IŞİD Türkiye’den Nasıl Görünüyor?

Posted October 10th, 2014 at 3:27 pm (UTC-5)
2 comments

Türkiye’de Kobani olayları devam ederken resmi açıklamalarda olayın yalnızca IŞİD’le bitmeyeceği ve IŞİD yenilse de arkasından Türkiye’nin bu kez Esat saldırısına hedef olabileceği uyarılarına geniş yer veriliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu sık sık “IŞİD’den sonra sınırımızın korunacağına emin olabileceğimiz açık bir strateji varsa elimizden gelen herşeyi yapmaya hazırız” diyor. Davutoğlu krizin büyüyeceği konusunda da uyarılarda bulunuyor ve Türkiye’nin uçuşa yasak bölge ve sınırında güvenli bir bölge yani tampon bölge istediğini tekrarlıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kobani olaylarıyla Kürt meselesinin çözümü için şantaj yapıldığı eleştirisinde bulunarak Halkların Demokratik Partisi HDP’yi halkı sokağa dökmekle suçluyor. “Ben Barış Süreci’ne baş koydum” diyor Erdoğan ve o da tampon bölgede ısrar ediyor.

Bütün bunlar olurken IŞİD’in Suriye’deki Kürt bölgesi Kobani’ye saldırmasını ve Türkiye’nin sessizliğini protesto eden gruplar Türkiye’de birçok kenti ateşe verdi. Olayların bilançosu şimdilik 30 ölü. Buarada şimdiye kadar olayların çıktığı kentlerde onlarca bina, araç ve okul yakıldı. Diyarbakır, Siirt, Batman, Muş ve Van gibi kentlerde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. PKK sempatizanlarıyla Hizbullah yanlısı Hüda-Par taraftarları ve Milliyetçi Hareket Partililer birbirine girdi. Türkiye olaylarla ateşten bir gömlek giydi birçoklarına göre.

IŞİD’le mücadele, tampon bölge ve Esat’ın devrilmesi konularına iktidar, muhalefet ve birçok uzman farklı bakıyor. Kimi savaşa girilmesine tamamen karşı görüşler savunurken kimileri Türkiye’nin harekete geçmekte geç kaldığı tezinde ısrarlı. Ortak görüş IŞİD’in Türkiye için de çok ciddi bir tehdit olduğu. Bu konuda en farklı düşünen de kuşkusuz Amerika. Washington’dan gelen son açıklama Dışişleri Bakanı John Kerry’dendi. Kerry, “Kobani’deki Kürtler Türk askeri istemiyor” dedi.

Peki Türkiye’de sokaktaki vatandaş  ne düşünüyor? İstanbul’da konuştuğumuz sürücüler, işçiler, seyyar satıcılar, banka ve otel çalışanları, sona eren bayram tatilinden yararlanan yerli turistler benzer görüşlere sahip görünüyor. Kimse kimsenin olaylara kurban gitmesini asla istemiyor. Sınırdaki güvenliğin bozulmasını da. Herkes IŞİD’in çok ciddi bir tehdit olduğunun bilincinde. Ama Suriye’ye asker gönderilmesini isteyenler azınlıkta görünüyor. “Savaş” sözcüğü elbette korkutuyor. Hele askerde çocuğu olanlar için savaş “korkulu rüya”. Amerikalılar nasıl “savaş yorgunu”ysa Türkler de öyle görünüyor.

2 responses to “IŞİD Türkiye’den Nasıl Görünüyor?”

 1. işid türkiyeden bakıldıgında her kafadan bir ses çıkıyor. herkes saksısının kurallarına göre bir şeyler söylenip duruyor. işid zaten katar arabistan ve türkiye tarafından finanse edildi ve kolaylıklar saglandı. amaç esadı devirmekti. fakat bu olmadı. ve belirsizlik hakimiyetini kurmaya başladı.

  saçmalıklar şöyle başladı. işid her istedigini yapamaya başladı. hiçkimseden ses çıkmyordu. taaaki işidin kürtleri katletmesinin başlangıcına kadar. amerikanın çok sevdikleri müttefik ve ortak oldugundan yola çıkılarak kürtleri kullanan kullanana ile kalmadı. üstelik işid i görünce bunların hepsi kaçtı gitti. bu ırakta ve suriyedede böyle oldu. türkiyedede böyle oldu.

  bence taraflar birbirini yıpratmaya ve bitirmeye devam etmeli. bunlar zayıflayıncada amerikanın askeri ve politik oyunları ile makul bir karara varılacaktır. yada kaderine terk edilcektir. türkiyeden bakıldıgında kürtlerin kullanılması ile bir yol alınacak lazım oldugunda kullanılacak lazım olmadıklarında ise unutulacak.

  kobani türkiyenin sınırları içinde degil. neyin protestosu yapılıyor. bu ise saçmalıktan ibaret. kobani bahane yagmacılık harika. kendileri bilir istediklerini yapsınlar. toplum katogorisindeki yerleri zaten belli. bunların bu hali ile kürtlerin gelecegi öldürülüyor. bizde bundan dolayı çok memnunuz ve aman ha aynen devamı bizi mutlu kılacaktır.

  ben ise kişisel olarak ilgilenmiyorum. bana gerek yok başkaları benim adıma zaten yapılacakları yapıyorlar. işid biter başak bir işid gelir. bu bitmez ve amerikaya jandarmalık işler çıkar. öyle veya böyle yeni oyunlar ile oyunculara iş çıkar.

  bugünlükte bir şeyler yazdım. ne kısa nede uzun oldu. bir orta yolu tercih ettim. hülya hanım emeginize teşekür ederiz sizin dediginiz gibi en iyi dileklerimle kedinize iyi bakın. saygılarımla.

  • hpolat says:

   Yazılarımı beğenmeniz benim için en büyük ödül. Çok teşekkür ederim. İlginç konularla karşınıza çıkmaya devam edeceğim. Umarım yorumlarınızı esirgemezsiniz. Türkiye karlar altındaymış, umarım çok etkilenmiyorsunuzdur. Annenize saygılar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

October 2014
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031