hillarybookfinalAmerika’nın eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’ın Hard Choices/Zor Tercihler adlı kitabı 10 Haziran’da piyasaya çıkıyor. Clinton kitabında bakan olarak yaptıklarından gurur duyduğunu yazıyor.

Hillary Clinton, 2016 yılında başkan adayı olup olmayacağı konusundaki spekülasyon yoğunlaşırken, kitabını tanıtmak için imza turları yapıyor. Geçtiğimiz günlerde Hillary Clinton’ın Hard Choices/Zor Tercihler adlı kitabı için yazdığı önsöz açıklandı.

Hillary Clinton önsözde, dışişleri bakanı olarak geri dönmesi mümkün olsaydı bazı tercihlerini yeniden gözden geçireceğini samimiyetle belirtirken, yine de Amerika’nın en üst düzey diplomatı olarak elde ettiği başarılarla gurur duyduğunu gizlemiyor. Yine de Hillary Clinton, geri dönüp kararlarını yeniden gözden geçirme imkanı olsaydı bunu yapacağını gizlemiyor.

Chelsea ClintonBurada bir parantez açıp Hillary Clinton’ın anneanne olmaya hazırlandığını da hatırlatalım. Kızı Chelsea’nin bebek beklediğini açıklamasıyla Hillary ve Bill Clinton’ı çok mutlu etti. Hillary Clinton geçenlerde bir de ayakkabı atışına hedef oldu ama buna gülüp geçti. Bakanlığının son döneminde damar tıkanması yüzünden hastanelik olan Hillary Clinton’ın sağlığı da gündemde yeniden. Başkanlık görevinin stresine dayanıp dayanamayacağı hakkında tahminler yapılıyor.

Gelelim siyasete. 2014 Amerika’da ara seçim yılı. Yani başkan seçilmeyecek, onun yerine Kongre’nin büyük bölümü yenilenecek. Bu seçimden sonra da Amerikalı seçmenler eski dışişleri bakanı Hillary Clinton ve eşi eski başkan Bill Clinton’ın adını giderek daha sık duymaya başlayacak. Hillary Clinton 2016’da aday olursa, kuşkusuz Bill Clinton’ın desteği çok önem kazanacak.

Başkan adaylığıyla ilgili spekülasyonlar artarken, Hillary Clinton giderek daha çok halkın önüne çıkıyor, yakında imza günleri de yapacak. Bir konuşmasında kadınlarla ilgili şu söyledi dikkati çekti Hillary Clinton’ın.

“Kadınlarla ilgili olarak bugüne kadar duyduğum en iyi gözlemi, 1920’lerde Eleanor Roosevelt yapmıştı. Politikadaki ya da önemli görevlerdeki kadınların derisinin bir gergedanınki kadar kalın olması gerektiğini söylemişti. Çok haklıydı.”

Hillary Rodham ClintonHillary Clinton, kitabının önsözünde, hayatının önemli kararlarını her zaman ‘kalbini’ ve ‘mantığını’ dinleyerek aldığını vurguluyor. Eski senatör ve dışişleri bakanı, Amerika’nın dünyadaki liderlik rolünü sürdürmesinin önemine inandığını kaydediyor.

Hillary Clinton dört yıllık bakanlığı döneminde en çok Bingazi olaylarındaki tutumuyla eleştiri oklarına hedef oluyor. Bingazi’deki Amerikan Konsolosluğuna yapılan saldırıda biri büyükelçi dört diplomat hayatını kaybetmişti.

Hillary Clinton 2016 için kamuoyu yoklamalarında çok önde gidiyor. Brookings Enstitüsü’nden Stephen Hess’e göre, Clinton’ın adaylığı Demokrat Partili kadınları seferber edebilir. Hess’in yorumu şöyle:

“Hillary Clinton, kazanırsa Amerika’nın ilk kadın başkanı olacak. Bu da onu diğer adaylardan ayıracak, bütün dünyanın ilgisini çekecek çok önemli bir özellik. Bu bence onun için bir avantaj olacak, nüfusun yarısından fazlasını oluşturan Amerikalı kadınları harekete geçirecek.”

Cumhuriyetçi Parti’deyse öne çıkan bir aday yok, aday çıksa bile Hillary Clinton’ı yenmesi zor.

Barack Obama, Hillary Rodham ClintonHillary Clinton’ın adaylıkla ilgili kararını yıl sonuna kadar açıklaması bekleniyor. Yapılan kamuoyu yoklamalarına göre, Amerikalılar Clinton’ı Obama’dan daha çok seviyor. Quinnipiac Üniversitesi’nin yaptığı kamuoyu yoklamasına göre Clinton’ın onaylanma oranı yüzde 61’ken Başkan Obama’ya desetek oranı yüzde 50’nin altında. Buarada Hillary Clinton, Başkan Obama’ya halk desteğinin azalması nedeniyle uzmanlara göre Obama’dan uzak dursa iyi olur. Ancak Clinton bu önerileri umursamıyor, geçtiğimiz hafta Beyaz Saray’da Obama’yla öğle yemeği yemesi de ondan uzak durmayı düşünmediğinin kanıtı olarak görülüyor.

2008’de Başkan Obama karşısında Demokrat Parti’nin başkan adayı olmak için yarışan Clinton, daha sonra seçimi kazanan Obama’nın ekibinde dört yıl boyunca dışişleri bakanı olarak görev yaptı. Clinton Obama’nın ikinci dönemindeyse görevi Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı John Kerry’ye bıraktı. Son anket, Clinton’ın 2016 yılında başkanlığa adaylığını koyup, Amerika’nın ilk kadın başkanı olmak için tekrar siyasete dönüp dönmeyeceği konusundaki spekülasyonların çok arttığı bir dönemde yapıldı.

Hard Choices Hillary Clinton’ın 5’nci kitabı. Bakalım kitap, Hillary Clinton’a siyasi şans getirecek mi? Torun, anneanne Clinton’a uğurlu gelecek mi?

Uzman Steven Hess’e göre 2016‘nın en ilginç rekabeti, Hillary Clinton ve Jeb Bush arasında yaşanabilir.

Hess,”Başka ülkelerde birçok kişi, Amerikalı siyasetçilerin çoğunu tanımıyor ancak Hillary Clinton ve Jeb Bush, yabancıların da aşina olduğu iki isim. Bush ve Clinton soyadlarını herkes çok yakından tanıyor” diyor.

2016’nın nelere gebe olduğunu tahmin etmek kolay değil. Sizce Hillary Clinton başkanlık seçimini kazanabilir mi? Yorumlarınızı yazın, tartışalım. Yeni bir konuya kadar hoşçakalın.