NBC News - Events - Season 2012Bu, yalnızca NBC’nin değil bütün dünyada bütün gazetecilerin, habercilerin, yazarların, herkesin sloganı olmalı. Yalan nasılsa günün birinde ortaya çıkar ve hem kişi olarak saygınlığınızı kaybedersiniz, hem de çalıştığınız kurum güvenilirlik kaybına uğrar. İş etiği, çalışma ahlakı ve kişi olarak ilkelerimize bağlılığımız, çalıştığımız kuruma sadakatimiz, vazgeçilmez olmalı. Hangi işi yaparsanız yapın, ilkeli bir bireyseniz zaten yalan söylemeyi aklınıza bile getirmez, sahtekarlık dolandırıcılık yapmazsınız.

Sadece Amerika’nın değil dünyanın en ünlü habercilerinden, haber sunucularından biri olan gazeteci Brian Williams bugünlerde meslek hayatının silinip gitmesine yolaçabilecek ciddi bir kriz yaşıyor. Çünkü Brian Williams yalan söyledi, bu yalanı evirip çevirmeye çalışırken de durumu iyice kötüleştirdi ve ardından da yeni iddialar ortaya atıldı. Bir kere gözden düşerseniz zaten toparlanmanız çok zor Amerikan medyasında. Brian Williams 2004 yılında NBC Akşam haberleri’ni devraldığı zaman Amerika’nın bir numaralı haber sunucusu oldu, kanalın izlenilirliğini birinci sıraya çıkardı, NBC her zaman ilk üçte yer aldı. Uzun yıllar Beyaz Saray muhabirliği yapan Brian Williams duruşuyla izleyicinin güvenini kazanmış bir haberci(ydi). Komedi şovlarının vazgeçilmez konuğu olan karizmatik haberci Brian Williams daha uzun süre konuşulacağa benziyor.

Brian WilliamsNBC’den açıklama

NBC Haber Başkanı Deborah Turness 10 Şubat’ta Brian Williams’ın altı ay zorunlu ücretsiz izne çıkarıldığını açıkladı ve geri dönüp dönmeyeceği konusunda da hiçbir ipucu vermedi. Geçmişte böyle durumlarla karşılaşan gazeteciler geri gelemedikleri gibi bir daha da saygın haber kurumlarında kendilerine bir iş bulamadı. NBC Haber Ekibi’ne yazılı bir açıklama yapan Turness, “Nightly News” akşam haberlerinin sunucusu ve baş editörü olarak Brian Williams doğru haber vermek ve haber bölümümüzün yüksek standartlarına her zaman uymak sorumluluğuna sahip” dedi. Deborah Turness, Brian Williams’ın izlediği haberlerle ilgili olarak NBC dışında başka yayın kurumlarına yaptığı açıklamalardan da kaygılı olduğunu belirtti.
NBC’nin CEO’su Steve Burke de yazılı açıklamasında “Brian bu davranışıyla NBC’nin haberlerine güvenen milyonlarca Amerikalı’nın güvenini sarsmıştır. Tutumu mazeret kabul etmeyecek kadar yanlış, altı ay görevden uzaklaştırma cezası da hem sert hem de haklıdır” dedi. Ancak Burke, Williams’ın ikinci bir şansı hakettiğini de belirtti ve “hepimiz onu destekliyoruz” dedi.

Ancak diğer yayın kurumlarındaki meslektaşları, gazeteciler tepkili, “istifa etsin” diyor birçokları.

Brian Williams’ı altı ay ekrandan uzaklaştıran olay

Şimdi Brian Williams’ın başını yeme ihtimali yüksek olan olaya bakalım. Ocak ayında NBC Akşam Haberleri’nde Brian Williams 2003’te Irak savaşı sırasında vurulan bir helikopterde olduğunu ve acil iniş yapmak zorunda kaldıklarını söylemişti. Williams kimi zaman değiştirerek, bu olayı birçok kez anlatmıştı.

Sosyal Medyanın yalan yakalamadaki rolü

HBO Hosts the New York Premiere of GirlsMalum artık hayatımızda sosyal medya var. Nitekim Facebook’ta bir grup eski muharip, Williams’ın yalan söylediğini yazdı. Williams’ın bir başka helikopterde olduğunu ve vurulan helikopterin iniş yapmasından bir saat sonra bölgeye geldiğini savundu. Olay da böyle ortaya çıktı. Bunun üzerine Williams yalan söylediğini kabul etti, ordu gazetesi Stars and Stripes’da özür diledi, özrünü ropörtajin gazetede yayınlandığı gün akşam haberlerinde NBC ekranında da tekrarladı.

Ama bir kere deniz dalgalanmaya görsün, kolay yatışmaz. Gerçekten de öyle oldu ve bu kez Katrina Kasırgası sırasındaki haberleri geldi gündeme. NBC’ye Katrina ile ilgili haber geçerken bulunduğu konumda bazı olayları görmesinin imkansız olduğunu söyledi görgü tanıkları. Ayrıca dizanteri olmadığı anlaşıldı, oysa ekranda öyle söylemişti. İşler daha da karıştı.

Kıssadan hisse

Brian Williams hakkında NBC’nin iç soruşturması sürüyor. Sonuç bakalım ne olacak? Onun yokluğunda Lester Holt sunacak NBC akşam haberlerini. Rating rekorları kıran akşam haberleri bundan ne kadar etkilenecek, önümüzdeki günlerde göreceğiz. Brian Williams en çok kazanan haber sunucularından biri ve yılda 15 milyon dolar aldığı düşünülürse altı aylık ücretsiz izin onu hiç etkilemez ama halkın, meslektaşlarının ve çalıştığı kurumun güvenini kaybetmek en popüler döneminde meslek hayatını bitirebilir.
Brian Williams’ın başına gelenler özellikle meslekte yeni olan haberciler, gazeteciler için ders alınması gereken bir örnek. Ben şöyle bir sonuç çıkardım kendi adıma: “Siz siz olun herşeyden önce işinizi ciddiye alın, sizi izleyenlerin ve çalıştığınız kurumun yüzünü kara çıkarmayın, her zaman doğruyu yazın, doğru konuşun. Sorumluluklarınızı hafife almayın.”