Breast Cancer Pinkwashing

15-40 yaş arasındaki kadınlarda 1 numaralı ölüm nedeninin göğüs kanseri olduğunu biliyor muydunuz? Ya da dünyada her yedi kadından birinin meme kanserine yenik düştüğünü? Sayılar ve istatistikler gerçekten de tüyler ürpertici. Ekim’de Meme Kanseriyle Mücadele Ayı idi ama elbette bu ay bitince çabalar bitmeyecek. Çünkü bu öldürücü hastalık hemen hepimizin ailesinden, dostlarından, çevresinden birilerini yakından, uzaktan etkilemiştir, alıp götürmüştür, götürmeye de devam edecektir.

Doğru, etkilenmemiş olanların bu hastalığın vurgununun ne denli şiddetli olduğunu anlaması beklenemez. Ancak, hastalığa yakalanmış, herşeyin bittiğini sanmış, kemoterapi ve radyoterapi görmüş, ölümün eşiğinden dönmüşseniz, işte o zaman meme kanserinin insan vücudunu, ruhunu, beynini, herşeyini nasıl etkilediğini bilirsiniz, anlarsınız. Ama en önemlisi şunu bilirsiniz ki, kurtulma umudunuzu kaybetmezseniz, hayata tutunma şansınız çok daha fazladır.

A woman undergoes a free mammogram inside Peru's first mobile unit for breast cancer detection, in Lima

Unutmayın, meme kanseri sadece 50 yaşın üstündeki kadınlara özgü bir hastalık değil. Son yıllarda 40 yaş altı kadınlarda da hastılığın görülme oranı çok yükseldi. Bu yüzden özellikle de ailenizde göğüs kanseri yaygınsa, kontrollarınızı mutlaka her yıl yaptırın. Bu iş ihmale gelmez. Amerika’da 2009 yılında yayınlanan bir yönetmelik, 50 yaş üzerindeki kadınların meme kanseri taraması için her yıl yerine iki yılda bir mamogram çektirmesini öngörüyor, sık yapılan mamogramların ölümcül olmayan tümörlerin gereksiz yere tedavi edilmesine yol açacağını iddia ediyordu. Ancak Amerikalı uzmanların yaptığı araştırmalar, yılda bir yerine iki yılda bir mamogram çektirmenin, bazı ölümcül kanser türlerinin gözden kaçmasına neden olabileceğini gösteriyor. Uzmanlar, her üç hastadan birinin, yani 1 milyon 300 bin kadının rutin tarama sırasında saptanan ve büyük ihtimalle hayati tehlike yaratmayan tümörler için tedavi gördüğünü belirtiyor. Amerikan Kanser Derneği de kadınların 40 yaşından itibaren her yıl mamogram çektirmesini tavsiye ediyor.

fotOFINALAmerika’da ay boyunca maratonlar, koşular düzenlendi, meme kanseriyle mücadele için para toplandı. Ben de kızım Deniz’e teşekkür borçluyum. Yeri gelmişken benim için 5 millik bir koşuya katıldığı ve kadınlar arasında ikinci gelip kupa ve madalya aldığı için onu yürekten kutluyorum. Yıllar önce tedavi sırasında saçlarımı kaybettiğim zaman onun da güzelim uzun saçlarını kestirip, kanser hastaları için peruk yapılmak üzere bağışlamasına da minnettarım. Bu yazıyı genç yaşlı bütün kadınlara, kanserle uzaktan yakından ilgisi olan bütün ailelere armağan ediyorum.

Ekim ayını ve Meme Kanseri’yle Mücadele Ayı’nı geride bırakırken, sizi bir müzik klibiyle başbaşa bırakmak istiyorum. Kal Hourd söylüyor: “When Pink Is Just A Color Again”. Videoda göreceksiniz, her yer pembe fiyonklar, tişörtlerle kaplı. Beyaz Saray, Kongre binası dahil birçok yer pembe ışıklarla donanmış. Umarım beğenirsiniz. Sağlık, mutluluk hepinizin olsun.