NBC News - Events - Season 2012Amerika’nın en büyük üç televizyonundan biri olan NBC’nin akşam haberleri sunucusu ve yılların savaş ve özel konular muhabiri Brian Williams, altı aylık uzaklaştırma cezasından sonra görevine dönemiyor. NBC yetkilileri Brian Williams’ın televizyonun kardeş yayın kuruluşu MSNBC’de haber sunuculuğuna indirgendiğini açıkladı. 56 yaşındaki Brian Williams, NBC Akşam Haberleri kuşağının sunucusuyken dokuz milyon izleyiciye sahipti ve yılda 10 milyon dolar alıyordu. Williams’ın koltuğunu altı ay önce vekaleten dolduran yine 56 yaşındaki haberci Lester Holt, bundan böyle NBC Nightly News’un esas sunucusu olacak.

Williams için NBC Nightly News’a dönüş yok

Şimdi Brian Williams’ın düşüşünü hazırlayan olaya bakalım. Ocak ayında NBC Akşam Haberleri’nde Brian Williams 2003’te Irak savaşı sırasında vurulan bir helikopterde olduğunu ve acil iniş yapmak zorunda kaldıklarını söylemişti. Williams kimi zaman değiştirerek, bu olayı birçok kez anlatmıştı. Oysa artık hayatımızda sosyal medya var. Nitekim Facebook’ta bir grup eski muharip, Williams’ın yalan söylediğini yazdı. Williams’ın bir başka helikopterde olduğunu ve vurulan helikopterin iniş yapmasından bir saat sonra bölgeye geldiğini savundu. Sonunda olayın aslında Williams’ın anlattığı gibi olmadığı ortaya çıktı. Bunun üzerine Williams yalan söylediğini kabul etti, ordu gazetesi Stars and Stripes’da özür diledi, ropörtajın gazetede yayınlandığı gün akşam haberlerinde NBC ekranında da yeniden özür diledi.

Brian WilliamsBunun üzerine NBC Haber Başkanı Deborah Turness 10 Şubat’ta Brian Williams’ın altı ay zorunlu ücretsiz izne çıkarıldığını açıkladı ve geri dönüp dönmeyeceği konusunda hiçbir ipucu vermedi. Geçmişte böyle durumlarla karşılaşan gazeteciler geri gelemedikleri gibi bir daha da saygın haber kurumlarında kendilerine iş de bulamadı. Brian Williams, MSNBC’de kalabildiği için şanslı sayılır, ancak bunun uzun pazarlıklar sonunda sağlandığına da hiç kuşku yok. Çok verimli bir yaşta böyle bir duruma düşmek gerçekten çok acı.

Yalnızca Amerika’nın değil, aynı zamanda dünyanın tanınmış habercilerinden Brian Williams 2004 yılında NBC Akşam Haberleri’ni devraldığı zaman Amerika’nın bir numaralı haber sunucusu olmuş, NBC’nin adını izlenmede zaman zaman birinci sıraya çıkarmış, her zaman ilk üçte kalmasını sağlamıştı. Uzun yıllar Beyaz Saray muhabirliği yapan Brian Williams duruşuyla izleyicinin güvenini kazanmış bir haberciydi.  Ama bu olay ortaya çıkınca dosya kapanmadı, bu kez Katrina Kasırgası sırasındaki haberleri geldi gündeme. NBC’ye Katrina ile ilgili haber geçerken bulunduğu konumda bazı olayları görmesinin (suda yüzen cesetler) imkansız olduğunu söyledi görgü tanıkları. Ayrıca dizanteri olmadığı anlaşıldı, oysa ekranda öyle söylemişti.

Kıssadan hisse

Brian Williams’ın başına gelenler özellikle meslekte yeni olan haberciler, gazeteciler için ders alınması gereken bir örnek. Ben şöyle bir sonuç çıkardım kendi adıma: “Siz siz olun herşeyden önce işinizi ciddiye alın, sizi izleyenlerin ve çalıştığınız kurumun yüzünü kara çıkarmayın, her zaman doğruyu yazın, doğru konuşun. Sorumluluklarınızı hafife almayın.”