Michelle ObamaDört buçuk yıl önce eşi Barack Obama’nın Amerika’nın ilk siyah başkanı seçilmesiyle Chicago’dan başkent Washington’a taşınarak Beyaz Saray’a yerleşen Michelle Obama, 17 Ocak’ta 50 yaşına girdi ve “yolun yarısındayım” dedi! Cahit Sıtkı Tarancı yıllar önce “Yaş 35 yolun yarısı eder” demişti ama artık devir değişti, özellikle de yaşam süresinin çok uzun olduğu Amerika’da 50 yaş, ne emeklilik yaşı ne de hayattan vazgeçme çağı. Aksine birçok kişi artık 50 yaşını yeni başlangıçlar için bir fırsat olarak görüyor. Michelle Obama da eşinin ikinci başkanlık dönemine daha deneyimli giriyor. Michelle Obama, bugüne kadarki başkan eşlerinden farklı bir hava getirdi Beyaz Saray’a. Resimlerde nasıl çıkarım korkusuna kapılmadan istediğini giydi, kolsuz elbiseleri, renkli hırkaları, rahat eşofmanları, beyzbol şapkası ve yeni modacılardan seçtiği, kendisine yakıştıramadığı gerekçesiyle çok eleştiri alan biraz alışılmışın dışında gece kıyafetleriyle gündemden hiç düşmedi. Üstelik Michelle Obama eşinden daha popüler!

Michelle ObamaBeyaz Saray’ın köpeği Bo’yu gezdirirken, orta gelirlilerin mekanı Target adlı süpermarkette alışveriş yaparken ya da bir lokantada arkadaşlarıyla yemek yerken görmek, Washingtonlular için bir alışkanlık haline geldi. Ayrıca Michelle Obama, sık sık da Amerika’nın en ünlü dergilerinde kapak oldu, samimiyetle günlük yaşamını anlattı, okulları gezdi, öğrenciler arasında “Let’s Move” programının ve Beyaz Saray’daki sebze bahçesiyle de sağlıklı beslenmenin reklamını yaptı. Onlarla dansetti, şarkı söyledi. Kahkül bıraktı, kıyamet koptu! Ben de anneyim dedi, kızlarıyla ilgili konuştu, bu kez de samimi itirafları eleştirildi. Yine de Amerika’da bir Michellemania oluştuğu bir gerçek! Medya yakından izliyor First Lady’yi. En son da 50’nci doğumgünüyle çok konuşuldu Michelle Obama. Şimdi gelin, magazin basınının, paparazzilerin izleyemediği doğumgünü partisinden sızan bilgileri paylaşalım…

Michelle Obama’nın 50’nci doğumgünü partisi doğumgününden bir gün sonra 18 Ocak Cumartesi günü Beyaz Saray’da yapıldı. Davetiyede fotoğraf ve video çekilmemesi ricası vardı, ayrıca gelmeden önce yemek yeseniz iyi olur deniyordu ve dans etmeye uygun bir kıyafet giyilmesi isteniyordu. Medyaya fotoğraf ve video sızmamasının nedeni bu. Davetliler önceden uyarılmıştı.

BeyonceBaşkan Obama’nın ilk andiçme balosunda Barack ve Michelle Obama çifti ilk danslarını yaparken Etta James’in “At Last” adlı parçasını seslendiren ünlü pop şarkıcısı Beyonce, Beyaz Saray’ın vazgeçilmez konukları arasına girdi son birkaç yıldır. Doğumgünü partisinde de sahneye çıktı, Michelle Obama’nın sevdiği şarkıları söyledi. “Doğumgünün Kutlu Olsun” şarkısı ünlü R&B sanatçısı John Legend’dan geldi. Legend, Michelle Obama’ya “Happy Birthday” şarkısını iki kez söyledi. Önce geleneksel şarkıyı dinledi First Lady, ardından Stevie Wonder’ın 1981 yılında Martin Luther King için aranje ettiği versiyonunu. Stevie Wonder de partideydi. Ayrıca caz şarkıcısı Ledisi ve Chicagolu ünlü oyuncu ve şarkıcı Jennifer Hudson da sahne aldı, Michelle Obama için şarkı söyledi.

Diğer konuklara da bakalım. Bill ve Hillary Clinton, televizyoncu Gayle King, eski Beatle Paul McCartney ve yeni eşi, aktör Samuel Jackson, NBA’in ünlü basketbolcusu Magic Johnson, Olimpiyat şampiyonu buz patenci Nancy Kwan, şarkıcı James Taylar ve Janelle Monae, televizyon programcısı Rachael Ray basına sızan isimler. Demokrat Parti stratejistlerinden ve Obama çiftinin yakın dostu Donna Brazile’e göre, gecenin en duygusal konuşması Başkan Obama’dan geldi ve Başkan, Michelle Obama için “görür görmez aşık olduğum kadın” tanımı yaptı.

Obama departs after signing a proclamation to commeorate the inauguration after swearing-in ceremonies in the U.S Capitol in WashingtonRivayete göre, Michelle Obama o gece kırmızı bir tuvalet giydi ve saçlarını serbest bıraktı, ancak çok fazla dansetmiş ve terlemiş olacak ki, saat 1:30’dan sonra saçlarını topuz yaptı. MichelleObama davete katılanlara göre, çok mutlu ve 50 yaşına göre de çok genç görünüyşordu. Aldığımız duyumlara göre, o gece herkes saatlerce dansetti. Hatta Temsilciler Meclisi eski Başkanı Nancy Pelosi bile dayanamadı, Beatles grubunun ünlü şarkıcısı Paul McCartney’le dansedebilmek için çantasını konuklardan birine emanet etti! Beyaz Saray’ın davetiyesinde gelmeden önce yemek yerseniz iyi olur talimatına uyanlardan biri de Paul McCartney’di. McCartney’in, Beyaz Saray’daki doğumgünü partisine gelmeden önce The Source adlı restoranda eşiyle birlikte güzel bir yemek yediği görüldü.

Barack Obama, Michelle Obama, Sasha Obama, Malia ObamaTipik bir Oğlak Burcu olan Michelle Obama ailesine, arkadaşlarına çok düşkün. Annesi Marian Robinson’a çok yakın, hatta Robinson da Beyaz Saray’da First Family ile birlikte yaşıyor ve Michelle Obama’nın en büyük sırdaşı. Ana-kız birlikte geziyor, konserlere, maçlara gidiyor, Michelle ve Barack Obama’nın iki kızları, Sasha ve Malia’nın sorumluluklarını birlikte üstleniyor. Ayrıca Michelle Obama, kız arkadaşlarıyla sık sık yemek yiyerek sohbet ediyor, ihtiyacı olduğu zaman onlandan yardım istemekten de çekinmiyor. Gönüllü çalışmalara önem veriyor. Aşevlerinde yemek servisi yapıyor, yoksul aileleri ziyaret ediyor. Kim ne der kaygısı içinde görünmüyor. Bu da önemli bir özellik. Kişilik olarak disiplinli, çalışkan, tuttuğunu koparan bir kadın Michelle Obama. Barack Obama yıllar önce avukatlığa başladığı zaman Michelle Obama’nın yanında, onun çalıştığı hukuk bürosunda stajını yapmıştı. Çok klasik olacak ama, “her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” sözü geliyor akla.

Doğumgününden başlayıp nerelere geldik. Ocak ayında doğumgünlerini kutlayan herkese ve tabii Michelle Obama’ya “Happy Birthday”!