Hillary Clinton’a Kitap ve Torun Uğuru

Posted June 6th, 2014 at 1:30 pm (UTC-5)
1 comment

hillarybookfinalAmerika’nın eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’ın Hard Choices/Zor Tercihler adlı kitabı 10 Haziran’da piyasaya çıkıyor. Clinton kitabında bakan olarak yaptıklarından gurur duyduğunu yazıyor.

Hillary Clinton, 2016 yılında başkan adayı olup olmayacağı konusundaki spekülasyon yoğunlaşırken, kitabını tanıtmak için imza turları yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Hillary Clinton’ın Hard Choices/Zor Tercihler adlı kitabı için yazdığı önsöz açıklandı.

Hillary Clinton önsözde, dışişleri bakanı olarak geri dönmesi mümkün olsaydı bazı tercihlerini yeniden gözden geçireceğini samimiyetle belirtirken, yine de Amerika’nın en üst düzey diplomatı olarak elde ettiği başarılarla gurur duyduğunu gizlemiyor. Yine de Hillary Clinton, geri dönüp kararlarını yeniden gözden geçirme imkanı olsaydı bunu yapacağını gizlemiyor.

Chelsea ClintonBurada bir parantez açıp Hillary Clinton’ın anneanne olmaya hazırlandığını da hatırlatalım. Kızı Chelsea’nin bebek beklediğini açıklamasıyla Hillary ve Bill Clinton’ı çok mutlu etti. Hillary Clinton geçenlerde bir de ayakkabı atışına hedef oldu ama buna gülüp geçti. Bakanlığının son döneminde damar tıkanması yüzünden hastanelik olan Hillary Clinton’ın sağlığı da gündemde yeniden. Başkanlık görevinin stresine dayanıp dayanamayacağı hakkında tahminler yapılıyor.

Gelelim siyasete. 2014 Amerika’da ara seçim yılı. Yani başkan seçilmeyecek, onun yerine Kongre’nin büyük bölümü yenilenecek. Bu seçimden sonra da Amerikalı seçmenler eski dışişleri bakanı Hillary Clinton ve eşi eski başkan Bill Clinton’ın adını giderek daha sık duymaya başlayacak. Hillary Clinton 2016’da aday olursa, kuşkusuz Bill Clinton’ın desteği çok önem kazanacak.

Başkan adaylığıyla ilgili spekülasyonlar artarken, Hillary Clinton giderek daha çok halkın önüne çıkıyor, yakında imza günleri de yapacak. Bir konuşmasında kadınlarla ilgili şu söyledi dikkati çekti Hillary Clinton’ın.

“Kadınlarla ilgili olarak bugüne kadar duyduğum en iyi gözlemi, 1920’lerde Eleanor Roosevelt yapmıştı. Politikadaki ya da önemli görevlerdeki kadınların derisinin bir gergedanınki kadar kalın olması gerektiğini söylemişti. Çok haklıydı.”

Hillary Rodham ClintonHillary Clinton, kitabının önsözünde, hayatının önemli kararlarını her zaman ‘kalbini’ ve ‘mantığını’ dinleyerek aldığını vurguluyor. Eski senatör ve dışişleri bakanı, Amerika’nın dünyadaki liderlik rolünü sürdürmesinin önemine inandığını kaydediyor.

Hillary Clinton dört yıllık bakanlığı döneminde en çok Bingazi olaylarındaki tutumuyla eleştiri oklarına hedef oluyor. Bingazi’deki Amerikan Konsolosluğuna yapılan saldırıda biri büyükelçi dört diplomat hayatını kaybetmişti.

Hillary Clinton 2016 için kamuoyu yoklamalarında çok önde gidiyor. Brookings Enstitüsü’nden Stephen Hess’e göre, Clinton’ın adaylığı Demokrat Partili kadınları seferber edebilir. Hess’in yorumu şöyle:

“Hillary Clinton, kazanırsa Amerika’nın ilk kadın başkanı olacak. Bu da onu diğer adaylardan ayıracak, bütün dünyanın ilgisini çekecek çok önemli bir özellik. Bu bence onun için bir avantaj olacak, nüfusun yarısından fazlasını oluşturan Amerikalı kadınları harekete geçirecek.”

Cumhuriyetçi Parti’deyse öne çıkan bir aday yok, aday çıksa bile Hillary Clinton’ı yenmesi zor.

Barack Obama, Hillary Rodham ClintonHillary Clinton’ın adaylıkla ilgili kararını yıl sonuna kadar açıklaması bekleniyor. Yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Amerikalılar Clinton’ı Obama’dan daha çok seviyor. Quinnipiac Üniversitesi’nin yaptığı kamuoyu yoklamasına göre Clinton’ın onaylanma oranı yüzde 61’ken Başkan Obama’ya desetek oranı yüzde 50’nin altında. Buarada Hillary Clinton, Başkan Obama’ya halk desteğinin azalması nedeniyle uzmanlara göre Obama’dan uzak dursa iyi olur. Ancak Clinton bu önerileri umursamıyor, geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da Obama’yla öğle yemeği yemesi de ondan uzak durmayı düşünmediğinin kanıtı olarak görülüyor.

2008’de Başkan Obama karşısında Demokrat Parti’nin başkan adayı olmak için yarışan Clinton, daha sonra seçimi kazanan Obama’nın ekibinde dört yıl boyunca dışişleri bakanı olarak görev yaptı. Clinton Obama’nın ikinci dönemindeyse görevi Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı John Kerry’ye bıraktı. Son anket, Clinton’ın 2016 yılında başkanlığa adaylığını koyup, Amerika’nın ilk kadın başkanı olmak için tekrar siyasete dönüp dönmeyeceği konusundaki spekülasyonların çok arttığı bir dönemde yapıldı.

Hard Choices Hillary Clinton’ın 5’nci kitabı. Bakalım kitap, Hillary Clinton’a siyasi şans getirecek mi? Torun, anneanne Clinton’a uğurlu gelecek mi?

Uzman Steven Hess’e göre 2016‘nın en ilginç rekabeti, Hillary Clinton ve Jeb Bush arasında yaşanabilir.

Hess,”Başka ülkelerde birçok kişi, Amerikalı siyasetçilerin çoğunu tanımıyor ancak Hillary Clinton ve Jeb Bush, yabancıların da aşina olduğu iki isim. Bush ve Clinton soyadlarını herkes çok yakından tanıyor” diyor.

2016’nın nelere gebe olduğunu tahmin etmek kolay değil. Sizce Hillary Clinton başkanlık seçimini kazanabilir mi? Yorumlarınızı yazın, tartışalım. Yeni bir konuya kadar hoşçakalın.

One response to “Hillary Clinton’a Kitap ve Torun Uğuru”

 1. hülya abla bence anneanne olmak yeterli degil ve anneanneleri olması başkanlıktan daha degerli ve güzel olur..sayın clinton un olası adayı olması ile otomatik kapsama alanıma girmesi artık normal.. fakat ben rockhefeller ve rothschild ailesinin güçlü oldugu new york tan bir başkan istemiyorum.

  hülya abla çoktan beri ortada yoktum dogru fakat ben cezaevindeydim.bir davam vardı ve alehime sonuçlandı.denetimli serbestlik ile tahliye oldum ve şimdilik iyileştirme ve imza ile dışarıdayım yani evimdeyim.

  içeride epey ders çalıştım. özellikle 10 kadar çeşidi olan ve 100 kadar degişik türü olan bulut ile ilgilendim. gel görkü işin içinden çıkamadım(yalan) çok zor tutunamıyorum bir türlü hislerimle bir türlü işte bu diyemiyorum.. halbuki hepsini reynolds,prondtl ve nusselt sayıları ile tek tek kontrol ettim..ve bir sonuca ulaşmadım(yalan).bir türlü birbirine baglayamadım. özellikle bu kadar emek verilmişken birde adveksiyon ve konveksiyon ile bir çıkış yolu aradım ve bundada duvara tosladım(yalan). eldeki notlarımı atmadım ve tek tek incelemek için defalarca kontrol etme niyetine gözlemliyorum(yalan). çünkü üreme saglıgımı ve sayısının artmasını daha degerli buluyorum. yani nasıl sayın clinton için torunları çogaltmayı başkanlıktan degerli buluyorsam. bende aşiretimi kurmayı ve çogaltmayı bilimden daha degerli buluyorum..yoksa bu gidişle emekli olacagız ve kereta atilla han görevi devralacak fakat annesi çok kaddar ve akıllı hazır olmadan onu yıpratmaz..(yalan)

  hülya abla ben işte bildigin ben ne yapayım bir amerika sevdası ile yollardayım.. sayın başkan obama ile 6 yıldır bir gelişmeyi başaramadık. son iki yıldada bir başarı istatisklere göre imkansız oldugu için 2017 de göreve başlayacak yeni başkanı bekliyoruz.. sayın başkan obama bizimle artık ilgilenmese daha iyi olur.. eger bir bilim sevdası varsa rockhefeller üniversitesine sipariş versin ve kısa yol ile sonuca gitsin.. sırf sayın hanımefendi michelle obama nın hatırına sertleşmiyorum. yoksa biraz yıpratacak sözlerimi sıralayacaktım.(yalan)
  çünkü denetimli serbestlik müdürlügünden psikolog buket hanıma söz verdim. sözlerime dikkat edecegim dedim ve güncel konuları sevmiyorum ve ilgilenmeyecegim dedim.(yalan)

  bu arada siz nasılsınız hülya hanım. neler yapıyorsunuz işleriniz ve hayatınız nasıl gidiyor.
  kariyerinize kariyer ekleme konusunda taviz vermiyorsunuz. voa yı ceza evinde oldugum için ihmal ettim.. işte devletler böyle bir şey işine gelmeyeni hemen içeri atıyorlar.içeride çok düşündüm. amerikan vatandaşı olmadan amerikaya yatırım yapmayı hiç düşünmüyorum. bu gidişle ben daha çok amerikan başkanı görürüm. eger görmek istiyorsanız. voa daki görevinizi epeyce sürdürmeniz halinde buna şahit olabilirsiniz. kendinize iyi bakın..

  saygılarımla..

  not:diger arkadaşlarada durumu izah ederseniz sevinirim. ben sizi hiç unuturmuyum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

June 2014
M T W T F S S
« May   Jul »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30