Michelle Obama

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü ve Amerika’da bu ay “Kadın Ayı”nın kutlanması nedeniyle kadın konusunu gündeme getiriyorum bu kez ve başarılı kadınlara ayırıyorum bu yazımı. Önce Amerika’nın First Lady’si Michelle Obama’ya bakalım. Ne yapıyor bugünlerde dersiniz? Michelle Obama “Let’s Move” girişiminin dördüncü yaşını kutladı geçtiğimiz günlerde. Hatta eşi Başkan Barack Obama ve yardımcısı Joe Biden’a da bir reklam videosu çektirdi kampanyaya destek için. Videoda Obama ve Biden, Beyaz Saray’dan çıkıp koşmaya başlıyorlar ve First köpekler Bo ve Sunny de onları izliyor. Koşu bitip ofislerine dönünde ikisi de, egzersizi noktalamanın en iyi yolu sayılan birer bardak su içip çalışmaya devam ediyorlar.

Michelle Obama ve “Let’s Move”

Michelle Obama başarılı bir kadın. First Lady olarak köşesinde oturup Beyaz Saray’ın keyfini çıkarmak yerine, arı gibi çalışıyor. “Let’s Move” ve bu kampanya çerçevesinde reklamını yaptığı sağlıklı yaşam, sağlıklı beslenme sonuçlarını vermeye başladı bile. Okullarda çocuklar artık daha çok spor yapıyor, kafeteryalarda daha sağlıklı besleniyor ve sonuç olarak da çocuklar arasında obeziteyle mücadelede ilerleme sağlanıyor. Ortada rakamlar var. 2-5 yaş grubundaki çocuklarda obezite oranında yüzde 43 düşüş kaydedildi. Bu, olağanüstü bir başarı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, bu rakama son on yıl içinde ulaşıldı. Michelle Obama, açıklamayı sevinçle karşıladı. Biliyorsunuz, Michelle Obama, Beyaz Saray’ın bahçesinde sebze ve meyve yetiştirerek de sağlıklı beslenmeyi teşvik ediyor. Bunun yanısıra düzenli olarak spor yapıyor.

Amerika 2016’da kadın başkan seçer mi?

Clinton

 

Hillary Clinton, önce First Lady, sonra senatör, başkan adayı ve dışişleri bakanı olarak son 20 yıldır Amerikan siyaset sahnesinin ayrılmaz parçalarından biri. Kamuoyu yoklamaları, 2016 başkanlık seçimine adaylığını koymaya karar verdiği takdirde eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’un en kuvvetli aday olacağını gösteriyor. Hillary Clinton, yılın sonlarına doğru başkanlık yarışında aday olup olmayacağına karar verecek. Uzmanlarıa göre Clinton yenmesi zor bir rakip olabilir. Yine uzmanlara göre, Clinton’un favori aday olarak görülmesinin artıları ve eksileri var. Neden derseniz, yarışta başı çekenler sadece rakiplerinin değil, medyanın da hedefi haline geliyor. Hillary Clinton bu nedenle saldırılara açık ve korunmasız bir konumda. Öte yandan herkesin gözünün önünde olmak bol bol bağış toplamak için bir avantaj. 2016 başkanlık seçimlerine daha iki yıl var. Ancak Hillary Clinton son zamanlarda yine gözler önünde sık sık görünüyor ve birçoklarına göre kampanya hazırlığı içinde. Bu yıl ara seçim yılı. Amerikalı seçmen, önümüzdeki aylarda Hillary Clinton ve eşi eski başkan Bill Clinton’ın adını giderek daha sık duyacak çünkü Demokrat adayların kampanyasına destek vermeleri için iki Clinton’a da yoğun talep var. Kampanyalara katkısı, Hillary Clinton’ın 2016’da muhtemel başkan adaylığına da yardımcı olabilir. Amerika kadın başkana hazır mı sorusuna gelince, neden olmasın?

Kadınlar Müze Yöneticiliğinde Rekora Koşuyor

women-teaserWashington Post gazetesi geçtiğimiz günlerde ilginç bir konuyu gündeme getirdi. Doğrusu bugüne kadar dikkatimi çekmemişti. Washington’da müzelerin başında hep kadınlar varmış meğer. Gerçekten büyük başarı. Kadınlar sanatta cam tavanı kırıp gün ışığına çıkmışlar bile. Tabii bu alanda. Başka alanlarda ve özellikle de siyasette çok eksik var hala. Ulusal Kadın Sanat Müzesi, Corcoran Sanat Galerisi, Smithsonian Enstitüsü Anacostia Müzesi, Hillwood Müzesi, Smithsonian Ulusal Afrika Sanatları Müzesi,Ulusal Portre Galerisi, Baltimore Sanat Müzesi, Kreeger üzesi, Soykırım Müzesi, Phillips Koleksiyonu, Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi ve Renwick Galerisi, Walters Sanat Müzesi, Amerikan Visionary Sanat Müzesi, hepsinin müdürü kadın. Tam 13 kadın! Yaşları 46 ile 77 arasında değişiyor. Amerika’nın güzel yanı, işini iyi yapan insanların, tabii kadınların da yaşları ilerlediği gerekçesiyle bir kenara atılmaması. Müzeler örneğinin yanında bugün Amerikan televizyonlarında 65 yaşının üstünde çok başarılı erkekler olduğu gibi kadınlar da var. Ancak müze yöneticisi kadınlar kaydettikleri ilerlemeyi yeterli bulmuyor. “Bütçeleri 20 milyon doları aşan 33 müzeden 13’ünde kadın yöneticiler olması olumlu bir gelişme ama yeterli bir ilerleme değil” diyorlar. Dünya Kadınlar Günü’nde fazlasını istemek hakları değil mi?
Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun, kadınlara daha güzel günler getirsin.