Bütçe kesintileri Beyaz Saray’ı da vurdu ve yerli ve yabancı turistler için çok cazip bir kapı kapandı. Tur görevlilerinin sayısında azaltma yapılınca, 9 Mart’ta başlayarak Beyaz Saray da turistlere kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, kararı üzülerek almak zorunda kaldıklarını, ancak başka seçenekleri olmadığını, önceden bilet alanlar için bile turların yapılmayacağını söyledi. 85 milyar dolarlık harcama kesintileri, Kongre’yle Beyaz Saray’ın bütçe üzerinde anlaşamaması yüzünden 1 Mart’ta yürürlüğe girmişti.

Amerikalılar, Washington’un sembol binalarının başında gelen Beyaz Saray’daki turların iptaline tepkili. Iowa’nın Waverly kentinden bir grup ilkokul öğrencisi geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray’a bir video gönderdi.  Öğrencilerin mesajı, “Beyaz Saray bizim evimiz. Ziyaret etmemize lütfen izin verin” oldu. Ancak öğrencilerin Pennsylvania Caddesi’ndeki 1600 numaralı bina olan Beyaz Saray’a 16 Mart’ta yapacakları ziyaret  çoktan bütçe kesintilerine kurban olmuştu. Çocukların videosu Beyaz Saray muhabirlerinin dikkatini çekti ve Sözcü Jay Carney’e “Başkan Obama’nın veya sizin öğrencilere cevabınız ne oldu?” sorusu yöneltildi. Carney, durumdan üzüntü duyduklarını ancak güvenlikten ödün vermemek için turları geçici olarak  iptal etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Bir soru da, özel bağışlar yapılırsa, turların başlayıp başlamayacağıydı. Sözcü, bunun teknik mali kurallar nedeniyle yapılamayacağını söyledi. Peki, turların iptali, tur ve güvenlik görevlilerinde yapılan kesinti federal hükümete ne kadar tasarruf sağlayacak dersiniz? Haftada 74 bin dolar.

Gelelim Ohiolu altıncı sınıf öğrencilerinin videosuna. Video YouTube’a ve Facebook’a konduğu gün yalnızca birkaç saat içinde 100 yorum aldı, bin kişi videoyu beğendi, 500 kişi de paylaştı.  Ancak bu, öğrencilerin 16 Mart’taki Beyaz Saray turlarını geri getirmedi! Şimdi binlerce kişinin elinde, kendi eyaletlerini temsil eden Kongre üyeleri aracılığıyla aldıkları Beyaz Saray biletleri var ve bunların hatıra değerinin dışında hiçbir anlamı ne yazık yok. Kararın Başkan Barack Obama’yla eşi Michelle Obama’nın da içini acıttığını düşünüyorum çünkü son yıllarda Beyaz Saray’ı çeşitli kesimlere açmak için özel bir çaba gösterdiklerini herkes kabul ediyor.

Beyaz Saray en son öğrenci gruplarına  kapılarını 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarından sonra kapatmıştı. Turlar bir sonraki yıl Şubat ayında yeniden başlamışti. 2003 baharında Amerika’nın Irak’a asker göndermesi sırasında da Beyaz Saray bir süre ziyaretçilere gtvenlik nedeniyle kapalı kalmış, 2003 yılı Eylül ayında kapılarını yeniden halka açmıştı.

Bu durumdan yararlanmak isteyen biri var: Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner. Bütçe görüşmelerinin başarısızlığının baş aktörü sayılan Boehner, Beyaz Saray’ın şu anki sahibi Başkan Obama’yla bu konuda da rekabet içinde olduğunu gizlemiyor. Beyaz Saray’ın turları iptal etme kararı konusunda Boehner gazetecilere şunları söyledi:

“Beyaz Saray’ın kararı hayal kırıklığı yarattı. Hatta kararı aptalca bir uygulama olarak görüyorum. Bütçenin başka yerlerinde kesinti yapamadıkları için Beyaz Saray turlarını kesiyorlar. Bakın Kongre’nin bütçesi de kesiliyor ama biz çalışanlarımız için kesinti yapmadan bütçemizi denkleştirmeyi başarıyoruz. Kongre turlarımız devam ediyor. Kongre’nin kapıları her zaman bütün Amerikalılar’a açık olacak. Herkesi Kongre’yi gezmeye davet ediyoruz.” John Boehner’ın değinmeyi unuttuğu veya değinmekten kaçındığı birkaç nokta var. En önemlisi Kongre üyelerinin maaşlarında hiçbir kesinti olmayacağı. Federal memurlar maaşlarının kesilme tehlikesiyle yaşarken, Kongre üyeleri kesintiden muaf. Ancak onlardan çok daha düşük maaş alan ofis çalışanlarının geleceği risk altında.  Geçtiğimiz günlerde Demokrat bir Kongre üyesi, Kongre üyelerinin maaşlarının da kesilmesini öngören bir tasarı sundu. Tahmin edeceğiniz gibi, tasarı, yılda yaklaşık 200 bin dolar maaş alan milletvekili ve senatörlerden fazla ilgi görmedi!

Üstüne üstlük, Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi üyeler, YouTube’da yayınlanan 90  saniyelik bir  tanıtım videosuyla Beyaz Saray’ın turları iptal etmesini eleştirdi ve halkı her zaman açık olan Kongre binasını gezmeye davet etti. Ancak Kongre’deki bazı girişlerle sokakların güvenlik personelinin sayısının azaltılması yüzünden kapatıldığı gözden kaçmadı.

Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasındaki bütçe çekişmesi Amerika’yı nereye götürür bilinmez ama Amerikalılar’ı hiç de iyi günlerin beklemediği kesin. “Tok açın halinden anlamaz” demiş atalarımız, çok da güzel söylemişler. Kongre’nin ekonomik kriz yüzünden evlerini kaybeden, kaybetme tehlikesi yaşayan, işlerini kaybeden veya kaybetme riski altındaki sade vatandaşın halinden anlaması gerçekten de zor.

Bundan sonraki yazılarda daha eğlenceli konulara değinme konusunda söz veriyorum size. Buarada 14 Mart Dünya Böbrek Günü kutlu olsun. Bütün böbrek hastalarına ve ailelerine sevgiler. Ana sayfamızda Gazi Üniversitesi Nefroloji Bölümü uzmanı ve Türk Nefroloji Derneği 2. Başkanı Profesör Doktor Turgay Arınsoy’la yaptığım söyleşiyi dinlemenizi öneriyorum. Böbrek hastalıklarını tetikleyen rahatsızlıklar, bilinçsiz ilaç kullanımının zararları ve organ bağışını konuştuk.

Sevgiyle.