2016’da Yine Clinton-Bush Yarışı mı?

Posted December 16th, 2014 at 3:23 pm (UTC-5)
6 comments

Bu soruyu görünce , “Daha çok var, bunu neden şimdi konuşuyoruz?” diye sorduğunuzu görür gibiyim. Zaman ilerlesin, 2015’e hele bir girelim, ondan sonra da adaylar birer birer açıklasınlar yarışa gireceklerini, ondan sonra bakarız diyeceksinizdir. Ancak Amerika’da dikkatler çoktan 2016 yılında yapılacak başkanlık seçimlerine çevrildi. Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti’den 2016 başkanlık yarışına kimlerin gireceğinin önümüzdeki aylarda belli olması bekleniyor. 2016 için birçok tanıdık simanın adı geçiyor.

Demokrat Parti’de Hillary Clinton ön planda

HillaryDışişleri eski bakanı Hillary Clinton, 2016 başkanlık yarışına girme olasılığı en yüksek politikacıların başında geliyor. Aday olursa, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın partinin bir numaralı adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor. Uzmanlara göre, Hillary Clinton’ın başarılı olması için, ara seçimlerde yenilgiye uğrayan Başkan Obama ile arasına mesafe koyması gerekiyor.  Amerika’nın ilk siyah başkanı olan Barack Obama’dan çok şey bekleniyordu. Haklı ya da haksız, birçok kişi Başkan’ın 5 milyon göçmeni sınırdışı edilmekten kurtarmak için Başkanlık Kararnamesi çıkarmasına rağmen Obama’nın özellikle ırk ayrımının önlenmesi ve göçmenlik sorunlarına çözüm için reform yasası geçirilmesi gibi konularda büyük beklenti içindeydi. Birçokları bu açıdan hayal kırıklığına uğradı dersek abartmış olmayız. Oysa uzmanlara göre kimse Hillary Clinton’ın yetenekleri ve deneyimini sorgulamıyor. Partilerüstü Politika Merkezi uzmanı John Fortier’a göre, karşısına kim çıkarsa çıksın, Hillary Clinton’ı yenmekte zorlanacak.

Cumhuriyetçi Parti’nin olası adayları

Jeb BushJeb Bush eğer kararını verirse, Cumhuriyetçi Parti’den aday olması beklenen güçlü politikacılar arasına girecek. Peki, kimler var bu politikacılar arasında? Amerika’nın Sesi Haber Merkezi’nin deneyimli yazarlarından Jim Malone’a göre, Cumhuriyetçi Parti’de Teksas senatörü Ted Cruz, 2016 için adı en çok geçen adaylardan biri. Muhafazakar Çay Partisi hareketinin gözdelerinden Ted Cruz, Başkan Obama’nın dış politikalarını en şiddetli eleştirenlerden biri. Cruz,  Başkan Obama’nın Amerika’nın dünya liderliği konumunu kaybetmesine neden olduğunu öne sürüyor, bu durumun bir boşluk yarattığını, bu boşluğu da Rusya, Çin ve İran’ın doldurmaya çalıştığını, bunun da küresel güvenliği ciddi şekilde tehdit ettiğini söylüyor. Cruz’un yanısıra Florida eyaleti eski valisi Jeb Bush, New Jersey Valisi Chris Christie, Teksas Valisi Rick Perry, Kentucky Senatörü Rand Paul, 2012’de aday olan Mitt Romney ve Louisiana Valisi Bobby Jindal’la Kentucky senatörü Rand Paul’un Cumhuriyetçi Parti başkan adayları arasında yer alması bekleniyor.

 Cumhuriyetçiler’de Jeb Bush aday olabilir mi?

Jeb BushGeçtiğimiz günlerde, Florida eski valisi ve Bush ailesinin küçük oğlu Jeb Bush, Facebook ve Twitter hesabından 2016’da başkanlık yarışına girip girmeme  konusunda karar aşamasında olduğunu  açıkladı. Eski Başkan George H. W. Bush’un oğlu, yine eski Başkan George W. Bush’un kardeşi  olan Jeb Bush, 2016’da Cumhuriyetçi Parti’den başkan adayı olmayı düşünüyor.

Jeb Bush, her dört yılda bir başkanlık seçimlerinde kilit rol oynayan Florida eyaletinin eski valisi ve 61 yaşında. Jeb Bush hem Facebook hem de Twitter hesabından ailesine Şükran Günü tatilinde Cumhuriyetçi Parti’den başkanlık mücadelesine girme niyetini açtığını ve desteklerini aldığını duyurdu. Jeb Bush’un Latin kökenli  olan ve seçim kampanyalarının stresine bir kez daha girmek istemeyen eşinin bu işe hiç memnun olmadığı söyleniyor.

Yeni bir kamuoyu araştırmasına göre, Jeb Bush eğer aday olursa halktan şu anda gördüğü destek oranı %14. 2012’de başkan adayı olan Mitt Romney ise %19’la birinci sırada. Ancak uzmanlar adaaylığı kesinleşirse Jeb Bush’a halk desteğinin hızla yükselebileceği öngörüsünde bulunuyor.

Florida’da iki dönem valilik yapan Jeb Bush, iki kez büyük kampanya desteği topladığı iki seçim kazandı. Ancak 2002’den buyana kampanya yapmadı. Kazandığı seçimleri de Florida’daki Latin ve Asya kökenli seçmenlerin desteğiyle aldı. Başkan Obama  da 2008 ve 2012’de seçim zaferini büyük ölçüde Latin kökenliseçmenlere borçlu. Uzmanlara göre 2016’da Latin oyları çok büyük önem taşıyacak ve adaylar bu oyları almak için kıyasıya mücadele edecek.

2016’da yeni bir Clinton-Bush mücadelesi mi?

Jeb Bush’un son kararı yarışa katılma yönünde olursa, bu, Clinton-Bush isimlerinin yeni bir mücadelesine tanıklık edeceğimiz anlamına gelir.  1992 yılında Hillary Clinton’ın eşi Jeb Bush’un babası George H.W. Bush’u yenerek hem ikinci dönem seçilmesini önlemiş hem de başkan olmuştu. Yıllardır siyasetin içinde bulunan tanınmış bir aileden gelmesi ve Bush ailesinin uluslararası alanda da tanınması Jeb Bush için artı puan olabilir.

Hillary Rodham ClintonDemokrat Parti’den ise eski dışişleri bakanı  ve eski First Lady Hillary Clinton’ın aday olması bekleniyor. Bazı haberlere göre, Hillary Clinton adaylığını 2015 yılı Şubat ayında açıklayacak.  Uzmanlara göre, Bush-Clinton mücadelesi, kuşkusuz hem Amerika’nın hem de dünyanın yakından izleyeceği bir seçim yarışı olur.

Amerikan anayasasına göre, Demokrat Başkan Barack Obama üçüncü dönem için aday olamıyor. Aynı partinin üç dönem için başkanlık yarışını kazanması da sık rastlanan bir olay değil. Böyle bir durum en son 1988 yılında, iki dönem başkanlık yapan Cumhuriyetçi Ronald Reagan’dan sonra yardımcısı George W. Bush’un seçimi kazanmasıyla yaşanmıştı.

Eski Başkan George W. Bush’tan Baba Bush’un Anıları

Geçtiğimiz günlerde babasını anlattığı bir kitap yazan eski Başkan George W. Bush, televizyonlarda programlara katıldı ve Jeb Bush’a destek sözü Verdi. “Amerikan tarihinde üç Bush başkan olsun istiyorum” diyen George W. Bush, kardeşinin gerekli deneyime sahip olduğunu ve birçok farklı gruba hitap edip oy alabileceğine inandığını söyledi.

68 yaşına gelen George W. Bush, 2009’da başkanlıktan ayrıldığı döneme göre şimdi halktan daha çok destek görüyor. Teksas’ta yaşayan oğul Bush, başkanken halktan %34 oranında destek görürken, şimdi bu oran % 53’e çıkmış durumda. Bush artık siyasi gelişmeler konusunda daha açık yorum yapmaktan kaçınmıyor. Başkan Obama’nın IŞİD’e karşı Suriye ve Irak’ta izlediği politikayı desteklediğini söyleyen eski başkan, “Umarım başarılı olur” diyor.

Oğul Bush’un kitabı “41-A Portrait of My Father” (41-Babamın Portresi) adını taşıyor. Teksaslı petrolcüyken, Cumhuriyetçi Başkan olan baba Bush, artık tekerlekli sandalyeye mahkum ve  hem sağlığı hem de hafızası zayıf. Baba Bush 90’ıncı doğumgününde paraşütle atlayarak  sadece Amerikalılar’ı değil bütün dünyayı şaşırtmıştı.

Bekleyip görmekten başka çaremiz olmadığına göre, beklemek zorundayız. Size iki sorum var:

1)  Amerika kadın başkana hazır mı? Yani Hillary Clinton seçimi kazanır mı?

2)  Beyaz Saray’a 3. Bush gelir mi?

 

6 responses to “2016’da Yine Clinton-Bush Yarışı mı?”

 1. amerika kadın başkana hazırmı>>>>> siyah başkan olmuş ise kadın başkan da olur.
  yani hillary clinton seçimi kazanırmı>>>>> bill ve barack yardım ederse hedefe ulaşır.
  beyaz saray a 3. bush gelirmi >>>>> sergileyecegi pedogojiye baglı. isterse başarabilir.

  not:başkanlık seçiminden önceki ara seçimleri kazanan parti başkanlıgı alamaz dedi. jeb bush.. sisteme göre itibarını koruyarak kaybetme sonucunu birisine öteleyecek becerirse.

  saygılarımla..

  • hpolat says:

   Yorumlarınız için çok teşekkürler. Haklısınız. Bunu da yaşayıp göreceğiz. Tabii kazanmak için Hillary Clinton’ın da Jeb Bush’un da önce adaylıklarını açıklamaları gerekiyor. Bu ne zaman olacak, göreceğiz. Kendinize iyi bakın, 2015’te herşey isitediğiniz, hayal ettiğiniz gibi olsun.

 2. […] Kaynak: Amerikanınsesi […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

December 2014
M T W T F S S
« Nov   Jan »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031