First Lady Siyasi Konulara Yöneliyor

Posted April 11th, 2013 at 10:32 am (UTC-5)
3 comments

Başkan Obama Beyaz Saray’daki ikinci döneminde de Cumhuriyetçiler’in kontrolundaki Kongre’de bütçe, silah kontrolu ve göçmenlik reformu gibi önemli konularla boğuşurken, First Lady Michelle Obama’da da bir değişiklik olduğunu görmek mümkün. İlk dört yıl boyunca Beyaz Saray’ın bahçesinde sebze yetiştiren ve Amerikalı çocukları spora ve sağlıklı beslenmeye teşvik ederek “Let’s Move” adlı bir kampanya yürüten Michelle Obama’nın gündeminde artık daha sert silah yasaları çıkarılması gerektiği konusunda kamuoyunu ikna etme çalışmaları da yeralıyor. Michelle Obama, gençleri şiddetten uzak tutma konusuna da ağırlık vermeye kararlı görünüyor.

First Lady, Chicago’da, Belediye Başkanı ve Obama ailesinin yakın dostu Rahm Emmanuel’in düzenlediği etkinliğe katılarak da ilgisini gösterdi. Chicago’da geçen yıl 2,300’den fazla silahlı cinayet işlendi. Michelle Obama, bir parkta otururken üzerine ateş açılan bir grup genç arasında ölen 15 yaşındaki lise öğrencisi Hadiya Pendleton’ın ailesini Başkan Obama’nın Birliğin Durumu konuşmasını izlemeleri için Kongre’ye davet etmişti. Michelle Obama Chicagolu ve kentin sosyal durumuyla yakından ilgili. Gençlere yönelik şiddetin durmasını isterken, silah satışlarının sınırlandırılması gerektiğini de savunuyor. Böylece silahlı şiddete karşı bir kampanya yürüteceği anlaşılıyor.

Başkan Obama’nın First Lady’nin desteğine ihtiyacı olduğu bir gerçek. Çünkü Michelle Obama Amerikalılar tarafından çok seviliyor,halktan gördüğü destek oranı oldukça yüksek.  Yeni kamuoyu yoklamalarına göre, Michelle Obama’ya halk desteği oranı %63. Oysa şu anda Demokrat Başkan Obama’nın halktan gördüğü destek oranı %48. Cumhuriyetçiler arasında yapılan bir ankette bile Michelle Obama %36 oranında destek görüyor.  Cumhuriyetçiler’in Başkan’a desteğinin oranıysa hayli düşük, %12. Michelle Obama iyi bir hukukçu ve iç sorunları  yakından biliyor. Bu yüzden eğer iç siyasi konulara daha çok yönelmeye karar verirse,  eşine destek olacağına kuşku yok. Bakalım önümüzdeki günlerde Michelle Obama ne yönde ilerleyecek?

Peki, First Lady’nin siyasi konulara yönelme eğilimi neyin habercisi olabilir? Başkan Obama görev süresini tamamladıktan sonra Michelle Obama siyasete atılmayı düşünüyor olabilir mi? Neden olmasın? Şimdiden bu konuda tahminler var. Henüz erken belki tahminde bulunmak için, bu yüzden bekleyip göreceğiz.

Vermont Üniversitesi’nden Profesör Emily Bernard, “Michelle Obama: The First Lady in Photographs” adlı kitabın yazarı. Bernard, “Herkes Başkan’ın ikinci döneminde Michelle Obama’nın daha siyasi ve uluslararası konulara ağırlık vermesini bekliyor. Bense onun ülke içi sorunlardan vazgeçmesini hiç istemiyorum” diyor. Michelle Obama da zaten obeziteyle mücadeleden vazgeçmeye hiç de niyetli değil. Daha geçenlerde Nike’nin verdiği 50 milyon dolarlık destekle okullarda beden eğitimi derslerinin arttırılması için açtığı kampanyaya hız verdi. Özetle Michelle Obama herşeyden önce “Let’s Move” diyor.  Siz de spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin!

3 responses to “First Lady Siyasi Konulara Yöneliyor”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  sözlerime bir iltifatla başlamak istiyorum. centilmenlige ve beyfendilige yakışır bir şekilde sayın bayan michelle obama çok güzelsiniz ve bir o kadarda akıllı ve zeki oldugunuzu düşünüyorum. ve sizin başkanı degil başkanın sizi kandırdıgına kanaat getiriyorum.

  obama hem sayın başkanın hemde güzel ve zeki eşinin sayesinde dünyanın en güçlü ve pahalı bir markası haline geldigini düşünüyorum. bu sıradan bir analiz degil realitenin dogru bir gerçegi haline geldi. obamalar bu işi tam ve layıkı ile idare eden etikete sahip.

  sayın başkan obama nın ikinci kez kazanması için o kadar istekliydimki bunun arkasında yatan temel gizliligin adı michelle idi. obama seçimi kazanınca arkadaşlar eee artık bunu kutlayalım öyle küçük şeylerde kurtarmaz diyerek solugu bir pastanede aldık. herkesin damak tadına göre yedik içtik ve seçimin atmosferinden başka bir şey konuşmadık. pastanenin sahibi kayserili bir arkadaşımdı. ve kendimiz ne kadar seçime kaptırdıysak hesabı ödemeye gittigimde çok cömert bir indirim uyguladılar. nerdeyse bizde olsun diyecek kadar oldu. daha florida da sonuçlar gelmemesine ragmen arkadaşlarımın hepsi obama orayıda alacak sen merak etme diyerek beni yüreklendirdiler.

  bayan obama ya çok büyük önem ve deger veriyorum. ve onun için sadece zirveyi düşünüyorum. yani başkan obamanın first man olacagı komikligi görmeyi çok arzu ediyorum. birleşik devletlerin ilk bayan başkanından bahsediyorum. bunu daha önce dile getiren ve savunmaktan vazgeçmeyen bir desdekçisi oldugunu mutlak bilmeli.

  gerçekten erken degil. bunu düşünme ve hayal etmenin aslında tam vakti. sivrilmeye çalışanların diskalifiye edecegi güzel bir zaman oldugunu düşünüyorum. eger çok zor olan başkan adaylarının tartışmasında problem yaşamazsa bu işi çantada keklik diyebiliriz. bugünden iç ve dış siyaset bilgisi ve muhakemesini geliştirmeye başlarsa amerikan halkı akıl ve zeka performansını tercih edecektir.

  aslında ben tarafsız olmayı benimsiyorum fakat michelle markası için taraf olabilirim.
  eger amerikaya ulaşırsam kampanyasında gönüllü olarak çalışmayıda çok istiyorum. özellik sloganına yardımcı olmayı çok istiyorum. slogan için aklımdan geçenide bilmeli. DEMOKRATLARIN VE CUMHURİYETÇİLERİN AMERİKASI İÇİN. eger bu sloganı kullanırsa emin olun buna direneceklerini sanmıyorum. kamu oyu desdeginin % 63 lerde olmasının en uygun sloganı olacagını düşünüyorum.

  dünyada imkansız diye bir şey yok. istemek ve geregini yapmak yeterlidir.özellikle alt yapısı olan obama markası için çok büyük bir avantajı kaçırmamalı. ikinci obama döneminde ciddi sorunların olmayacagını bilen ve tahmin eden bir kişi olarak obama markasının degerinin ve öneminin bitmeyecegine kesin gözü ile bakıyorum. özellikle amerikanın geleceginin yenide şekilenmeye ve umutların artmasının önünün açılacagını düşünürsek favorim olan michelle obama bu fırsatı kaçırmamalı ve özellikle başkan obamanın first man gibi komik bir kariyere mahkum olmasını saglamak bana çok büyük bir zevk verecektir. başkan obama nın florida başsavcısına yaptıgı sarkıntılıktan dolayı degerinin altından bakıra düştügünü ivedilikle belirtmeden geçemeyecegim.

  saglam ve güçlü profili oldugunu görebiliyorum. bir bayanın elinin degdigi yer çok farklı olur. eminim bütün amerikanın annesi olacagını hissedirecek. kendine yakışır bir başkan yardımıcısını şimdiden düşünmeli diyorum. bu önemli konuyu siyaset guruları ve akıldaneleri ile iştişare ederek en dogru isim üzerinde mutakıp kalmayı benimsemeli ve açıklama zamanı geldiginde önceden yapılan tercihi suistimale yer bırakmadan çalışma arkadaşını ilan etmeli.

  benim içinde güzel ve avantaj olacak. akıl ve zekanın mevcut ortamın en güzel blançosunu onaylayacagı gibi desdegini esirgemeyecegini tahmin etmek le beraber olacagınıda biliyorum. onun mehmet öz ün programında iple nasıl farklı biçimlerde atladıgını gördügümde işte felsefeme uyum saglayabilecek akıl ve zekayı buldum demiştim. o gün belkide amerikanın kaderi degişti fakat bunu daha sonraki zaman dilimlerinde birlikte görecegiz.

  en içten duygu ve düşüncelerimle ortaya gelen ifadelerin dile getirilişinin en iyi niyete dayanmasının arkasındaki tek gerçek ise dogru,egitmli,akıllı ve zeki bir bayanın tek başına güvenli bir dünya olabileceginin yüksek ihtimali. bunda yanılma oranı ise çok düşük olmamakla beraber riskin en az düzeyde olacagını bilmek belkide böyle bir yatırımın en dogru hamle olacagını düşüncelerim onaylıyor.

  sloganımız DEMOKRATLARIN VE CUMHURİYETÇİLERİN AMERİKASI İÇİN olmalı.

  SAYGI VE SEVGİLERİMLE HÜLYA ABLA.

  not=en iyi ihtimal olan bu seçenegi ve fırsatı devreye sokmak için onun yüreklendirilmesi işini onu seven ve deger veren dostları yapmalı ve çogalmalı.özgür düşüncelerinin tercihe dünüşmesi için katkının zorunlu oldugunu düşünüyorum ve ilk taşı ben koyuyorum. ve ortaya gelen kale korunaklı bir biçimde zaferine gidecek.

 2. very good submit, i actually love this website, keep on it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

April 2013
M T W T F S S
« Mar   May »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930