Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nden yine ilginç bir anket geldi. Amerikalılar’ın ve özellikle gençlerin IŞİD’le mücadele ve Başkan Obama’nın stratejisi hakkında ne düşündüğüne açıklık getiriyor araştırma. Ben de sizi bu konuda bilgilendirmek istedim. Kasım’daki Kongre ara seçimleri için kampanya sürecine girmek amacıyla Washington’dan ayrılan Kongre üyelerinin son anda Başkan Obama’nın IŞİD’le mücadele stratejisine ve Suriye’de ılımlı muhalefetin desteklenmesine verdiği destek Beyaz Saray’ın elini güçlendirdi. Son haftalarda, özellikle iki Amerikalı gazetecinin IŞİD tarafından başları kesilerek öldürülmesinden ve onları bir İngiliz yardım görevlisinin de aynı şekilde hunharca öldürülmesinin izlemesinin ardından Amerikan kamuoyu da IŞİD’le mücadelede daha sert bir politika izlenmesine sıcak bakmaya başladı.

PEW’un kamuoyu araştırmasına göre, Cumhuriyetçiler’in %64’ü, Demokratlar’ın da %60’ı, Obama’nın planına destek veriyor. Ülke genelindeyse halkın %53’ü stratejiye destek verirken, %29 planı onaylamıyor, %19’uysa görüş belirtmemeyi tercih ediyor.

Amerikalılar sık sık dile getirildiği gibi savaş yorgunu. Afganistan ve Irak savaşlarının ardından anne babalar artık çocuklarının geri dönmesini istiyor. Başkan Obama’nın IŞİD’le mücadele planına iki partiden de destek olması, daha önceki aylara göre görüşlerin büyük ölçüde değiştiğini gösteriyor. Ağustos ayında halkın %41’i Amerika’nın teröristleri durdurmak için yeterince ileri gitmeyeceğinden kaygı duyduğu yolunda görüş belirtmişti. Bir ay sonraysa kamuoyunun %51’i, IAmerika’nın Irak’la ilgili olarak çok fazla ileri gideceğinden kaygı duyuyor.

PEW’un kamuoyu araştırmasına göre, özellikle 50 yaşın üstündeki Amerikalılar Obama’nın IŞİD stratejisine destek veriyor. Bu grubun %59’u IŞİD’in vurulmasını destekliyor, %23’ü karşı çıkıyor. Oysa 30 yaşın altındaki Amerikalılar arasında durum oldukça farklı. Gençler %43 oranında hava saldırılarına destek verirken, %37 oranında da karşı çıkıyor. Amerika’dan çıkan teröristler konusundaki kaygı oranı da gençlerle yaşlılar arasında farklı.  65 yaşın üstündeki Amerikalılar’ın %71’i Amerika’da terör hücreleri oluşumasından büyük kaygı duyuyor. 30 yaşın altındaki Amerikalılar’ın ise sadece %31’i bu konuda kaygılı.

PEW Araştırma Merkezi’nin anketine göz atmakta yarar var. Kadınlarla erkekler arasında görüş farkı var mı diye de sormus anketörler Amerikalılar’a. Erkeklerin %53’ü Irak ve Suriye’ye saldırılsın derken kadınların ancak %44’ü bu iki ülkede askeri operasyona destek veriyor. Eğitim düzeyi de IŞİD’e karşı kampanyaya verilen destek oranında belirleyici bir rol oynuyor. Üniversite mezunlarının %60’ı, lise ve daha az eğitimli kişilerinse %48’i Amerika’nın Irak ve Suriye’de askeri harekata girişmesine sıcak bakıyor. Amerikalılar’ın çoğunluğu Amerika ve müttefiklerinin IŞİD’e karşı operasyon yapmasının dünyada terör saldırılarının artmasına ya da azalmasına yolaçacağına inanmıyor.

Washington’da Beyaz Saray ve Obama Yönetimi’nin eli güçlenmiş durumda. Kongre de bu konuda karar çıkardı, IŞİD stratejisine Obama’nın destek verdi, şimdi Kongre üyeleri gönül rahatlığıyla seçim kampanyası için eyaletlerine dağılıp seçmenlerine bilgi verebilecek. Kasım’daki Kongre ara seçimlerinde son uluslararası ve siyasi gelişmelerin Cumhuriyetçiler’in mi yoksa Demokratlar’ın mı daha çok işine yarayacağını ise bekleyip göreceğiz.