114’üncü Kongre ve Türk Dostluk Grubu

Posted January 22nd, 2015 at 2:04 pm (UTC-5)
1 comment

Budget BattleGeçen Kasım’da seçilen yeni Kongre üyeleri 6 Ocak’ta andiçerek göreve başladı. Yeni Kongre’de malum Cumhuriyetçiler hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da çoğunlukta. Ama Kongre’nin tek özelliği bu değil. Birçok ilginç bilgiler var, bunları sizlerle paylaşmak istedim.

Kongre’de Kadınlar ve Siyahlar

Bir kere kadın Kongre üyelerinin sayısı bu kez rekora çıktı, toplam 104 kadın Kongre üyesi var. Erkeklerin sayısıysa 430. Kongre üyelerinin 300’ü Cumhuriyetçi, 232’si Demokrat. 435 üyeli Temsilciler Meclisi bir ilk yaşıyor bu dönem. Utah’tan Mia Love, Temsilciler Meclisi’nin ilk Cumhuriyetçi kadın üyesi. Love ile birlikte Cumhuriyetçi Teksaslı Senatör Will Hurd ve Güney Carolinalı Tim Scott, aynı zamanda siyah Kongre üyeleri arasına girdi. Yeni Kongre’deki siyahların sayısı böylece ilk kez 46’ya yükseldi. Şu anda 442 beyaz, 46 siyah, 33 Latin, 12 Asya kökenli ve 2 Kızılderili üyesi var Kongre’nin.

Latin Kökenliler

Gelelim Latin kökenli Kongre üyelerine. 30’u Temsilciler Meclisi’nde, 3’ü de Senato’da olmak üzere Kongre’de toplam 33 Latin kökenli üye var artık. Kongre üyelerinin 12’si Asya kökenli. Bunların 1’i senatör 11’i Temsilciler Meclisi üyesi. Kızılderili kökenli iki milletvekili var 114’üncü Kongre’de. Bunların ikisi de Cumhuriyetçi, ikisi de Oklahomalı. Biri Tom Cole, diğeri Markwayne Mullin.

Kaynak: http://thehill.com

Kaynak: http://thehill.com

Kongre’nin Yaş Ortalaması

Peki, yaş ortalaması ne dersiniz yeni Kongre’nin? Temsilciler Meclisi’nde yaş ortalaması 57, Senato’da 61. Demokratlar Cumhuriyetçiler’den daha yüksek yaş ortalamasına sahip Kongre’de. Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar’ın yaş ortalaması 62. Cumhuriyetçiler’in yaş ortalamasıysa 60. Senato’da Demokratlar ortalama 59 yaşındayken Cumhuriyetçiler 54 yaşında. Senato’daki yeni Cumhuriyetçiler oldukça genç. Arkansas’tan Tom Cotton 37, Coloradolu Cory Gardner 40 yaşında. Temsilciler Meclisi’nin en yaşlı üyeleriyse Michigan’dan Demokrat John Conyers Jr. ve New York’tan Louise Slaughter. İki milletvekili de 85 yaşında.

Kongre’nin Dini İnanç Dökümü

Kongre üyelerinin çoğunluğu Hristiyan, yani Katolik veya Protestan, ayrıca 16 da Mormon var. Kongre üyelerinin arasında 28 Yahudi, iki Budist, iki Müslüman ve bir Hindu var.

Senatör ve Milletvekillerinin Meslekleri

Milletvekilleri ve senatörler çeşitli meslek gruplarından. En büyük grubu hukukçular oluşturuyor. Kongre’de tam 184 hukukçu var. Tarım sektöründen 13 Kongre üyesi mevcut. Bunlardan biri de California’dan Demokrat milletvekili Mike Thompson. Thompson’ın bağları var ve şarap üretiyor. Hatta Thompson Kongre’deki Şarap Üreticileri Dostları grubunun da kurucusu.
Kongre üyelerinden 27’si doctor veya sağlık sektöründen. 3 Kongre üyesi eski havacı. Bunlardan biri de Arizona’dan Cumhuriyetçi Martha McSally. McSally, Amerika’nın ilk kadın savaş pilotu. Kongre’de toplam 38 eski subay var. Bunların 16’sı Hava, 16’sı Deniz Kuvvetleri’nden. Geri kalanı Ulusal Muhafızlar’dan.

Kongre’de artık 10 eski vali, 32 eski belediye başkanı ve tam 251 eyalet meclisi üyesi görev yapıyor.

114’üncü Kongre’de Türk Dostluk Grubu

Budget Battle

 

Tam adı ‘Kongre Türk ve Amerikalı Türk Grubu olan Türk Dostluk Grubu, (Congressional Caucus on Turkey and Turkish Americans) 2001 yılı Mart ayında o zaman Kongre üyesi olan Floridalı Demokrat Robert Wexler, Cumhuriyetçi Kentucky milletvekili Ed Whitfield ve Teksaslı Cumhuriyetçi Kay Granger tarafından kuruldu. Amerika Türk Koalisyonu ve Türk lobisinin yoğun çabası sonunda 2012 yılı Haziran ayında üye sayısı 157’ye çıktı, rekora ulaştı. Türkiye ile Amerika arasındaki dostluğu ve ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan grupta bulunan Kongre üyelerinin seçildikleri bölgelerde hatırı sayılır sayıda Türk seçmen yaşıyor. Kasım seçimlerinden sonra Kongre’deki Türk Dostluk Grubu üyelerinin sayısı 130’a indi.

Şu anda Türk Dostluk Grubu’nun Eş Başkanları olan Ed Whitfield, Tennessee democrat milletvekili Steve Cohen, Kuzey Carolinalı Demokrat milletvekili Virginia Foxx ve Virginia’yı temsil eden Demokrat Gerry Connolly seçimi büyük oy farkıyla kazandı.

114’üncü Kongre’nin göreve başlamasından sonra bir açıklama yapan Amerika Türk Koalisyonu TCA Başkanı Lincoln McCurdy, önümüzdeki dönemde Türk-Amerikan ilişkilerinin daha da önemli olacağını, bu yüzden iki ülkenin birlikte çalışmasının hayati önem kazanacağını belirtti. McCurdy, üye sayısını eski düzeyine çıkarma çalışmalarının da yoğunlaşacağını bildirdi.

http://www.tc-america.org/in-congress/status-of-turkey-caucus-membership-post-2014-elections.html

One response to “114’üncü Kongre ve Türk Dostluk Grubu”

 1. çok ilginç bilgileri ögrendim. bana çok faydalı oldu. kongrenin en çok türk-amerikan dostluk gurubuna hayranlık duyuyorum. bu gurubta bulunan 130 kongre üyesini dakikalarca ayakta alkışlasam yinede az olur.

  kongredeki yahüdi üyelerden rahatsız oldum. bunların neler yaptıgı ve yapacagı zaten belli.benim bahçem kadar olan topragı ile devlet oldugunu zanneden bir israile yardım ediyorlar.bunların ataları yok ve 50 yıllık bir tarihi var ve topraklarıda işgal ederek zorbalıkla elde etmiş oldugunu bilmeyen yok.

  kongrenin işleyişini hemen hemen biliyorum ve bilmediklerimide sosyal medya aracılıgı ile zaten ögreniyorum. kongrenin sorumlulugu kapsamında federal devletin nasıl finanse edildigini inceledigimizde ortaya çok vahim bir tablo çıkıyor. bildigim kadarı ile bu gündeme gelince hiçbiri utanmıyor ve sahipte çıkmıyorlar.

  uzun ince bir yolun sonunda kongreye çok ihtiyacımız olacak.iyi bir felsefe gerekiyor. bunu ise topladıgım kongre bilgilerine dayalı bir algoritma belirleyecek.öyle bilşim ile falan degil. kendi analizlerimle oluşturacagım sentez ile olacak. bu konuda derdimizi anlatacagımız konuları özenle seçerek çok nazik ve mantıklı cümleler kurmamız gerekecek. ben kendime çok güveniyorum. çıkar imkanlarına desdek vereceklerini şimdiden görüyorum.

  teorik olarak istediklerimizi kongre gündeme alarak hayal ettigimiz torba yasayı bir günde kabul edebilir. ve beyaz sarayda bir kaç günde onaylar. ve işimize bakarak çok iyi bir performans ile gelecegi inşa edebiliriz. fakat kongrenin bunu nasıl ve nereye sürükleyecegini ise tahmin edemiyorum. tabiki bunlar gelecek ile ilgili konular ve soyut halde bulunan düşünce ve ifadelerden oluşuyor. zaman her şeye çare olarak hazır.

  rekabetten dolayı 6 milyon yahüdiye karşılık yaklaşık 7-8 milyon seçilmiş türkleri amerikaya yerleştirmem gerekiyor.yük degil katkı saglanacak formülleri mecburen icra ederek bir çıkış yolu bulacagız. gelecegin periyodlarına giderek heycanlanmak iyi olsada çok acıklı bir vaziyet olmaya bir süre daha devam edilecek gibi..

  bekletilmemden onların korkularını görüyorum. nedir nasıldır pek net bilgi sahibi degilim. genelde zihnimin kendi kendine oynadıgı oyun ve dezgahlara fazla güvenmiyorum. belki haklı yönler olabilir ama daha bir basamak bile çıkamadık. bu ise pek iyi bir tablo degil.

  buradan kongrenin bütün hanımefendi ve beyfendilerine sevgi ve saygılar gönderiyorum.bize göre pek sorun yok. ve yolumuza devam ediyoruz. birkaç kendini bilmez geri zekalı sermayederden dolayı gecikiyoruz. bunu nasıl izah edecegimizide bilmiyoruz.bu it gurubunun acilen psikiyatrislere sevk edilmesi ile tedavi edilmesini zamanı gelince saglaycagız.

  düşünce ve ifade özgürlügü yine gelişigüzel kendi tespitlerini süsleye süsleye yazıya döktü. aslında bu sıralar bunu sevmeme ragmen yazdım. kaç yıldır yazıyorum ve arayış içindeyim. başkalarına göre sorun olan ben daha çok sorun olmanın dozunu artırarak devam edecegimi biliyorum. bir kere başladık ve işimizi başarı ile icra ederek bitirecegiz.

  SAYGILARIMLA…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

January 2015
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031