Kongre Seçimleri ve Amerikalı Türkler

Posted November 4th, 2014 at 11:26 am (UTC-5)
Leave a comment

 

Voting
Amerika’da yaşayan Türkler artık siyasi süreçle ve seçimlerle daha yakından ilgileniyor. 20, 30 yıl öncesine oranla bugün seçim kampanyalarında gönüllü çalışan Türkler’in sayısının artmasının yanısıra kampanyalara bağışta bulunan hatta çeşitli yerel görevler için aday olan Türkler de görüyoruz. Elbette Amerika’da bir etnik grubun seçimlerdeki başarısı sayılarla ölçülüyor. Amerika’da yaşayan Türkler’in sayısının son yıllarda 500 bine çıktığı tahmin ediliyor. Ama bunların kaçı oy kullanma hakkına sahip, yani vatandaş o konuda kesin bir sayı bulunmuyor. Bu yüzden de Kongre’ye Türk asıllı bir Kongre üyesinin ne zaman seçilebileceği konusunda tahmin yapmak zor. Büyük olasılıkla daha çok uzun süre beklemesi gerekecek Türk toplumunun.
Seçim gününde gelin Amerikalı Türkler’in seçim bağışlarını gözden geçirelim. Amerika’da Türkler’in kurduğu beş Political Action Committee (Siyasi Eylem Komisyonu) yani PAC var. Bu yıl Amerikalı Türk seçmenler bu komisyonlar aracılığıyla seçim kampanyasına rekor düzeyde bağış yaptı.
• Türk Amerikan PAC katkıları 2013-2014 döneminde 357,190 dolara ulaştı. 2011-2012 döneminde katkı miktarı 307,500 dolardı. Bu demek oluyor ki, Amerikalı Türkler 2013-2014 döneminde bir önceki döneme oranla 49,690 dolar fazla bağış yaptı.
• Amerika’daki bütün PAC’lerin 2007’den buyana yaptığı seçim bağışı toplam olarak 1,112,994 dolara ulaştı.
• PAC’lerin bu seçim döneminde adaylara ve siyasi komitelere yaptığı bağış sayısı 151. 2009-2010 dömenide bu sayı 135’ti.
• Adaylara ve kampanyalarına 5,000 doların üzerinde bağış yapan Amerikalı Türkler’in sayısı – ki buna platin bağış deniyor – 43 olarak belirlendi. Bir önceki dönemde bu sayı 41 idi.
• Son yıllarda yürütülen 10,000 Türk Kampanyası bu yıl ilk olarak bağış yapanlar sayısı olarak 1,000’i geçti.
www.tenthousandturks.org

VotingAmerika’da Kongre seçimleri genel olarak Başkanlık seçimleri kadar ilgi görmüyor. Genelde seçime katılma oranı düşük, seçmenlerin ancak yarısı oy kullanıyor. Bu kez göçmenler, gençler, siyahlar, Latinler, kadınlar bakalım Başkan Obama’ya ne kadar destek verecek? Bu grupların çoğu istedikleri yasalar çıkmadığı için düş kırıklığı içinde. Aslında herkes sandığa gitmemenin bir çözüm olmadığını biliyor. Ara seçim olsa da bu seçimler gerçekte çok önemli. Çünkü 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamıyla 100 üyeli Senato’nun üçte biri yenilenecek. Üstelik valiler ve yerel birçok yönetici seçilecek. Yani Amerikalılar’ın günlük yaşamını etkileyecek kararları belirleyecek birçok yetkili göreve gelecek. Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler kontrolu ele geçirirse, Başkan Obama’nın görev süresinin kalan son iki yılında ciddi zorluklar yaşaması mümkün. Başkan’ın halktan gördüğü destek oranı şu an % 44’te. Oldukça düşük. Yine de Amerika’da başkanlık seçimi seçmenin ilgisini ara seçimden daha çok çekiyor. Başkanlık seçimi 2016’da yapılacak ve en büyük soru Hillary Clinton’ın aday olup olmayacağı. Eğer eski Dışişleri Bakanı ve First Lady Hillary Clinton Demokrat Parti’den aday olursa, şansı yüksek görünüyor.
Hepimizin bildiği gibi oy kullanmak yurttaşlık görevi ve yönetimi değiştirmenin tek yolu. Bakalım Amerikalılar’ın oy kullanma oranı bu kez ne olacak?

Oy kullanmak sizin için ne kadar önemli? Görüşlerinizi yazın, tartışalım.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

November 2014
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930