Washington Redskins’in Adı Değişsin mi?

Posted November 8th, 2013 at 3:01 pm (UTC-5)
10 comments

 

USAA Salute to Service Minnesota Card Stunt

Bu kez konumuz Amerikan futbolu. Washington’un sembolü profesyonel futbol takımı Redskins, Kızılderililer’le ilgili tartışma. Nereden çıktı demeyin. Bilenler bilir, spor çok yakın olduğum bir konu değil. Sporu severim, olimpiyatları kaçırmam, buz patenine bayılırım, futbol ve basketbol maçı izlerim, hele de NBA basketbol maçları olursa televizyonun karşısından kalkmam, bir de üşenmem Washington’daki maçlara da giderim çocuklarla. Türk basketçilerin takımları gelmişse tadına doyum olmaz elbette. Oğlumla kızım da düşkün basketbola, ikisi de lise bitinceye kadar oynadı okul takımlarında, oğlum ayrıca antrenörlük de yaptı. Ama dediğim gibi bilirsiniz bu konuda yazı yazmam çünkü uzmanlık ister, özetle alanım değil. Ama buna değinmeden geçemeyeceğim çünkü bir Washington konusu, hem de  çok boyutlu, üstelik, sporla sınırlı değil!

Washington’un sembolü “Kızılderililer”

AP Poll Redskins Name

Başkent Washington (Washington D.C.)  biliyorsunuz eyalet değil ama özel statüye sahip bir bölge. Başkenti Amerikan  Futbol Ligi’nde “Redskins” yani “Kızılderililer” adlı takım temsil ediyor.  Ama bazı Kızılderili kabileleri ve bazı Washingtonlular takımın adından memnun değil. Eskiden sadece sözde kalan bu muhalefet ciddi bir siyasi konuya dönüştü son birkaç yıl içinde ve sonunda, tarihinde ikinci kez DC Belediye Meclisi, Washington Redskins takımından adını değiştirmesini istedi. Karar,  meclis üyelerinden 10’unun  oyuyla alındı geçtiğimiz günlerde. Bir üye çekimser kaldı, iki üye oylamaya katılmadı. Yani 10-0 çıktı karar. Belediye Meclisi’nin kararı bağlayıcı değil. Meclisin takım üzerinde hiç söz hakkı yok demek daha doğru olur. Çünkü takımın maçları  Washington DC’ye komşu Maryland eyaletinde yapılıyor, takım Virginia’daki eğitim tesisinde antreman yapıyor.

Bu konudaki tartışma bir süredir devam ediyor. Neden derseniz, bazıları Redskins yani “Kızılderili” adının gerçek kızılderililere “hakaret” anlamına geldiğini öne sürüyor. DC Belediye Meclisi ilk kez 2001 yılında takımın adının değiştirilmesini gündeme getirmiş ama karar çıkaramamıştı.

Başkan Obama: “Takımın adını değiştirmeyi düşünürdüm”

Başkan Obama da dahil oldu tartışmaya geçtiğimiz günlerde ve eğer takım kendisinin olsaydı, Redskins adını değiştirmeyi düşüneceğini söyledi. Redskins takımının sahibi Daniel Snyder, Redskins adının “onurlu” bir isim olduğunu söylüyor ama isimden rahatsız olan kesimlerin duygularını da anladığını vurguluyor. Snyder, hemen pes etmeye niyetli görünmüyor. 81 yıldır “Redskins” adının korunduğunu belirten Snyder, takımın web sitesinde şunları yazdı: “Bu ismin birçok anısı, anlamı var. Kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, ilerde ne olmak istediğimizi temsil ediyor.” Redskins’de oynayan futbolcular (bizim bildiğimiz futbol değil, Amerikan futbolu) da ismin değiştirilmesi girişimlerine karşı kampanya başlattı ve taraftarlarından Belediye Meclisi’ne yazarak seslerini yükseltmelerini istedi.

Washington halkı isim değişikliğine karşı

Redskins Name Football

Washington Post gazetesinin yaptığı bir ankete göre, siyasetçilerin Redskins adını değiştirme girişimlerine rağmen, kent halkı ve takımın taraftarları “Kızılderililer” adının değiştirilmesini istemiyor. Ankete katılanların %61’i, Washingtonlular’ın takımın adıını sevdiğini, üçte ikisi değişiklik yapılmasına karşı olduğunu söyledi. Peki hiçbir konuda anlaşamadıkları için halktan gördükleri destek %10’lara gerileyen Kongre üyeleri ne düşünüyor dersiniz. Bazı Kongre üyeleri uzun zamandır takıma baskı yaparak, Redskins adının değiştirilmesini istiyor. Hatta bir grup geçenlerde New York’ta Ulusal Futbol Ligi’nin yetkilileriyle görüşerek bu konuda harekete geçmesini istedi.

Washington Redksins Takımı neyin nesidir?

Robert Griffin III

1937’den beri Amerikan futbol liginde Washington’u temsil eden Washington Redskins  takımının genel merkezi Virginia eyaletinde, spor tesisleri ve stadyumu Maryland’de. Ama başkent Washington’la özdeşleşmiş, kaynaşmış durumda takım yıllardır. Bugüne kadar 1,000’den fazla maç yapan takım, üçü Süper Kupa olmak üzere toplam 5 şampiyonluk kazandı bugüne kadar. Ayrıca altı özel kupa şampiyonluğu var. Son yıllarda çok başarılı olamasa da yine de başkentin gözbebeği Kızılderililer.

Forbes dergisine göre Milli Futbol Ligi’nin üçüncü en karlı takımı Washington Redskins. Birinci sırada Dallas Cowboys ve New England Patriots var. 2013 yılında Washington Redskins 1 milyar 600 milyon dolarla üçüncü en çok gelir getiren takım. Ligin dokuz yıldır izleyici rekorunu da elinde tutuyor. Maçlar taraftarlarla dolup taşıyor, bilet bulmak için herkes birbiriyle yarışıyor.

Washington Redskins Milli Futbol Ligi’nde ilk resmi bandosunu kuran, aynı zamanda ilk takım marşına sahip Amerikan futbolu takımı. “Hail to the Redskins” adlı şarkı her maçta taraftarların yoğun tezahüratı arasında söyleniyor.

Ne dersiniz?

Takımın adı değişsin mi, değişmesin mi? Bir Fenerbahçeli olarak Fenerbahçe’nin adı değiştirilmek istenseydi herhalde istemezdim. Ama dünya bir hassasiyetler diyarı haline geldi. Artık herşeyden nem kapıldığı için sizden yanıt bekliyorum. Ne dersiniz?

10 responses to “Washington Redskins’in Adı Değişsin mi?”

 1. Anil says:

  Avrupalılar aslen “redskin” sözünü ırkçı bir kelime olarak kullandılar ve şimdi o ırkçı kelimeye itiraz edecek kızılderi yeterince sayıda kalmadı. Vaşington’lular o lafın kökünü anlayıp ve tarihini bilip, düşünerek değiştirmeliler. Alternatif: Pigskins

  Geçen sene Washington City Paper’in oylamasına göre %50 ‘Pigskins’e’ destek verdi. Pigskin Amerikan futbol topu için bir argodur ve Hail to the Pigskins kolay söylenir 😉

  • hpolat says:

   Bu öneriye bayıldım sevgili Anil. Kızılderili sayısının sembolik rakamlara indirildiği doğru. Ayrıca Kızılderili kabilelerinden sadece İndiolar Redskins adına karşı çıkıyor. Diğerleri reklam olarak görüyor bu ismi kendileri için. Pigskin-domuz derisi başkent halkının yarısından destek görüyorsa belki düşünülebilir ama ben yine de Redskins’den yana oy kullanıyorum. Sevgiler!

 2. ıcah liamsi namarhak says:

  maşallah hülya abla… sarraf gibisiniz bu konuları bulmak zor fakat sizin gibi bir uzman için çok kolay oldugunu sadece tahmin ediyorum.

  bence köklü takımların ismi öyle kalsa daha iyi olur diye düşünmekteyim.bazı girişimler olsa bunun ne kadar geçerli oldugunu ve benimsenecegini tahmin edemiyorum. malum ki sam amca nın katı vize koşulları nedeni daha amerikaya adım atamadık ve dolayısı ile washington da yaşamamızı veya görmemizi istemiyor gibi bir hali var. neymiş efendim mülakat yapılacakmış ve isminiz dini baglam içermeyecekmiş. bunun gibi koşulları dayatıyorlarmış.ve ne kadar adil olunacagı ise belirsiz.

  hülya abla siz çok ama çok bir kıvılcımsı konuları işleyerek beni yüreklendiriyor ve teşfik ediyorsunuz. bu baglamda elimde bulunan amerikan anayasasının içerigini uzun uzun inceledim. şöyleki bir eyaletin adı degiştirilebilirmi. anayasada böyle bir madde yok ve konu alt yasalara dogru sürükleniyor ve böyle bir yasa oldugunu pek sanmıyorum fakat büyük olasılıkla eyalet meclisi vaya refarandum ile bunun mümkün olacagını tahmin etmekteyim.

  evet hülya abla buraya kadar… blogunuza ve konuya katılmak güzel fakat ben bu oyunu çok seviyorum. gerekli olup olmadıgına ise sadece sessiz kalmak daha mantıklı bir olay. herşey akıp giden zamanın akışında yaşanıyor ve bu zaman periyodunda bazı şeyler olmalı fakat kaliteli ve kendine özgü bir durum olmalı. yazı için emeginize saglık çok teşekürler. kendine iyi bak. saygı ve sevgilerimle..

  not:insan her zaman mükemmel olamıyor. fakat bir amaca baglanmış kişi için bu geçerli degil. fakat bir tehlikesi ortaya çıkıyor. amaç ugruna bütün araçların legal hakkı oldugunu savunuyor. eger bu yazıyı bir psikiyatris okursa bir kaç satır yazmasını rica ediyorum. ve savunmam hazır. yalnızca paranodiler ayakta kalır. jack welch ( ge )

  • hpolat says:

   Doğrusu sizden yorum gelmesini merakla bekliyorum, bakalım konuyu beğendiniz mi diye. İlginizi çektiğine sevindim. Haklısınız bana da ismin değiştirilmesi biraz aşırı geliyor. Çok alışılmış bir isim çünkü. Ama dediğim gibi herkes buluttan nem kapıyor artık. Siz de kendinize iyi bakın ve lütfen yazmaya devam edin. Sevgiyle.

 3. chwilowki says:

  Hello.This article was extremely remarkable, especially because I was browsing for thoughts on this topic last Sunday.

  • hpolat says:

   Hello back. Thanks for your nice words. Yes, I was wondering why the American media is not writing more on the subject so I decided to write about it. Glad you liked it. Please keep coming back for more comments. Enjoy your day!

 4. Heath says:

  Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like
  you wrote the book in it or something. I
  think that you can do with some pics to drive the message home a
  little bit, but other than that, this is excellent blog.

  A great read. I’ll definitely be back.

  Here is my webpage livres gratuit (Heath)

  • hpolat says:

   Thank you for the kind words. I definitely do some research for the topics I write about and try to make the article appeal to many. Please come back and comment. Best wishes.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

November 2013
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930