2015’i güzel anılarla geride bırakalım istedim ve biraz özel de olsa önem verdiğim bir konuda sizleri bilgilendirmeye karar verdim. Washington’un en eski Türk-Amerikan derneği, ATA-DC adıyla bilinen Washington Türk-Amerikan Derneği’dir. Bir avuç gönüllünün 50 yıl önce 1965’te kurduğu ve özveriyle çalışarak bölgedeki Türkler’i biraraya getirdiği dernek, 2015’te 50’nci yılını kutladı. Birçok ilke imza atan ATA-DC, 50’nci yıl temasını yıl boyunca birçok etkinliğinde kullandı, dernek gönüllülerinin fotoğraflarını sergiledi, bugüne kadar gerçekleştirilen etkinlikleri dile getirdi, hayattaki dernek başkanlarını buluşturan bir gece düzenledi, her faaliyetinde eski ve yeni gönüllüleri andı, onurlandırdı.

ATADC50 Group

Neden mi yazıyorum bu konuda? Çünkü ATA-DC benim Amerika’ya daha neredeyse ayak basar basmaz kendimi içinde bulduğum, yıllarca gönüllü olarak çalıştığım, 25 yıl boyunca yönetim kurulu üyeliği yaptığım, gönül verdiğim bir sivil toplum örgütü. Atatürk Okulu’nun kurulması, derneğin bilgisayara geçmesi, Amerikalı öğretmenler için seminerler düzenlenmesi, Washington’da ilk Türkçe TV yayınının yapılması, Türk festivalinin gerçekleştirilmesi, ATANews adlı aylık derginin çıkarılması dahil birçok düzenlemenin içinde yeralmanın gururunu yaşıyorum bugün. Bu çalışmaların hala devam ettiğini görmek gerçekten çok güzel.

hpfinal

Uzun yıllar yönetim kurulunda çeşitli görevler üstlendikten sonra 2000 yılında dernek başkanlığını Türkiye’ye dönmeye karar veren Güneş Karahasan’dan devraldım. Başkanlar iki yıllık bir dönem için seçiliyor ATA-DC’de. Ben de iki kez seçim kazanarak 2000-2004 yılları arasında başkanlık yaptım. İkinci dönemin sonunda kanser kapımı çalınca yeniden aday olmadım ve meşaleyi Pelin Aylangan yüklendi. Hastalıkla mücadele ederken, dernek çalışmalarımdan beni tanıyan, tanımayan onlarca kişiden o kadar büyük bir destek gördüm ki, bugün anımsayınca hala gözlerim yaşarıyor. Ailem, arkadaşlarım, çok sevdiğim işimin yanında hayata tutunmamı sağladıkları için onlara minnet borçluyum. Geçtiğimiz günlerde hayattaki dernek başkanlarıyla 50’nci yıl nedeniyle bir dizi televizyon söyleşisi gerçekleştirdi ATA-DC gönüllüleri. ATANews dergisinin editörü Sıtkı Kazancı, çekimi gerçekleştiren İbrahim Türk ve röportajı yapan Hande Ayan’la biraraya geldik. 40 yıllık bir yayıncı olarak gönüllü yaptıkları işi böylesine ciddiye aldıklarını görünce onlarla bir kez daha gurur duydum.

Daha nice 50 yıllara ATA-DC!

Hepinize mutlu yıllar!