andrewmangoEdebiyat ve tarih dünyası değerli bir yazarıyla vedalaştı bu hafta. Türkiye doğumlu ünlü İngiliz yazar Andrew Mango’nun kalemi durdu, Türkiye ve Türklerle ilgili çok sayıda kitabı olan 88 yaşındaki Mango, 6 Temmuz’da Londra’daki evinde sessizce hayata veda etti.

Türkiye kitapları ve Atatürk biyografileriyle tanınan Mango’nun öldüğü yolundaki haber üzerine İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore Twitter mesajında, “Büyük yazar ve Atatürk biyografisti ve İngiltere’nin Türk araştırmaları duayeni Andrew Mango’nun ölümünü dün gece üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Mango, diplomatlık mesleğimin başlangıcında bana çok destek oldu, yol gösterdi. Bilge kişiliğini ve insanlığını çok arayacağız” diye yazdı.

ABDREWMANGOPeki kimdir Andrew Mango? Türkiye’yi ve Türkler’i çok iyi anlatan bir yazardır Mango. Kitapları Türkçe’ye de çevrildi. Mutlaka okuyun derim.

1926 yılında İstanbul’da doğan Mango, İngiliz-Rus kökenli varlıklı bir ailenin üç oğlundan biriydi. İstanbul İngiliz Erkek Okulu (English High School for Boys) mezunu olan Mango çok iyi Türkçe biliyordu. Yüksek öğrenimini Londra’da Doğu Araştırmaları üzerine yaptı. Farsça ve Arapça öğrendi. 1940’lı yıllarda İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği basın müşavirliğinde çalıştı. 1947 yılında İstanbul’dan Londra’ya taşınan Mango, İran edebiyatı üzerine doktora tamamladı. 1947’de öğrenciyken katıldığı BBC’de on dört yıl boyunca Türkçe Yayın Bölümü’nün yöneticiliğini yaptı. Daha sonra Güney Avrupa ve Fransızca Yayınlar Müdürü oldu. Ardından 1986’da emekliye ayrıldı.

ATATAURK1986’dan buyana bütün çalışmalarını Türkiye araştırmalarına ayıran ve sık sık Türkiye’yi ziyaret eden Andrew Mango’nun, Türkiye’yle ilgili ilk yazısı 1957 yılında Political Quarterly adlı dergide yayınlandı. “Turkey” ve “Discovering Turkey” adlı tanıtıcı çalışmalarını “Turkey: The Challenge of a New Role” (1994) adlı kitap izledi. “Ataturk: The Biography of the Founder of Modern Turkey”, Atatürk – Modern Türkiye’nin Kurucusu 2000 yılında yayınlandı. Mango’nun üzerinde 5 yıl çalıştığı ve 1999 yılında tamamladığı 750 sayfalık Atatürk biyografisi, Mustafa Kemal Atatürk’le ilgili en kapsamlı biyografilerden biri sayılıyor.

Andrew Mango’nun Türkiye ve Türklerle ilgili 11’dan fazla kitabı var. Bu eserler, Türkiye ve Türk tarihi açısından önemli kaynak kitaplar olarak görülüyor.

Mango’nun “Turkey and The Turks (from 1938 to Today” Türkiye ve Türkler (1938’den Günümüze) adlı kitabı 2004 yılında yayınlandı. 295 sayfalık kitapta Mango, modern Türkiye’nin temellerinin atıldığı yılları anlatıyor.

The Turks Today 28 Mart 2006’da çıktığı zaman büyük ilgi gördü.

ADREWMANGO2From the Sultan to Ataturk: Turkey: The Peace Conferences of 1919-23 and Their Aftermath (Makers of the Modern World) 14 Eylül 2010’da piyasaya çıktı.

The Makers of the Modern Middle East 6 Eylül 2011 tarihli. Mango bu kitabı Tom Fraser ve Robert McNamara ile birlikte yazmış.

Turkey and the War on Terror: For Forty Years We Fought Alone 29 Eylül 2005 yılında çıktı.

Turkey: A Delicately Poised Ally 1 Ocak, 1976’da yayınlandı.

Discovering Turkey 1 Ocak , 1973’te basıldı.

Turkey-New Nations and Peoples yayın tarihi: 1 Ocak, 1968.