Amerika’da ve dünyada otizm vakaları artıyor. Amerika’da her 88 çocuktan biri, erkek çocukları arasında da her 56 çocuktan biri otizm tehdidiyle karşı karşıya. Otizmin dokunduğu herkes için bir umut ışığı olabileceğini düşünerek bugün bu konuda Amerika’daki çalışmalar hakkında bilgi veren bir Türk uzmanla yaptığımız söyleşiyi yeniden izlemenizi istiyorum. Toplumun otistik kişilere karşı tutumu ne? Otistik çocuklar ve aileleri için Amerika’da ne gibi hizmetler sunuluyor?  Otistiklerin toplum içinde yaşamlarını kolaylaştırmak, eğitimlerini, bakımlarını ve meslek sahibi olmalarını sağlamak için Amerika’da neler yapılıyor? Toplumun otistik kişilere karşı tutumu ne? Otistik çocuklar nasıl eğitiliyor, yetişkinler hangi mesleklerde çalışabiliyor? Bu soruları Washington yakınlarındaki Jane Salzano Otizm Merkezi Mesleki Eğitim Bölümü Direktörü Dide Çimen’e yönelttik. Dide Çimen Türkiye’de yetişmiş değerli bir genç uzman. Genç deyip geçmeyin, 15 yıla yakın deneyimi var mesleğinde. Beni kırmadı, sorularımı yanıtladı.

Otizmin Belirtileri

Dide Çimen’e göre, çocuklarda üç yaşına kadar otizm belirtileri görülüyor ve tanı konuyor. Otizm nörolojik bir hastalık ve tedavisi yok. Otizmin en yaygın belirtileri, sosyalleşmede bozukluk, göz teması kuramama, çevreye aşırı ilgisizlik, oyuncaklarla nasıl oynayacağını bilememe, kendisini ifade edememe gibi sorunlar.

Jane Salzano Otizm Merkezi’nin Çalışmaları

Jane Salzano Otizm Merkezi’nde çocuklarla bire bir ilgileniliyor, ihtiyaçları sağlanıyor, ailelere de otistik çocuklarına davranış yöntemleri öğretiliyor. 16 yaşından sonra da çocuklara ilgi alanlarına göre bir meslek öğretiliyor. Merkezin Mesleki Eğitim Bölümü Direktörü Dide Çimen, ofis işleri, fotoğrafçılık, bilgi işlem, grafikçilik, ressamlık gibi işler yapan, bu alanlarda beceri ve yetenekleri olan gençler yetiştirdiklerini anlatıyor.

Başkan Obama’dan Destek

Başkan Obama da bugün bir bildiri yayınlayarak, hergün milyonlarca aileyi etkileyen otizmle mücadelenin önemine dikkati çekti ve 2Nisan gününüAmerika’da da Dünya Otizmle Mücadele Günü ilan etti. 2014’ten başlayarak sağlık  sigortası veren şirketlerin kısaca ASD olarak da bilinen bu nörolojik bozukluğa sahip kişilere karşı ayrımcılık yapmasının yasaklanacağını hatırlatan Başkan Obama, otistik çocukların daha iyi eğitim alması için de çalışmaların yoğunlaştırılacağı konusunda söz verdi.

Eğer çevrenizde veya ailenizde otizmle karşılaşmadıysanız, bu konu da nereden çıktı diye diyebilirsiniz. Unutmayın, hastalık da sağlık da bizler için. Sizin veya bir yakınınızın otistik çocuğu olduğunu düşünün. Ya da gözlerinizi bir an kapatın ve yolunuzu bulmaya çalışın. Görmenin ne kadar büyük bir nimet olduğunu düşünmeyiz bile ama körlüğün ne kadar zor olduğunu anlamak için alim olmaya gerek yok. Aynı şekilde  bir sağlık sorunu yüzünden toplumdan dışlanmanın zorluğunu da ancak yaşayanlar bilir.  Benden size tavsiye, sağlığınızın ve sahip olduklarınızın tadını çıkarın.  Kanuni Sultan Süleyman bile ne güzel söylemiş: “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi…” Dünya Otizm Günü’nde gelin, çevremize dikkatle bakalım ve otistik kardeşlerimize nasıl yardım edebileceğimizi düşünelim.

Sağlığınız iyi, sevginiz bol olsun..