Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

Posted March 7th, 2014 at 3:21 pm (UTC-5)
5 comments

Michelle Obama

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Amerika’da bu ay “Kadın Ayı”nın kutlanması nedeniyle kadın konusunu gündeme getiriyorum bu kez ve başarılı kadınlara ayırıyorum bu yazımı. Önce Amerika’nın First Lady’si Michelle Obama’ya bakalım. Ne yapıyor bugünlerde dersiniz? Michelle Obama “Let’s Move” girişiminin dördüncü yaşını kutladı geçtiğimiz günlerde. Hatta eşi Başkan Barack Obama ve yardımcısı Joe Biden’a da bir reklam videosu çektirdi kampanyaya destek için. Videoda Obama ve Biden, Beyaz Saray’dan çıkıp koşmaya başlıyorlar ve First köpekler Bo ve Sunny de onları izliyor. Koşu bitip ofislerine dönünde ikisi de, egzersizi noktalamanın en iyi yolu sayılan birer bardak su içip çalışmaya devam ediyorlar.

Michelle Obama ve “Let’s Move”

Michelle Obama başarılı bir kadın. First Lady olarak köşesinde oturup Beyaz Saray’ın keyfini çıkarmak yerine, arı gibi çalışıyor. “Let’s Move” ve bu kampanya çerçevesinde reklamını yaptığı sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme sonuçlarını vermeye başladı bile. Okullarda çocuklar artık daha çok spor yapıyor, kafeteryalarda daha sağlıklı besleniyor ve sonuç olarak da çocuklar arasında obeziteyle mücadelede ilerleme sağlanıyor. Ortada rakamlar var. 2-5 yaş grubundaki çocuklarda obezite oranında yüzde 43 düşüş kaydedildi. Bu, olağanüstü bir başarı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, bu rakama son on yıl içinde ulaşıldı. Michelle Obama, açıklamayı sevinçle karşıladı. Biliyorsunuz, Michelle Obama, Beyaz Saray’ın bahçesinde sebze ve meyve yetiştirerek de sağlıklı beslenmeyi teşvik ediyor. Bunun yanısıra düzenli olarak spor yapıyor.

Amerika 2016’da kadın başkan seçer mi?

Clinton

 

Hillary Clinton, önce First Lady, sonra senatör, başkan adayı ve dışişleri bakanı olarak son 20 yıldır Amerikan siyaset sahnesinin ayrılmaz parçalarından biri. Kamuoyu yoklamaları, 2016 başkanlık seçimine adaylığını koymaya karar verdiği takdirde eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’un en kuvvetli aday olacağını gösteriyor. Hillary Clinton, yılın sonlarına doğru başkanlık yarışında aday olup olmayacağına karar verecek. Uzmanlarıa göre Clinton yenmesi zor bir rakip olabilir. Yine uzmanlara göre, Clinton’un favori aday olarak görülmesinin artıları ve eksileri var. Neden derseniz, yarışta başı çekenler sadece rakiplerinin değil, medyanın da hedefi haline geliyor. Hillary Clinton bu nedenle saldırılara açık ve korunmasız bir konumda. Öte yandan herkesin gözünün önünde olmak bol bol bağış toplamak için bir avantaj. 2016 başkanlık seçimlerine daha iki yıl var. Ancak Hillary Clinton son zamanlarda yine gözler önünde sık sık görünüyor ve birçoklarına göre kampanya hazırlığı içinde. Bu yıl ara seçim yılı. Amerikalı seçmen, önümüzdeki aylarda Hillary Clinton ve eşi eski başkan Bill Clinton’ın adını giderek daha sık duyacak çünkü Demokrat adayların kampanyasına destek vermeleri için iki Clinton’a da yoğun talep var. Kampanyalara katkısı, Hillary Clinton’ın 2016’da muhtemel başkan adaylığına da yardımcı olabilir. Amerika kadın başkana hazır mı sorusuna gelince, neden olmasın?

Kadınlar Müze Yöneticiliğinde Rekora Koşuyor

women-teaserWashington Post gazetesi geçtiğimiz günlerde ilginç bir konuyu gündeme getirdi. Doğrusu bugüne kadar dikkatimi çekmemişti. Washington’da müzelerin başında hep kadınlar varmış meğer. Gerçekten büyük başarı. Kadınlar sanatta cam tavanı kırıp gün ışığına çıkmışlar bile. Tabii bu alanda. Başka alanlarda ve özellikle de siyasette çok eksik var hala. Ulusal Kadın Sanat Müzesi, Corcoran Sanat Galerisi, Smithsonian Enstitüsü Anacostia Müzesi, Hillwood Müzesi, Smithsonian Ulusal Afrika Sanatları Müzesi,Ulusal Portre Galerisi, Baltimore Sanat Müzesi, Kreeger üzesi, Soykırım Müzesi, Phillips Koleksiyonu, Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi ve Renwick Galerisi, Walters Sanat Müzesi, Amerikan Visionary Sanat Müzesi, hepsinin müdürü kadın. Tam 13 kadın! Yaşları 46 ile 77 arasında değişiyor. Amerika’nın güzel yanı, işini iyi yapan insanların, tabii kadınların da yaşları ilerlediği gerekçesiyle bir kenara atılmaması. Müzeler örneğinin yanında bugün Amerikan televizyonlarında 65 yaşının üstünde çok başarılı erkekler olduğu gibi kadınlar da var. Ancak müze yöneticisi kadınlar kaydettikleri ilerlemeyi yeterli bulmuyor. “Bütçeleri 20 milyon doları aşan 33 müzeden 13’ünde kadın yöneticiler olması olumlu bir gelişme ama yeterli bir ilerleme değil” diyorlar. Dünya Kadınlar Günü’nde fazlasını istemek hakları değil mi?
Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun, kadınlara daha güzel günler getirsin.

 

5 responses to “Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!”

 1. ıcah liamsi namarhak says:

  hülya abla zaman ayarlı bir özel günü yine bir blog yazısına çevirdigini görüyorum. tabi işinizde uzman olmuş bir kişi olarak bunu normal olarak kabul etmem size bir iltifat olsun.

  konu başlıgınız ise first leydi michelle obama… yıllar önce bir hukuk bürosunda başkan obama ile karşılaşması ile başlayan ve dayanışması ile first leydi olmayı başarmış bir kadının kariyerinden hemen hemen haberimiz oluyor.. fakat bahçesinden yetiştirdigi taze brokiliyi başkan obama nın tüketmesini ise kıskanıyorum.. sayın başkanın ballı birasınıda eklemek lazım bu kıskançlıga.. michelle obamanın let,s move kampanyası ise taktire deger bir olay.

  amerikada 2016 seçimlerinde bir kadın başkan çıkarmı… bence demokratların adayı hillary clinton olmalı. cumhuriyetçilerin adayı ise condellezza rice olmalı.. bence amerika bir kadın başkana hazır ve amerikan seçmeni bu görevi bir kadına rahat bir şekilde verebilir diyorum.
  benim adayım michelle obama idi. fakat ufukta bir umut yok..bir ara haber konusu olmuştu fakat devamı gelmedi. amerikan siyaseti çok çalkantılı ve buna bir kadın başkan direniş ve gelişme ile nasıl karşılık verir bilmiyorum.. neyse bekleyelim ve hep beraber görelim.

  bayanların müze ve medya da etkin ve başarılı olduklarını yeni ögreniyorum.. görevlerini layıkı ile yaptıklarından hiç şüphem yok.. ve elbette bu kadınlar hem çalışıyor hemde ailesi ile eş zamanlı olarak hayatlarına devam ediyorlar.. emekli olunca yada ileri yaşlarda sahip oldukları tecrübe ve azim ile çalışma ve özel hayatlarına katkı saglayabilecek kadar inatçı olduklarını bazı örneklerden ögreniyorum ve biliyorum.

  evet kadınlar hayatın bir gerçegi bazen genç bir bayan,bazen bir anne, bazen bir kardeş ,bazen bir eş,bazen bir anneanne , bazen bir baldız ,bazen bir arkadaş ,bazen bir babaanne ,bazen bir kuzen ,bazen bir hala ,bazen bir teyze ,bazen bir kaynana , ve uzayıp giden bir yaşamsal ve tamamlayıcı özellikleri ile hayatın bir gerçegi oluyorlar.

  hülya abla bu konudada bir şeyler yazabildik. emeginize çok teşekür ediyorum. güzel konuları özlemle bekleyecegim. kendine iyi bak. saygı ve sevigiler.. kolay gelsin..

  not:: ben herhangi bir işletme yada devlet dairesinde personel kotasını % 50 % 50 eşit olarak saglanmasını bir yasa olarak öngörebilirdim. sürekli kadınların hak ve hukukunu görmezlikten gelen ve çalan bir hırsız olarak bütün erkekler adına kadınlardan özür diliyorum.
  (bütün kadınların dünya kadınlar gününü kutluyorum. mücadelenizi ayakta alkışlıyorum)

  • hpolat says:

   Kadınlarla ve yazıyla ilgili güzel söyleriniz için çok teşekkür ederim. Siz de kendinize iyi bakin ve yorumlarınızı göndermeyi ihmal etmeyin. Ben de sizden çok şey öğreniyor, fikirlerinizden yararlanıyorum.

 2. Anil says:

  Let’s Move videosuna çok güldüm! Obama’lar sosyal medya’yı çok iyi kullanıyorlar…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

March 2014
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31