 ise 2012 den daha verimli ve faydalı olmaya mahkum benim hayat felsefeme göre.

  SAYGI VE SEVGİLERİMLE

  NOT= sizin,ailenizin ve voa türkçe ailenizin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum.
  yeni yılın hepinize saglık,mutluluk ve başarı getirmesi en büyük dilegimdir.sizin
  dediginiz gibi hepinize en iyi dilekler.

  • hpolat says:

   İsmail Bey, yorumlarınızı ilgiyle okuyorum. Umarım 2013 size ve dünyaya iyi günler getirir. Bu kadar kara günden sonra durumun düzelmesi için herkes daha çok çaba gösterir görüşünüze katılıyorum. Bir de felaketlerden yararlanan çıkarcılar olduğuna katılıyorum. Dilerim planları suya düşer ve 2013’ü daha huzurlu geçiririz hepimiz. Hayat felsefeniz güzel, 2013’ten ben de müjdeler, sevinçler, güzellikler bekliyorum. Umarım hayal kırıklığına uğramayız. Hepimizden size mutlu yıllar!

 2. süper fm says:

  Hi, Ι think your websіtе mіght be
  haѵing brοwѕer comрatibіlity issues.
  When Ι look at yоur blog in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Eхplorer, it has somе оѵеrlapρing.
  I just wanteԁ to give you a quick heads up!
  Other thеn that, veгу goоd blog!

 3. Ntv Radyo says:

  I liκe the valuable info yоu supply fог youг aгticles.

  I’ll bookmark your weblog and check again right here regularly. I’m quіte sure I’ll be told a lot of new stuff right right here! Good luck for the following!

  Here is my page … Ntv Radyo

 4. 2013 uğurlu gelmedi galiba

 5. Greate pieсes. Keep writing ѕuсh κind of іnfo on youг
  site. Im really imрreѕsеd by уоur blog.

  Hey there, You haѵе done a fantastiс
  job. I’ll ԁеfіnitely ԁigg it and perѕonally
  rеcommend to my frіendѕ. Ӏ am sure they’ll be benеfited from thiѕ sitе.

  My blog … şIfalı Bitkiler Yararları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

December 2012
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31