USAA Salute to Service Minnesota Card Stunt

Bu kez konumuz Amerikan futbolu. Washington’un sembolü profesyonel futbol takımı Redskins, Kızılderililer’le ilgili tartışma. Nereden çıktı demeyin. Bilenler bilir, spor çok yakın olduğum bir konu değil. Sporu severim, olimpiyatları kaçırmam, buz patenine bayılırım, futbol ve basketbol maçı izlerim, hele de NBA basketbol maçları olursa televizyonun karşısından kalkmam, bir de üşenmem Washington’daki maçlara da giderim çocuklarla. Türk basketçilerin takımları gelmişse tadına doyum olmaz elbette. Oğlumla kızım da düşkün basketbola, ikisi de lise bitinceye kadar oynadı okul takımlarında, oğlum ayrıca antrenörlük de yaptı. Ama dediğim gibi bilirsiniz bu konuda yazı yazmam çünkü uzmanlık ister, özetle alanım değil. Ama buna değinmeden geçemeyeceğim çünkü bir Washington konusu, hem de  çok boyutlu, üstelik, sporla sınırlı değil!

Washington’un sembolü “Kızılderililer”

AP Poll Redskins Name

Başkent Washington (Washington D.C.)  biliyorsunuz eyalet değil ama özel statüye sahip bir bölge. Başkenti Amerikan  Futbol Ligi’nde “Redskins” yani “Kızılderililer” adlı takım temsil ediyor.  Ama bazı Kızılderili kabileleri ve bazı Washingtonlular takımın adından memnun değil. Eskiden sadece sözde kalan bu muhalefet ciddi bir siyasi konuya dönüştü son birkaç yıl içinde ve sonunda, tarihinde ikinci kez DC Belediye Meclisi, Washington Redskins takımından adını değiştirmesini istedi. Karar,  meclis üyelerinden 10’unun  oyuyla alındı geçtiğimiz günlerde. Bir üye çekimser kaldı, iki üye oylamaya katılmadı. Yani 10-0 çıktı karar. Belediye Meclisi’nin kararı bağlayıcı değil. Meclisin takım üzerinde hiç söz hakkı yok demek daha doğru olur. Çünkü takımın maçları  Washington DC’ye komşu Maryland eyaletinde yapılıyor, takım Virginia’daki eğitim tesisinde antreman yapıyor.

Bu konudaki tartışma bir süredir devam ediyor. Neden derseniz, bazıları Redskins yani “Kızılderili” adının gerçek kızılderililere “hakaret” anlamına geldiğini öne sürüyor. DC Belediye Meclisi ilk kez 2001 yılında takımın adının değiştirilmesini gündeme getirmiş ama karar çıkaramamıştı.

Başkan Obama: “Takımın adını değiştirmeyi düşünürdüm”

Başkan Obama da dahil oldu tartışmaya geçtiğimiz günlerde ve eğer takım kendisinin olsaydı, Redskins adını değiştirmeyi düşüneceğini söyledi. Redskins takımının sahibi Daniel Snyder, Redskins adının “onurlu” bir isim olduğunu söylüyor ama isimden rahatsız olan kesimlerin duygularını da anladığını vurguluyor. Snyder, hemen pes etmeye niyetli görünmüyor. 81 yıldır “Redskins” adının korunduğunu belirten Snyder, takımın web sitesinde şunları yazdı: “Bu ismin birçok anısı, anlamı var. Kim olduğumuzu, nereden geldiğimizi, ilerde ne olmak istediğimizi temsil ediyor.” Redskins’de oynayan futbolcular (bizim bildiğimiz futbol değil, Amerikan futbolu) da ismin değiştirilmesi girişimlerine karşı kampanya başlattı ve taraftarlarından Belediye Meclisi’ne yazarak seslerini yükseltmelerini istedi.

Washington halkı isim değişikliğine karşı

Redskins Name Football

Washington Post gazetesinin yaptığı bir ankete göre, siyasetçilerin Redskins adını değiştirme girişimlerine rağmen, kent halkı ve takımın taraftarları “Kızılderililer” adının değiştirilmesini istemiyor. Ankete katılanların %61’i, Washingtonlular’ın takımın adıını sevdiğini, üçte ikisi değişiklik yapılmasına karşı olduğunu söyledi. Peki hiçbir konuda anlaşamadıkları için halktan gördükleri destek %10’lara gerileyen Kongre üyeleri ne düşünüyor dersiniz. Bazı Kongre üyeleri uzun zamandır takıma baskı yaparak, Redskins adının değiştirilmesini istiyor. Hatta bir grup geçenlerde New York’ta Ulusal Futbol Ligi’nin yetkilileriyle görüşerek bu konuda harekete geçmesini istedi.

Washington Redksins Takımı neyin nesidir?

Robert Griffin III

1937’den beri Amerikan futbol liginde Washington’u temsil eden Washington Redskins  takımının genel merkezi Virginia eyaletinde, spor tesisleri ve stadyumu Maryland’de. Ama başkent Washington’la özdeşleşmiş, kaynaşmış durumda takım yıllardır. Bugüne kadar 1,000’den fazla maç yapan takım, üçü Süper Kupa olmak üzere toplam 5 şampiyonluk kazandı bugüne kadar. Ayrıca altı özel kupa şampiyonluğu var. Son yıllarda çok başarılı olamasa da yine de başkentin gözbebeği Kızılderililer.

Forbes dergisine göre Milli Futbol Ligi’nin üçüncü en karlı takımı Washington Redskins. Birinci sırada Dallas Cowboys ve New England Patriots var. 2013 yılında Washington Redskins 1 milyar 600 milyon dolarla üçüncü en çok gelir getiren takım. Ligin dokuz yıldır izleyici rekorunu da elinde tutuyor. Maçlar taraftarlarla dolup taşıyor, bilet bulmak için herkes birbiriyle yarışıyor.

Washington Redskins Milli Futbol Ligi’nde ilk resmi bandosunu kuran, aynı zamanda ilk takım marşına sahip Amerikan futbolu takımı. “Hail to the Redskins” adlı şarkı her maçta taraftarların yoğun tezahüratı arasında söyleniyor.

Ne dersiniz?

Takımın adı değişsin mi, değişmesin mi? Bir Fenerbahçeli olarak Fenerbahçe’nin adı değiştirilmek istenseydi herhalde istemezdim. Ama dünya bir hassasiyetler diyarı haline geldi. Artık herşeyden nem kapıldığı için sizden yanıt bekliyorum. Ne dersiniz?