Beyaz Saray Turlarına Veda

Posted March 14th, 2013 at 4:18 pm (UTC-5)
1 comment

Bütçe kesintileri Beyaz Saray’ı da vurdu ve yerli ve yabancı turistler için çok cazip bir kapı kapandı. Tur görevlilerinin sayısında azaltma yapılınca, 9 Mart’ta başlayarak Beyaz Saray da turistlere kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, kararı üzülerek almak zorunda kaldıklarını, ancak başka seçenekleri olmadığını, önceden bilet alanlar için bile turların yapılmayacağını söyledi. 85 milyar dolarlık harcama kesintileri, Kongre’yle Beyaz Saray’ın bütçe üzerinde anlaşamaması yüzünden 1 Mart’ta yürürlüğe girmişti.

Amerikalılar, Washington’un sembol binalarının başında gelen Beyaz Saray’daki turların iptaline tepkili. Iowa’nın Waverly kentinden bir grup ilkokul öğrencisi geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray’a bir video gönderdi.  Öğrencilerin mesajı, “Beyaz Saray bizim evimiz. Ziyaret etmemize lütfen izin verin” oldu. Ancak öğrencilerin Pennsylvania Caddesi’ndeki 1600 numaralı bina olan Beyaz Saray’a 16 Mart’ta yapacakları ziyaret  çoktan bütçe kesintilerine kurban olmuştu. Çocukların videosu Beyaz Saray muhabirlerinin dikkatini çekti ve Sözcü Jay Carney’e “Başkan Obama’nın veya sizin öğrencilere cevabınız ne oldu?” sorusu yöneltildi. Carney, durumdan üzüntü duyduklarını ancak güvenlikten ödün vermemek için turları geçici olarak  iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Bir soru da, özel bağışlar yapılırsa, turların başlayıp başlamayacağıydı. Sözcü, bunun teknik mali kurallar nedeniyle yapılamayacağını söyledi. Peki, turların iptali, tur ve güvenlik görevlilerinde yapılan kesinti federal hükümete ne kadar tasarruf sağlayacak dersiniz? Haftada 74 bin dolar.

Gelelim Ohiolu altıncı sınıf öğrencilerinin videosuna. Video YouTube’a ve Facebook’a konduğu gün yalnızca birkaç saat içinde 100 yorum aldı, bin kişi videoyu beğendi, 500 kişi de paylaştı.  Ancak bu, öğrencilerin 16 Mart’taki Beyaz Saray turlarını geri getirmedi! Şimdi binlerce kişinin elinde, kendi eyaletlerini temsil eden Kongre üyeleri aracılığıyla aldıkları Beyaz Saray biletleri var ve bunların hatıra değerinin dışında hiçbir anlamı ne yazık yok. Kararın Başkan Barack Obama’yla eşi Michelle Obama’nın da içini acıttığını düşünüyorum çünkü son yıllarda Beyaz Saray’ı çeşitli kesimlere açmak için özel bir çaba gösterdiklerini herkes kabul ediyor.

Beyaz Saray en son öğrenci gruplarına  kapılarını 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarından sonra kapatmıştı. Turlar bir sonraki yıl Şubat ayında yeniden başlamışti. 2003 baharında Amerika’nın Irak’a asker göndermesi sırasında da Beyaz Saray bir süre ziyaretçilere gtvenlik nedeniyle kapalı kalmış, 2003 yılı Eylül ayında kapılarını yeniden halka açmıştı.

Bu durumdan yararlanmak isteyen biri var: Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner. Bütçe görüşmelerinin başarısızlığının baş aktörü sayılan Boehner, Beyaz Saray’ın şu anki sahibi Başkan Obama’yla bu konuda da rekabet içinde olduğunu gizlemiyor. Beyaz Saray’ın turları iptal etme kararı konusunda Boehner gazetecilere şunları söyledi:

“Beyaz Saray’ın kararı hayal kırıklığı yarattı. Hatta kararı aptalca bir uygulama olarak görüyorum. Bütçenin başka yerlerinde kesinti yapamadıkları için Beyaz Saray turlarını kesiyorlar. Bakın Kongre’nin bütçesi de kesiliyor ama biz çalışanlarımız için kesinti yapmadan bütçemizi denkleştirmeyi başarıyoruz. Kongre turlarımız devam ediyor. Kongre’nin kapıları her zaman bütün Amerikalılar’a açık olacak. Herkesi Kongre’yi gezmeye davet ediyoruz.” John Boehner’ın değinmeyi unuttuğu veya değinmekten kaçındığı birkaç nokta var. En önemlisi Kongre üyelerinin maaşlarında hiçbir kesinti olmayacağı. Federal memurlar maaşlarının kesilme tehlikesiyle yaşarken, Kongre üyeleri kesintiden muaf. Ancak onlardan çok daha düşük maaş alan ofis çalışanlarının geleceği risk altında.  Geçtiğimiz günlerde Demokrat bir Kongre üyesi, Kongre üyelerinin maaşlarının da kesilmesini öngören bir tasarı sundu. Tahmin edeceğiniz gibi, tasarı, yılda yaklaşık 200 bin dolar maaş alan milletvekili ve senatörlerden fazla ilgi görmedi!

Üstüne üstlük, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi üyeler, YouTube’da yayınlanan 90  saniyelik bir  tanıtım videosuyla Beyaz Saray’ın turları iptal etmesini eleştirdi ve halkı her zaman açık olan Kongre binasını gezmeye davet etti. Ancak Kongre’deki bazı girişlerle sokakların güvenlik personelinin sayısının azaltılması yüzünden kapatıldığı gözden kaçmadı.

Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasındaki bütçe çekişmesi Amerika’yı nereye götürür bilinmez ama Amerikalılar’ı hiç de iyi günlerin beklemediği kesin. “Tok açın halinden anlamaz” demiş atalarımız, çok da güzel söylemişler. Kongre’nin ekonomik kriz yüzünden evlerini kaybeden, kaybetme tehlikesi yaşayan, işlerini kaybeden veya kaybetme riski altındaki sade vatandaşın halinden anlaması gerçekten de zor.

Bundan sonraki yazılarda daha eğlenceli konulara değinme konusunda söz veriyorum size. Buarada 14 Mart Dünya Böbrek Günü kutlu olsun. Bütün böbrek hastalarına ve ailelerine sevgiler. Ana sayfamızda Gazi Üniversitesi Nefroloji Bölümü uzmanı ve Türk Nefroloji Derneği 2. Başkanı Profesör Doktor Turgay Arınsoy’la yaptığım söyleşiyi dinlemenizi öneriyorum. Böbrek hastalıklarını tetikleyen rahatsızlıklar, bilinçsiz ilaç kullanımının zararları ve organ bağışını konuştuk.

Sevgiyle.

One response to “Beyaz Saray Turlarına Veda”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla beyaz sarayın ziyaretçilere kapatılması konusuna çok üzüldüm. halbuki amerikaya ulaştıgımda bende ziyaret etmek istiyordum. aslında amacım bu degil. daha dogrusu türk-amerikan ilişkilerinin gelişimine istinaden yaptıgım katkılardan dolayı sayın başkan obama da özgürlük madalyası almak büyük bir hayalimdi. fakat obama her konuda çok cimri ve bu huyunuda ben hiç ama hiç sevmiyorum. belki birgün bu özgürlük madalyası bana layık görülür diye umutlarımı bitirmeyide asla düşünmüyorum.

  ve diger bir umudumda bu benim ilk basamagım olacak. voa ya en kısa sürede yeni bir bina yaparak voa nın binasını ele geçirerek ve elde ederek. hem kongreye hemde beyaz saraya komşu olmayı çok arzu ediyorum. bu işlemin aslında yeni dünya düzenini kuracak olması nedeni ile amerikanın çıkarlarına hizmet edecegini belirtmeyi çok dogru buluyorum. voa nın binasına gerçekten çok ihtiyacımız var ve çok prestijli olacak. burayı çok etkin ve etkili kullanmayı planlıyorum. özellikle bizimle çalışmak isteyen her kişi ve kurumlar ile işbirligi yapabilecegimiz bir sentez arzu ediyorum. binanın yeteri kadar büyük oldugunu ve istedigimiz aktivitelere yetecegini tahmin ediyorum. bizim istedigimizi kongre ile uyuşur hale getirmek için bu binaya ve aktivitleimize ihtiyacımız var. özellikle bina içinde faliyet gösteren herkesin ve gelen ziyaretçilerin düşüncelerini dünyaya aktaracak internet tabanlı bir veb sitesi ve haber portalını özellikle ve başarılı bir şekilde uygulamayı düşünüyoruz.

  hülya abla gelecegim ve gelecegimiz için en çok neye güveniyorum biliyormusunuz. en çok güvendigim amerikan anayasası. bu belge ve kaynak bizim temelimizi oluşturacak. çünkü her konuda bizim düşünce ve ifade özgürlügümüzü bize layık gören bir nitelik taşıdıgı için.istediklerimize ulaşmayı saglayacak olan düşünce ve ifadelerimiz olacak süreci bu güvence ile sürdürebilecegimizi düşünüyoruz.

  bu süreci ise wikipedi formatını kullanarak yönetmeyi düşünüyorum. bir bütüne katkı saglayan her ifade ve düşüncenin özünü bozmadan ve işleyerek bütüne monte etmeyi düşünüyorum ve katkıyı saglayan kişinin adınıda elbette teyit etmeyide planlıyoruz. bunun için büyük bir organizasyon gerekiyor ve bir profesyonel ve ekibine ihtiyacımız olacak. amerikanın gündeminden asla hiçbir şekilde düşmeden işimizi icra edebilecegimiz ortamı çok arzu ediyorum.

  uzun bir süredir sansürlenişimizin zamanı gelince işe yaramayacagınıda biliyorum.ben bir olumsuzluk olunca en tepedekinin suçlarım ve bu suçlanan kişi ise birleşik devletlerin patronu olan sayın başkan obama. bu vatandaşın birinci dereceden sorumlu oldugunu cesurca belirtmek istiyorum. peki bu işe yaradımı. ben hemen söyleyeyim asla işe yaramadı ve sayın başkan amerikan anayasasını açıkça ihla etmiş bulunuyor. bunu yaptı ve biliyorum fakat ona çok güzel bir suprizim olacak.
  amerikan anayasasını ihlal ettigi gerekçesi ile alehine bir dava açacagım. en iyi avukatlar ile çalışarak yaşanan bütün gerçekleri bir bir ortaya çıkaracagım ve sonunda amerikan anayasasını ihlal ettigi için alehine bir karar çıkacak mahkemeden.

  hülya abla hayat yaşamaya ve yaşanmaya deger. ve bunu çılgıncasına ve savaşarak yaşamaya kararlıyım. yıllardır her türlü sorunu bir oyun gibi kabul ederek kendi oyunumu oynama kararını aldıgım günden beri üzerimdeki direk ve dolaylı bütün baskılar işe yaramayacak hale geldi. yaşanan her gelişmeyi sürecin bir parçası olarak kabul ettigim için sabır ve sükunet içinde işlerimi organize ederek başarıyı arzu etmem en dogru olan hale geldi.

  SAYGI VE SEVGİLERİMLE

  not=hülya abla 14 mart 1974 de bir köylü kızı dünyaya bir erkek çocuk getirdi. daha hasteneye ulaşmadan evde dogum yaptı. o bebegin en büyük şansı fakir bir anne ve babanın bir evladı olarak dünyaya gelmesiydi.dogdugu anda adını babasını asker arkadaşı koydu ve ona ersoy dediler. daha sonra resmiyette ise adını hacı ismail kahraman olarak teyit ettiler.bu isim ise dedesinin adı idi.ve o bebek bugün dünyaya meydan okuyor. kişisel geliri ile dünyanın en büyük ikinci ekonomisi haline geldi.yine kişisel serveti ile dünyanın trilyon dolarlık ilk zengini olmayı başardı. ve en büyük sermayesi ise sadece güven ve felsefe olarak karşımıza çıkmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

March 2013
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031