Başkan Obama Beyaz Saray’daki ikinci döneminde de Cumhuriyetçiler’in kontrolundaki Kongre’de bütçe, silah kontrolu ve göçmenlik reformu gibi önemli konularla boğuşurken, First Lady Michelle Obama’da da bir değişiklik olduğunu görmek mümkün. İlk dört yıl boyunca Beyaz Saray’ın bahçesinde sebze yetiştiren ve Amerikalı çocukları spora ve sağlıklı beslenmeye teşvik ederek “Let’s Move” adlı bir kampanya yürüten Michelle Obama’nın gündeminde artık daha sert silah yasaları çıkarılması gerektiği konusunda kamuoyunu ikna etme çalışmaları da yeralıyor. Michelle Obama, gençleri şiddetten uzak tutma konusuna da ağırlık vermeye kararlı görünüyor.

First Lady, Chicago’da, Belediye Başkanı ve Obama ailesinin yakın dostu Rahm Emmanuel’in düzenlediği etkinliğe katılarak da ilgisini gösterdi. Chicago’da geçen yıl 2,300’den fazla silahlı cinayet işlendi. Michelle Obama, bir parkta otururken üzerine ateş açılan bir grup genç arasında ölen 15 yaşındaki lise öğrencisi Hadiya Pendleton’ın ailesini Başkan Obama’nın Birliğin Durumu konuşmasını izlemeleri için Kongre’ye davet etmişti. Michelle Obama Chicagolu ve kentin sosyal durumuyla yakından ilgili. Gençlere yönelik şiddetin durmasını isterken, silah satışlarının sınırlandırılması gerektiğini de savunuyor. Böylece silahlı şiddete karşı bir kampanya yürüteceği anlaşılıyor.

Başkan Obama’nın First Lady’nin desteğine ihtiyacı olduğu bir gerçek. Çünkü Michelle Obama Amerikalılar tarafından çok seviliyor,halktan gördüğü destek oranı oldukça yüksek.  Yeni kamuoyu yoklamalarına göre, Michelle Obama’ya halk desteği oranı %63. Oysa şu anda Demokrat Başkan Obama’nın halktan gördüğü destek oranı %48. Cumhuriyetçiler arasında yapılan bir ankette bile Michelle Obama %36 oranında destek görüyor.  Cumhuriyetçiler’in Başkan’a desteğinin oranıysa hayli düşük, %12. Michelle Obama iyi bir hukukçu ve iç sorunları  yakından biliyor. Bu yüzden eğer iç siyasi konulara daha çok yönelmeye karar verirse,  eşine destek olacağına kuşku yok. Bakalım önümüzdeki günlerde Michelle Obama ne yönde ilerleyecek?

Peki, First Lady’nin siyasi konulara yönelme eğilimi neyin habercisi olabilir? Başkan Obama görev süresini tamamladıktan sonra Michelle Obama siyasete atılmayı düşünüyor olabilir mi? Neden olmasın? Şimdiden bu konuda tahminler var. Henüz erken belki tahminde bulunmak için, bu yüzden bekleyip göreceğiz.

Vermont Üniversitesi’nden Profesör Emily Bernard, “Michelle Obama: The First Lady in Photographs” adlı kitabın yazarı. Bernard, “Herkes Başkan’ın ikinci döneminde Michelle Obama’nın daha siyasi ve uluslararası konulara ağırlık vermesini bekliyor. Bense onun ülke içi sorunlardan vazgeçmesini hiç istemiyorum” diyor. Michelle Obama da zaten obeziteyle mücadeleden vazgeçmeye hiç de niyetli değil. Daha geçenlerde Nike’nin verdiği 50 milyon dolarlık destekle okullarda beden eğitimi derslerinin arttırılması için açtığı kampanyaya hız verdi. Özetle Michelle Obama herşeyden önce “Let’s Move” diyor.  Siz de spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin!