Voting
Amerika’da yaşayan Türkler artık siyasi süreçle ve seçimlerle daha yakından ilgileniyor. 20, 30 yıl öncesine oranla bugün seçim kampanyalarında gönüllü çalışan Türkler’in sayısının artmasının yanısıra kampanyalara bağışta bulunan hatta çeşitli yerel görevler için aday olan Türkler de görüyoruz. Elbette Amerika’da bir etnik grubun seçimlerdeki başarısı sayılarla ölçülüyor. Amerika’da yaşayan Türkler’in sayısının son yıllarda 500 bine çıktığı tahmin ediliyor. Ama bunların kaçı oy kullanma hakkına sahip, yani vatandaş o konuda kesin bir sayı bulunmuyor. Bu yüzden de Kongre’ye Türk asıllı bir Kongre üyesinin ne zaman seçilebileceği konusunda tahmin yapmak zor. Büyük olasılıkla daha çok uzun süre beklemesi gerekecek Türk toplumunun.
Seçim gününde gelin Amerikalı Türkler’in seçim bağışlarını gözden geçirelim. Amerika’da Türkler’in kurduğu beş Political Action Committee (Siyasi Eylem Komisyonu) yani PAC var. Bu yıl Amerikalı Türk seçmenler bu komisyonlar aracılığıyla seçim kampanyasına rekor düzeyde bağış yaptı.
• Türk Amerikan PAC katkıları 2013-2014 döneminde 357,190 dolara ulaştı. 2011-2012 döneminde katkı miktarı 307,500 dolardı. Bu demek oluyor ki, Amerikalı Türkler 2013-2014 döneminde bir önceki döneme oranla 49,690 dolar fazla bağış yaptı.
• Amerika’daki bütün PAC’lerin 2007’den buyana yaptığı seçim bağışı toplam olarak 1,112,994 dolara ulaştı.
• PAC’lerin bu seçim döneminde adaylara ve siyasi komitelere yaptığı bağış sayısı 151. 2009-2010 dömenide bu sayı 135’ti.
• Adaylara ve kampanyalarına 5,000 doların üzerinde bağış yapan Amerikalı Türkler’in sayısı – ki buna platin bağış deniyor – 43 olarak belirlendi. Bir önceki dönemde bu sayı 41 idi.
• Son yıllarda yürütülen 10,000 Türk Kampanyası bu yıl ilk olarak bağış yapanlar sayısı olarak 1,000’i geçti.
www.tenthousandturks.org

VotingAmerika’da Kongre seçimleri genel olarak Başkanlık seçimleri kadar ilgi görmüyor. Genelde seçime katılma oranı düşük, seçmenlerin ancak yarısı oy kullanıyor. Bu kez göçmenler, gençler, siyahlar, Latinler, kadınlar bakalım Başkan Obama’ya ne kadar destek verecek? Bu grupların çoğu istedikleri yasalar çıkmadığı için düş kırıklığı içinde. Aslında herkes sandığa gitmemenin bir çözüm olmadığını biliyor. Ara seçim olsa da bu seçimler gerçekte çok önemli. Çünkü 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamıyla 100 üyeli Senato’nun üçte biri yenilenecek. Üstelik valiler ve yerel birçok yönetici seçilecek. Yani Amerikalılar’ın günlük yaşamını etkileyecek kararları belirleyecek birçok yetkili göreve gelecek. Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler kontrolu ele geçirirse, Başkan Obama’nın görev süresinin kalan son iki yılında ciddi zorluklar yaşaması mümkün. Başkan’ın halktan gördüğü destek oranı şu an % 44’te. Oldukça düşük. Yine de Amerika’da başkanlık seçimi seçmenin ilgisini ara seçimden daha çok çekiyor. Başkanlık seçimi 2016’da yapılacak ve en büyük soru Hillary Clinton’ın aday olup olmayacağı. Eğer eski Dışişleri Bakanı ve First Lady Hillary Clinton Demokrat Parti’den aday olursa, şansı yüksek görünüyor.
Hepimizin bildiği gibi oy kullanmak yurttaşlık görevi ve yönetimi değiştirmenin tek yolu. Bakalım Amerikalılar’ın oy kullanma oranı bu kez ne olacak?

Oy kullanmak sizin için ne kadar önemli? Görüşlerinizi yazın, tartışalım.