50. Yılın Kutlu Olsun ATA-DC!

Posted December 24th, 2015 at 11:36 am (UTC-5)
Leave a comment

2015’i güzel anılarla geride bırakalım istedim ve biraz özel de olsa önem verdiğim bir konuda sizleri bilgilendirmeye karar verdim. Washington’un en eski Türk-Amerikan derneği, ATA-DC adıyla bilinen Washington Türk-Amerikan Derneği’dir. Bir avuç gönüllünün 50 yıl önce 1965’te kurduğu ve özveriyle çalışarak bölgedeki Türkler’i biraraya getirdiği dernek, 2015’te 50’nci yılını kutladı. Birçok ilke imza atan ATA-DC, 50’nci yıl temasını yıl boyunca birçok etkinliğinde kullandı, dernek gönüllülerinin fotoğraflarını sergiledi, bugüne kadar gerçekleştirilen etkinlikleri dile getirdi, hayattaki dernek başkanlarını buluşturan bir gece düzenledi, her faaliyetinde eski ve yeni gönüllüleri andı, onurlandırdı.

ATADC50 Group

Neden mi yazıyorum bu konuda? Çünkü ATA-DC benim Amerika’ya daha neredeyse ayak basar basmaz kendimi içinde bulduğum, yıllarca gönüllü olarak çalıştığım, 25 yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği yaptığım, gönül verdiğim bir sivil toplum örgütü. Atatürk Okulu’nun kurulması, derneğin bilgisayara geçmesi, Amerikalı öğretmenler için seminerler düzenlenmesi, Washington’da ilk Türkçe TV yayınının yapılması, Türk festivalinin gerçekleştirilmesi, ATANews adlı aylık derginin çıkarılması dahil birçok düzenlemenin içinde yeralmanın gururunu yaşıyorum bugün. Bu çalışmaların hala devam ettiğini görmek gerçekten çok güzel.

hpfinal

Uzun yıllar yönetim kurulunda çeşitli görevler üstlendikten sonra 2000 yılında dernek başkanlığını Türkiye’ye dönmeye karar veren Güneş Karahasan’dan devraldım. Başkanlar iki yıllık bir dönem için seçiliyor ATA-DC’de. Ben de iki kez seçim kazanarak 2000-2004 yılları arasında başkanlık yaptım. İkinci dönemin sonunda kanser kapımı çalınca yeniden aday olmadım ve meşaleyi Pelin Aylangan yüklendi. Hastalıkla mücadele ederken, dernek çalışmalarımdan beni tanıyan, tanımayan onlarca kişiden o kadar büyük bir destek gördüm ki, bugün anımsayınca hala gözlerim yaşarıyor. Ailem, arkadaşlarım, çok sevdiğim işimin yanında hayata tutunmamı sağladıkları için onlara minnet borçluyum. Geçtiğimiz günlerde hayattaki dernek başkanlarıyla 50’nci yıl nedeniyle bir dizi televizyon söyleşisi gerçekleştirdi ATA-DC gönüllüleri. ATANews dergisinin editörü Sıtkı Kazancı, çekimi gerçekleştiren İbrahim Türk ve röportajı yapan Hande Ayan’la biraraya geldik. 40 yıllık bir yayıncı olarak gönüllü yaptıkları işi böylesine ciddiye aldıklarını görünce onlarla bir kez daha gurur duydum.

Daha nice 50 yıllara ATA-DC!

Hepinize mutlu yıllar!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

December 2015
M T W T F S S
« Aug   Feb »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031