Budget BattleGeçen Kasım’da seçilen yeni Kongre üyeleri 6 Ocak’ta andiçerek göreve başladı. Yeni Kongre’de malum Cumhuriyetçiler hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da çoğunlukta. Ama Kongre’nin tek özelliği bu değil. Birçok ilginç bilgiler var, bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Kongre’de Kadınlar ve Siyahlar

Bir kere kadın Kongre üyelerinin sayısı bu kez rekora çıktı, toplam 104 kadın Kongre üyesi var. Erkeklerin sayısıysa 430. Kongre üyelerinin 300’ü Cumhuriyetçi, 232’si Demokrat. 435 üyeli Temsilciler Meclisi bir ilk yaşıyor bu dönem. Utah’tan Mia Love, Temsilciler Meclisi’nin ilk Cumhuriyetçi kadın üyesi. Love ile birlikte Cumhuriyetçi Teksaslı Senatör Will Hurd ve Güney Carolinalı Tim Scott, aynı zamanda siyah Kongre üyeleri arasına girdi. Yeni Kongre’deki siyahların sayısı böylece ilk kez 46’ya yükseldi. Şu anda 442 beyaz, 46 siyah, 33 Latin, 12 Asya kökenli ve 2 Kızılderili üyesi var Kongre’nin.

Latin Kökenliler

Gelelim Latin kökenli Kongre üyelerine. 30’u Temsilciler Meclisi’nde, 3’ü de Senato’da olmak üzere Kongre’de toplam 33 Latin kökenli üye var artık. Kongre üyelerinin 12’si Asya kökenli. Bunların 1’i senatör 11’i Temsilciler Meclisi üyesi. Kızılderili kökenli iki milletvekili var 114’üncü Kongre’de. Bunların ikisi de Cumhuriyetçi, ikisi de Oklahomalı. Biri Tom Cole, diğeri Markwayne Mullin.

Kaynak: http://thehill.com

Kaynak: http://thehill.com

Kongre’nin Yaş Ortalaması

Peki, yaş ortalaması ne dersiniz yeni Kongre’nin? Temsilciler Meclisi’nde yaş ortalaması 57, Senato’da 61. Demokratlar Cumhuriyetçiler’den daha yüksek yaş ortalamasına sahip Kongre’de. Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar’ın yaş ortalaması 62. Cumhuriyetçiler’in yaş ortalamasıysa 60. Senato’da Demokratlar ortalama 59 yaşındayken Cumhuriyetçiler 54 yaşında. Senato’daki yeni Cumhuriyetçiler oldukça genç. Arkansas’tan Tom Cotton 37, Coloradolu Cory Gardner 40 yaşında. Temsilciler Meclisi’nin en yaşlı üyeleriyse Michigan’dan Demokrat John Conyers Jr. ve New York’tan Louise Slaughter. İki milletvekili de 85 yaşında.

Kongre’nin Dini İnanç Dökümü

Kongre üyelerinin çoğunluğu Hristiyan, yani Katolik veya Protestan, ayrıca 16 da Mormon var. Kongre üyelerinin arasında 28 Yahudi, iki Budist, iki Müslüman ve bir Hindu var.

Senatör ve Milletvekillerinin Meslekleri

Milletvekilleri ve senatörler çeşitli meslek gruplarından. En büyük grubu hukukçular oluşturuyor. Kongre’de tam 184 hukukçu var. Tarım sektöründen 13 Kongre üyesi mevcut. Bunlardan biri de California’dan Demokrat milletvekili Mike Thompson. Thompson’ın bağları var ve şarap üretiyor. Hatta Thompson Kongre’deki Şarap Üreticileri Dostları grubunun da kurucusu.
Kongre üyelerinden 27’si doctor veya sağlık sektöründen. 3 Kongre üyesi eski havacı. Bunlardan biri de Arizona’dan Cumhuriyetçi Martha McSally. McSally, Amerika’nın ilk kadın savaş pilotu. Kongre’de toplam 38 eski subay var. Bunların 16’sı Hava, 16’sı Deniz Kuvvetleri’nden. Geri kalanı Ulusal Muhafızlar’dan.

Kongre’de artık 10 eski vali, 32 eski belediye başkanı ve tam 251 eyalet meclisi üyesi görev yapıyor.

114’üncü Kongre’de Türk Dostluk Grubu

Budget Battle

 

Tam adı ‘Kongre Türk ve Amerikalı Türk Grubu olan Türk Dostluk Grubu, (Congressional Caucus on Turkey and Turkish Americans) 2001 yılı Mart ayında o zaman Kongre üyesi olan Floridalı Demokrat Robert Wexler, Cumhuriyetçi Kentucky milletvekili Ed Whitfield ve Teksaslı Cumhuriyetçi Kay Granger tarafından kuruldu. Amerika Türk Koalisyonu ve Türk lobisinin yoğun çabası sonunda 2012 yılı Haziran ayında üye sayısı 157’ye çıktı, rekora ulaştı. Türkiye ile Amerika arasındaki dostluğu ve ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan grupta bulunan Kongre üyelerinin seçildikleri bölgelerde hatırı sayılır sayıda Türk seçmen yaşıyor. Kasım seçimlerinden sonra Kongre’deki Türk Dostluk Grubu üyelerinin sayısı 130’a indi.

Şu anda Türk Dostluk Grubu’nun Eş Başkanları olan Ed Whitfield, Tennessee democrat milletvekili Steve Cohen, Kuzey Carolinalı Demokrat milletvekili Virginia Foxx ve Virginia’yı temsil eden Demokrat Gerry Connolly seçimi büyük oy farkıyla kazandı.

114’üncü Kongre’nin göreve başlamasından sonra bir açıklama yapan Amerika Türk Koalisyonu TCA Başkanı Lincoln McCurdy, önümüzdeki dönemde Türk-Amerikan ilişkilerinin daha da önemli olacağını, bu yüzden iki ülkenin birlikte çalışmasının hayati önem kazanacağını belirtti. McCurdy, üye sayısını eski düzeyine çıkarma çalışmalarının da yoğunlaşacağını bildirdi.

http://www.tc-america.org/in-congress/status-of-turkey-caucus-membership-post-2014-elections.html