NBC: “Gazeteci Yalan Söylemez”

Posted February 11th, 2015 at 1:03 pm (UTC-5)
4 comments

NBC News - Events - Season 2012Bu, yalnızca NBC’nin değil bütün dünyada bütün gazetecilerin, habercilerin, yazarların, herkesin sloganı olmalı. Yalan nasılsa günün birinde ortaya çıkar ve hem kişi olarak saygınlığınızı kaybedersiniz, hem de çalıştığınız kurum güvenilirlik kaybına uğrar. İş etiği, çalışma ahlakı ve kişi olarak ilkelerimize bağlılığımız, çalıştığımız kuruma sadakatimiz, vazgeçilmez olmalı. Hangi işi yaparsanız yapın, ilkeli bir bireyseniz zaten yalan söylemeyi aklınıza bile getirmez, sahtekarlık dolandırıcılık yapmazsınız.

Sadece Amerika’nın değil dünyanın en ünlü habercilerinden, haber sunucularından biri olan gazeteci Brian Williams bugünlerde meslek hayatının silinip gitmesine yolaçabilecek ciddi bir kriz yaşıyor. Çünkü Brian Williams yalan söyledi, bu yalanı evirip çevirmeye çalışırken de durumu iyice kötüleştirdi ve ardından da yeni iddialar ortaya atıldı. Bir kere gözden düşerseniz zaten toparlanmanız çok zor Amerikan medyasında. Brian Williams 2004 yılında NBC Akşam haberleri’ni devraldığı zaman Amerika’nın bir numaralı haber sunucusu oldu, kanalın izlenilirliğini birinci sıraya çıkardı, NBC her zaman ilk üçte yer aldı. Uzun yıllar Beyaz Saray muhabirliği yapan Brian Williams duruşuyla izleyicinin güvenini kazanmış bir haberci(ydi). Komedi şovlarının vazgeçilmez konuğu olan karizmatik haberci Brian Williams daha uzun süre konuşulacağa benziyor.

Brian WilliamsNBC’den açıklama

NBC Haber Başkanı Deborah Turness 10 Şubat’ta Brian Williams’ın altı ay zorunlu ücretsiz izne çıkarıldığını açıkladı ve geri dönüp dönmeyeceği konusunda da hiçbir ipucu vermedi. Geçmişte böyle durumlarla karşılaşan gazeteciler geri gelemedikleri gibi bir daha da saygın haber kurumlarında kendilerine bir iş bulamadı. NBC Haber Ekibi’ne yazılı bir açıklama yapan Turness, “Nightly News” akşam haberlerinin sunucusu ve baş editörü olarak Brian Williams doğru haber vermek ve haber bölümümüzün yüksek standartlarına her zaman uymak sorumluluğuna sahip” dedi. Deborah Turness, Brian Williams’ın izlediği haberlerle ilgili olarak NBC dışında başka yayın kurumlarına yaptığı açıklamalardan da kaygılı olduğunu belirtti.
NBC’nin CEO’su Steve Burke de yazılı açıklamasında “Brian bu davranışıyla NBC’nin haberlerine güvenen milyonlarca Amerikalı’nın güvenini sarsmıştır. Tutumu mazeret kabul etmeyecek kadar yanlış, altı ay görevden uzaklaştırma cezası da hem sert hem de haklıdır” dedi. Ancak Burke, Williams’ın ikinci bir şansı hakettiğini de belirtti ve “hepimiz onu destekliyoruz” dedi.

Ancak diğer yayın kurumlarındaki meslektaşları, gazeteciler tepkili, “istifa etsin” diyor birçokları.

Brian Williams’ı altı ay ekrandan uzaklaştıran olay

Şimdi Brian Williams’ın başını yeme ihtimali yüksek olan olaya bakalım. Ocak ayında NBC Akşam Haberleri’nde Brian Williams 2003’te Irak savaşı sırasında vurulan bir helikopterde olduğunu ve acil iniş yapmak zorunda kaldıklarını söylemişti. Williams kimi zaman değiştirerek, bu olayı birçok kez anlatmıştı.

Sosyal Medyanın yalan yakalamadaki rolü

HBO Hosts the New York Premiere of GirlsMalum artık hayatımızda sosyal medya var. Nitekim Facebook’ta bir grup eski muharip, Williams’ın yalan söylediğini yazdı. Williams’ın bir başka helikopterde olduğunu ve vurulan helikopterin iniş yapmasından bir saat sonra bölgeye geldiğini savundu. Olay da böyle ortaya çıktı. Bunun üzerine Williams yalan söylediğini kabul etti, ordu gazetesi Stars and Stripes’da özür diledi, özrünü ropörtajin gazetede yayınlandığı gün akşam haberlerinde NBC ekranında da tekrarladı.

Ama bir kere deniz dalgalanmaya görsün, kolay yatışmaz. Gerçekten de öyle oldu ve bu kez Katrina Kasırgası sırasındaki haberleri geldi gündeme. NBC’ye Katrina ile ilgili haber geçerken bulunduğu konumda bazı olayları görmesinin imkansız olduğunu söyledi görgü tanıkları. Ayrıca dizanteri olmadığı anlaşıldı, oysa ekranda öyle söylemişti. İşler daha da karıştı.

Kıssadan hisse

Brian Williams hakkında NBC’nin iç soruşturması sürüyor. Sonuç bakalım ne olacak? Onun yokluğunda Lester Holt sunacak NBC akşam haberlerini. Rating rekorları kıran akşam haberleri bundan ne kadar etkilenecek, önümüzdeki günlerde göreceğiz. Brian Williams en çok kazanan haber sunucularından biri ve yılda 15 milyon dolar aldığı düşünülürse altı aylık ücretsiz izin onu hiç etkilemez ama halkın, meslektaşlarının ve çalıştığı kurumun güvenini kaybetmek en popüler döneminde meslek hayatını bitirebilir.
Brian Williams’ın başına gelenler özellikle meslekte yeni olan haberciler, gazeteciler için ders alınması gereken bir örnek. Ben şöyle bir sonuç çıkardım kendi adıma: “Siz siz olun herşeyden önce işinizi ciddiye alın, sizi izleyenlerin ve çalıştığınız kurumun yüzünü kara çıkarmayın, her zaman doğruyu yazın, doğru konuşun. Sorumluluklarınızı hafife almayın.”

4 responses to “NBC: “Gazeteci Yalan Söylemez””

 1. Karahan says:

  Duruma üzülmemek elde değil. Ama tüm reytingler bende diye istediğin gibi atıp tutamazsında er geç çıkacaktır yalanın

  • hpolat says:

   Haklısınız. Yalan ergeç ortaya çıkar. Ben özellikle gazetecilik ve habercilik mesleğinde (tabii bütün meslekler ve günlük hayatımız için geçerli bu) başkalarına örnek olmak gerektiğini düşünüyorum. Yani medyanın her zaman eğitici, öğretici, yol gösterici bir rolü olmalı diyenlerdenim. Yalan yakışmıyor insanlara. Dünyada yalan umarım çoğalmak yerine azalır.

 2. gazeteci yalan söylemez deniyor. bugün her meslekte bir makyavelizm vardır ve işletiliyor. şartların çok oynak ve kaynak zeminin herkesi tehtid ettigi bir gerçek var. gazetecilik ve habercilik çok zor bir olay. kontrölü zor olan bu meslekte çalışmayı hiç istemem ve kendi meslegim bana yeter diyorum.

  amerikaya gitmek için istedigim zemini ve şartları bulursam basın işine girecegim fakat kar amacı gütmeyi düşünmüyorum. tamamını sübvanse ederek güzel ve temiz bir gazete çıkarmayı planlıyorum. adını bile koydum.. washington line … ortalama her eyaletin kapasitesi oranında wahigntondaki merkezin hazırladıgı gazeteyi basabilecek matbalar ve dagıtım işi için gerekli organizasyonu başarılı bir şekilde icra ederek amacımıza ulaşacagız.

  gazetecinin yalan söylemesini bir kenara bırakalm. ve ırakta kimyasal silahlar için ıraka savaş açılma nedeni olan kimyasal silahlar hiç bir zaman bulunamadı. dönemin yönetimi bu konuda ne düşünüyor bilmiyorum fakat malesef tablo çok kötü bir yalandan ibaret.

  Siz siz olun herşeyden önce işinizi ciddiye alın, sizi izleyenlerin ve çalıştığınız kurumun yüzünü kara çıkarmayın, her zaman doğruyu yazın, doğru konuşun. Sorumluluklarınızı hafife almayın. bu sonuç aslında olması gereken bir düşünce eylemi ve sizi kutlarım. malumki oyun ve oyuncular için bunu söylemek keyiflerine kalmış bir durumdur. amaca ulaşmak için dogru veya yanlış oldugunun pek önemi yok ve gereklide degil. herkes kendi yoluna devam edecek. şartlara göre şekilden şekile giren biri olarak etrafımdakilerden daha temiz oldugumu biliyorum. karşıma çıkmıyorlar fakat ben onları çok iyi tanıyorum.

  hayatım boyunca gördügüm ve yaşadıgım her olaydan bir ders ve tecrübe elde ettim. onlar gibi olmadım fakat kendimi çok iyi yönetmeme kaynak oldu. temkinli ve şüpheci bir bekleyiş sürecinde aslını ve astarını çok iyi bir şekilde söylüyorlar ve kendime hak vererek
  hata yapma oranım minimuma indirebiliyorum.

  herkesin dogrusu herkesin yalanı ve herkesin yalanı ve herkesin dogrusu olabiliyorsa ve dünaya 7 milyar insan oldugunu düşünürsek neyi dogru neyin yalan olduguna hangi kaynagını referans gösterecegiz. o yüzden herkes kendi yoluna gitsin ve kimse kimseye bulaşmasın ve eleştirmesin.

  saygılarımla….

  • hpolat says:

   Ayrıntılı yorumunuz için çok teşekkürler. Yalanın dolanın iyice azaldığı bir dünyada yaşamak dileğiyle diyorum. Görüşlerinizi her zaman beklediğimi de unutmayın ve yazmaya devam edin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

February 2015
M T W T F S S
« Jan   Apr »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728