Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nin yeni araştırmasını gündeme getireceğim bu kez. PEW çok çeşitli konularda araştırma yapan bir kuruluş. Anketleri birçok konuya ışık tutuyor, üstelik bu anketler Amerika’yla sınırlı değil. Yükselen ekonomiler grubuna dahil olan Türkiye ve diğer ülkeler de PEW tarafından inceleniyor. Bu defa PEW, yükselen ekonomilerde mobil teknoloji, internet ve akıllı telefon kullanımını inceledi. Toplam 24 ülkeyi içine alıyor son anket.

İnternet erişimi, cep telefonu ve akıllı telefon kullanımı açısından bakarsak, 24 ülke içinde ilk sırada Çin var.  Çin’de nüfusun yüzde 37’sinin akıllı telefonu var, yüzde 95’i cep telefonu kullanıyor, yüzde 55’inin internete erişimi var. İkminci sıradaki Ürdün’e bakarsak, bu ülkede akıllı telefonu olanların oranı %38, cep telefonu kullananların oranı %95, internete erişimi olanların oranıysa %47.

Üçüncü sırada Rusya’yı görüyoruz. Rusya’da akıllı telefonu olanların oranı %23, cep telefonu olanların oranı %94, Ruslar’ın internet erişim oranı %66. Dördüncü sırada Şili var. Bu ülkede akıllı telefonu olanların oranı %39, cep telefonluların oranı %91, internet erişim oranı %66. Güney Afrika Cumhuriyeti beşinci sırada. Burada akıllı telefonu olanların oranı %33, cep telefonu olanların oranı %91, internet erişimi % 43. Altıncı sırada Malezya, yedinci sırada Mısır, sekizinci sıradaysa Tunus yer alıyor.

Türkiye listede kaçıncı sırada derseniz? Hemen verelim. Türkiye PEW’un sıralamasında dokuzuncu durumda. Akıllı telefon kullanımı Türkiye’de %17, cep telefonu kullanımı %87, internet erişimi %41. Türkiye’yi Lübnan izliyor. Yani, ilk 10 böyle sıralanıyor.

Özetle PEW’un araştırması, incelenen 24 ülkede akıllı telefon kullanımının henüz emekleme aşamasında olduğunu gösteriyor. Buna karşılık mobil teknoloji hızla yükseliyor. Cep telefonu kullanımı inanılmaz bir hızla artmış durumda.

En iyisi rakamları kendi gözlerinizle görün. Yeni yazılarda yine birlikte olmak umuduyla.

Kaynak: http://www.pewglobal.org/2014/02/13/emerging-nations-embrace-internet-mobile-technology/