Yemin Törenine Michelle Obama Damgası

Posted January 24th, 2013 at 3:29 pm (UTC-5)
10 comments

“Her başarılı erkeğin arkasında mutlaka bir kadın vardır” atasözünü boşa çıkarmayan bir duruma tanık olduk Başkan Obama’nın ilk dört yıllık döneminde. İkinci dört yıllık döneme başlarken Barack Hüseyin Obama, ilk dört yıla olduğu gibi yemin törenine de eşi Michelle Obama damgasını vurdu demek abartılı olmaz bence. Yine eşinin yanıbaşındaydı, yine saçından giyimine, duruşundan balo için seçtiği gece kıyafetine kadar herşeyiyle göz önündeydi. 21 Ocak’taki yemin törenini izlediyseniz biliyorsunuz, Amerika’nın dört bir köşesinden yüzbinlerce kişi katıldı Kongre’nin önündeki törene ve dondurucu soğuğa rağmen çoluk çocuk Obama’yı yemin ederken görebilmek için, Amerika’nın ilk siyah başkanının ikinci dört yıllık dönem için başkanlığa başlamasına tanık olmak için Washington’u doldurdu.

Ben işin haber yönünü değil, magazinsel tarafını gündeme getirmek istiyorum bugün. Bilmem, Başkan Obama’nın saçlarının ağarmaya başladığını farkettiniz mi? Eminim görmüşsünüzdür. “Büyük başın derdi büyük olur” diye boşuna dememiş atalarımız! Geçen dört yıl başkanı çok yordu, bu bir gerçek.

Ama Amerikan medyasında belki iki satırla geçiştirilen bu saç meselesi, konu Michelle Obama olunca sayfalarca yorum getirdi. Çünkü Michelle Obama yemin törenine yepyeni bir saç modeliyle damgasını vurdu! Beyaz Saray’ın First Lady’sini bu kez kahküllü, omuz hizası düz saçlarla gördük. People dergisi “yeni ve gençleştiren bir model” diye yazdı, Wall Street Journal gazetesi “önemli bir günde cesur bir değişiklik” diye tanımladı yeni saç modelini. Michelle Obama bir zamanlama hatası değil, doğru bir tercih yaptı modacılara göre. Peki Başkan Obama ne dedi bu değişikliğe? “I love Michelle Obama. And to address the most significant event of this weekend, I love her bangs.” “Michelle Obama’yı seviyorum. Hele bu haftasonunun en önemli olayı olan kahküllerine bayılıyorum” dedi Başkan Obama. Başından beri Başkan Obama, eşinin medyada zaman zaman ön plana çıkmasından memnun olduğunu gizlemiyor.

Michelle Obama aynı akşam baloda da dikkatleri üzerinde topladı, kırmızı tuvaletiyle göz kamaştırdı. Genç Taiwan asıllı modacı Jason Wu, kreasyonu olan tuvaletle yine tam not aldı.

Michelle Obama’nın 2009’daki baloda giydiği beyaz ipek tuvalet de Wu’nun tasarımıydı. Beyaz, aynı kumaştan çiçeklerle süslü gece kıyafeti kadar Başkan Obama’yla Michelle Obama’nın o geceki ilk dansları da günlerce medyaya konu olmuştu. Bu beyaz giysi, Washington’daki Smithsonian Amerikan Tarihi Müzesi’nde sergileniyor diğer başkan eşlerinin tuvaletleriyle birlikte.

Yemin töreninde Obama ailesinin kızları da şıklıklarıyla dikkati çekti. Tabii dört yıl içinde ne kadar büyüdükleri de.

Yemin töreninden sonraysa bir skandal yaşandı demek doğru olur bence. Törende Amerikan milli marşını okuyan ünlü şarkıcı Beyonce’nin playback yaptığı ortaya çıktı! Aslında böyle önemli törenlerde marş okuyacak sanatçılar daha önce stüdyoda kayıt yapıyorlar bir aksilik olursa diye ancak bu kayıtlar pek kullanılmıyor. Oysa bu kez, neden olduğu bilinmiyor, Beyonce canlı performans yerine, kaydı kullanmayı tercih etti. Törende “My Country,`Tis of Thee”yi okuyan son yıllarda hızla ünlenen genç şarkıcı Kelly Clarkson ise canlı performansla çıktı yüzbinlerce kişinin karşısına. Soğuktan sesinin kısılması, bir aksilik olması tehlikesini göze alarak. Bence Beyonce gibi dünyaca ünlü bir sesin canlı performanstan kaçınmasını ayıpladım birçok kişi gibi ben de. En azından sonradan “griptim, sesim kısılabilirdi, korktum” deseydi keşke.

Herşey bir yana, bence törenin en akılda kalan, en duygusal anı, Başkan Obama’nın konuşmasını yaptıktan sonra sahneden ayrılırken durup geri dönmesi ve “Bir kez daha bakmak istiyorum. Bir daha bunu görmeyeceğim” demesiydi, yüzbinlerce kişilik kalabalığa bakarak. Güzel bir andı. Uzun yıllar hatırlanacağına kuşku yok. İste böyle, Amerika için önemli bir haftayı geride bıraktık. Yemin töreni, Kongre’de Hillary Clinton’ın savunması, Senatör Kerry’nin yeni Dışişleri Bakanı olması ve borç tavanı konusunda varılan geçici anlaşmanın yankıları bir süre daha bizleri meşgul edeceğe benziyor.


Son bir gözlem, Hillary Clinton’ın Kongre’deki son konuşması da siyasi tarihin sayfalarına geçecek kuşkusuz. Geçirdiği sağlık sorununa rağmen, Clinton öyle kolay yutulacak bir lokma olmadığını gösterdi birkez daha. Bakalım dört yıl sonra Amerika’nın ilk kadın başkanı olmayı deneyecek mi? Siz ne dersiniz?

Soğuk ve karlı bir Washington’dan hepinize sevgiler. Yorumlarınızı beklediğimi unutmayın!

10 responses to “Yemin Törenine Michelle Obama Damgası”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla aslında ingilizce kursum ile çakıştı fakat ben izin alarak yemin törenini takip etmeyi tercih etim. voa gibi bir kaç kanaldan izleme imkanı buldum.ilk seçimi takip eden kalabalıgın olmadıgını hep beraber gördük.

  evet her başarılı erkegin arkasında başarılı bir kadın vardır . sözünüze katlıyorum. bu konuda obama çiftinin popüler ve magazin yönlerinede biraz katkın olsun diyorum. eger michelle obama sayın başkan obama ile evlenmeseydi. bu kaderi yaşamayacaklardı çok yüksek bir ihtimal. bir başkanın başkan olabilmesi çok zor koşullar altında sonuna kadar direnerek elde ediliyor.bu zorlukların aşılması bir insanın hayat arkadaşına baglı olmaktadır.bu ilişkide bırakın bir günü bir saniye bile farklı olsaydı herşey tamamen farklı olurdu. işte tam burada mr obama ve mrs obama nın birbirine karşı sergiledikleri yardımlaşma ve dayanışma çok degerli ve önemli.

  bayan michelle obama için bir centilmen ve bir beyfendiye yakışır iltifatlarımı yavaş yavaş yazacagım. gerçekten saçları çok farklı ve güzel olmuş. saçlarının tarzı akıllara durgunluk verecek zekasının işletilmesi ile gerçekleşiyor.onun zeki ve yetenekli olduguna dr mehmet özün programında şahit oldum bir iple nasıl farklı şekillerde atladıgını gördügümde akıl ve hareket kabiliyetinden oluşan performansı beni adeta büyüledi. tabi hal böyle olunca altın kafesteki sayın başkan obama yı dizginleme ve zinde tutmak onun için çok basit bir işlem olarak kalıyor.sayın başkan obama da isteyerek veya istemeyerek bu tuzaga rahatlıkla düşebiliyor. burdaki kastım evli olanların birbirine karşı oynadıkları fantazi oyunlarının kalitesininin belirtilmesini içeriyor.
  sayın başkan obama ise ikinci bir seçim zaferi almış bir savaşçı yine amerikanın bir numarası ve dünyanın patronu sayılır. böyle makam ve mevki de bulunan bir insanı bir kadının avuçlarında tutması için sayın michelle obama gibi kuaföre gitmek gerekiyor.

  sayın michelle obamanın kıyafetlerine bayıldım gerçekten büyüleyici ve renkleri cezbediyor. o kıyafetin sadece amerikada degil bütün dünyada günlerce konuşulduguna eminim.baloyu canlı olarak izlemedim ve sadece resimlerini gördüm. illinios merkezli bir siteye üyeyim ve düzenli olarak obama lar hakkında bilgi akışına sahibim. evet o baloda dünyanın en güçlü adamı ve dünayanın en güçlü kadını dans etti. ikisininde kıyafetleri birbirinden güzeldi. bence bu bir dans degildi yaşanan bir aşk ve sevgi idi. gösterişten uzak bir sevgi ve aşk sarhoşlugu demek daha dogrusudur.

  obama ailesinin kızları içinde iki satır yazamaya çalışıyorum fakat cümleleri çok dikkatli kurmaya özen gösterme gerektigini düşünüyorum. evet gerçekten çok hızlı büyüdüler. ikiside annesinin ve babasının genlerini taşıyor.ikisindede hem annelerinin zekası ve kabiliyeti hem babalarının akıl ve güç özellikleri var diyebiliyorum. onlarda gerçekten çok şıktı. bu güzele yakışan güzel bir şıklıktı. umarım babası ve annesi gibi bir hayatları olur.ben daha onların en ufak bir olumsuz yanını şimidiye kadar görmedim ve duymadım. demekki disiplinli bir şekilde büyüyorlar.

  sayın başkan obama yemin töreninde kendinden emindi. aslında bu yaptıkları ve yapacakları ile saglanan güçlü bir karakterin sızış şekli olmaktadır. fakat bana göre biraz felsefe ye ihtiyacı var. hamleleri önceden hesaplanmış ve salınımı ile belirledigi hedefe ulaşarak amacını tamamlamış olarak kendisine geri dönüş yapacak hamlelerden yoksun. yani felsefenin taşları ile şah mat yapmasını ögrenmeli ve bilmeli.
  bilinen klasik siyaseti bir kenara bırakması ve güzel oyunlar oynaması gerekir.

  hillary clinton iyiki iyileşti. ve saglıgına kavuştu. ve senatoda zor anlar yaşadı. altında kalmadı ve kendini savundu. 2016 da aday olurmu olmazmı bunu kendisinden başka en iyi bilen yok. fakat böyle bir şey işe yaramaz. çünkü bizim adayımız sayın bayan michelle obama olacak. ve rahat kazanacak amerikanın ilk bayan başkanı olarak adını tarihe altın harflerle yazdıracak. tabi bizde onunla büyük ve rahat bir gelişme ve genişleme yaşayacagız. 2016 İÇİN favorimiz ve adayımız MİCHELLE OBAMA dır.
  tabi 2020 tede zaferini bekliyoruz.2024 e KADAR akıl ve zeka performansı ile çalişmak istiyoruz.

  SAYGI VE SEVGİLERİMLE

  not=hülya abla kırk yılın başı bir yardımın olacaktı onuda pas geçtin. hani diyorumki sayın biden in bir kızı var ondanda bir iki satır yazsaydın evlimi bekarmı falan gibi bazen meraklıları olabiliyor benim gibi.

  • hpolat says:

   Görüşlerinizi yazdığınız için çok teşekkür ederim. Yine döktürmüşsünüz. Biden’ın kızına da başka bir zaman değineyim. Her zaman yazlanızı rica ediyorum. Görüşleriniz bana yol gösteriyor. Sevgiler.

   • ıcah liamsi namarhak says:

    hülya abla sayın biden in kızı hakkında deginecegim demiştiniz. hani diyorum başkan yardımcısı sayın biden i bahane ederek onun hakkındada araya bir iki satır ve resim ayarlasanız. bu konuda en iyi haberi sizin vereceginizi biliyorum.. hülya abla insanlardaki bu merak varya çok ilginç bir yaşam gelenegi. sizde taktir edersiniz.

    • hpolat says:

     Doğru bu konuda biraz geciktim. Ama önümüzdeki haftalarda bilgi toparlayıp bu konuya değineceğim. Yormlarınız için çok teşekkür ederim. Anneniz umarım çoktan sağlığına kavuşmuştur. Sizin ve ailenizin bayramını en iyi dileklerle kutluyorum.

 2. Magnificent goods from you, man. I have be aware your stuff previous to and you’re simply too wonderful. I actually like what you have received right here, certainly like what you are stating and the way in which during which you are saying it. You make it enjoyable and you still take care of to stay it wise. I can not wait to read far more from you. This is really a great site.

  • hpolat says:

   Thank you very much for your kind words about my writing. Please come back and comment on other articles. Good to share. Best…

 3. Olmuştur beğenmişimdir 😛

 4. Write mοre, thаtѕ all I haѵe tо say.
  Literally, it ѕeеmѕ аs though you relied οn the νideο
  to make your pοint. Yоu ԁefinitely κnow ωhаt
  youre talking about, why wastе уouг intelligenсе
  on just poѕting νideos to yоur blog ωhen you could bе giνing us ѕomething
  enlightenіng to rеаd?

  • hpolat says:

   Some readers like to see more pictures and videos so I sometimes use more of them. Actually I didn’t rely on the video but used it to clarify and add visuality. Thanks for commenting.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

January 2013
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031