secmen7 Haziran’da yapılacak genel seçimler için Amerika’da yaşayan Türkler, 16 Mayıs’ta kurulan 150’ye yakın sandıkta oy kullanmaya başladı. 31 Mayıs’a kadar Amerika’da yaşayan Türk seçmenler, hergün 8 saat boyunca oy kullanılabilecek. Geçen yılki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılımın düşük olmasının nedenlyeri arasında oy verme sürecinin sadece 4 gün olması ve temsilciliklere randevuyla gidilmesi gösteriliyordu. Şimdi bu gerekçeler ortadan kalkmış oluyor.

AKP, CHP ve MHP’den Ortak Açıklama

Buarada Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Haraket Partisi Amerika temsilcileri, ortak bir açıklama yaparak seçmenleri oy kullanmaya çağırdı. Bildiride, “Siyasi partilerimizin ABD’deki temsilcileri olarak, yurtdışındaki vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde oy kullanma imkanına kavuşmalarını, demokrasimizin geleceği adına önemli bir adım olarak görüyor, bu imkanın Türkiye’yle irtibatımızı, ulusal birlik ve beraberliğimizi daha güçlü hissetmemize katkı sağladığı ortak inancını paylaşıyoruz. Bu inancımız, bir ilk teşkil eden ve geçtiğimiz yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşadığımız heyecan ve gururla daha da perçinlenmiştir,” denildi.

Üç partinin temsilcileri, ortak açıklamalarında şu görüşlere yer verdi: “ABD’deki Türk toplumunun bu demokrasi şöleni, 16-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında düzenlenecek olan 25. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleriyle devam edecektir. ABD genelindeki 90 bin seçmen vatandaşımızı Vaşington Büyükelçiliğimiz ile New York, Boston, Los Angeles, Şikago, Houston ve Miami Başkonsolosluklarımızda kurulan seçim sandıklarında buluşmaya davet ediyoruz.”

AKP’den İbrahim Uyar, CHP’den Yurter Özcan ve MHP’den Adil Yiğiter, görüşlerini şöyle dile getirdi: “Siyasi partilerin ABD’deki temsilcileri olarak ortak düşüncemiz, seçimlerin sonucu ne olursa olsun, kazananın Türkiye demokrasisi olacağıdır. Vatandaşlarımızı, bu ortak düşünceye destek vermek, onu daha güçlü bir sese kavuşturmak ve gelecek hayallerimizin en canlı ve renkli bir unsuru kılmak üzere oylarını vermeye davet ediyoruz.”

Türkiye Politika Merkezi’nden (TPC) Seçim Paneli

TPC GROUP14 Mayıs Pazartesi akşamı Türkiye Politika Merkezi (Turkish Policy Center – TPC) Amerika’da Türkiye genel seçimleri hakkında bütün siyasi partileri biraraya getiren ve TC Washington Büyükelçiliği’nden de katılımla bir açık oturum düzenledi.

Goethe Enstitüsü’nde düzenlenen panelin ilk bölümünde TPC Başkanı Ata Akıner, TC Washington Büyükelçiliği’nde seçimlerden sorumlu diplomat Arif Hakan Yeter’le yurtdışında seçim prosedürü hakkında konuştu.

TPC HP1İkinci panelde değişik siyasi partilerin temsilcileri kendi partilerinin platformları ve görüşleri hakkında seçmenlere bilgi verdi, sorular cevapladı. Bu panelin moderatörlüğünü VOA’nın izniyle ben yaptım. Beş değişik partiden temsilcilerle söyleştik. AKP İstanbul Milletvekili Aday Adayı Savaş Şahin, CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, HDP ABD Temsilcisi Mehmet Yüksel, Vatan Partisi ABD Temsilcisi Murat Kutluğ, Anadolu Partisi Washington Temsilcisi Nükhet Özcan’a partilerinin önceliklerini, ekonomik görüşlerini, anayasa değişikliği ve başkanlık sistemiyle ilgili düşüncelerini, açılım süreciyle ilgili politikalarını ve seçimden beklentilerini konuştuk. Yararlı bir panel oldu, izleyicilerden gelen bütün soruları yanıtlamaya zamanımız yetmedi.

TPC PANEL1TPC gibi sivil toplum örgütlerinin farklı siyasi görüşleri biraraya getirmesi çok yararlı bir çaba. Demokratik ve uygar bir şekilde konuların tartışılması hepimize iyi geldi.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki linkleri deneyebilirsiniz. Seçimde oyunuzu kullanın, tercihinizi yapın, siyasette sizin de söz hakkınız olsun!

Türkiye Genel Seçimleri hakkında bilgiyi  www.VoteTurkiye.org adresinde veya TPC’nin Seçim Danışma Hattı’nı (+1) 202-768-8518 numarayı arayarak bulabilirsiniz.

2010’da kurulan Türkiye Politika Merkezi daha adil, laik ve demokratik bir Türkiye için çalışmalar sürdürüyor. Daha fazla bilgiye (http://www.turkishpolicycenter.org) veya Facebook’tan (https://www.facebook.com/TurkishPolicyCenter) ulaşabilirsiniz.

Ayrıca TPC oy vermeye teşvik hakkında partilerüstü bir calışma yapıyor:

http://www.VoteTurkiye.org/

TPC hakkında: http://www.turkishpolicycenter.org

Facebook: https://www.facebook.com/events/1578689679067469/

TPC hakkında: http://www.turkishpolicycenter.org

YouTube kanalımız: https://www.youtube.com/user/TurkishPolicyCenter

http://www.washington.emb.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=232235