Başkanlık Yarışında Papa-Trump Söz Düellosu

Posted February 21st, 2016 at 11:53 am (UTC-5)
Leave a comment

Amerika’da başkanlık seçim kampanyalarında din konusunun gündeme gelmesi sık görülen bir durum. Yıllar önce Joe Lieberman’ın Musevi, Mitt Romney’nin Mormon olması uzun süre gündemde kalmış, aylar süren tartışmalar yapılmıştı.

‘Din’le ilgili tartışmaların en akılda kalanı ve Beyaz Saray’daki ikinci görev süresinin sonuna gelmesine, yani sekiz yılını doldurmasına az kalmasına rağmen Başkan Barack Obama’nın Müslüman olduğu yolundaki iddialar. Göbek adının Hüseyin olması yüzünden (Barack Hussein Obama) Obama’yı hedef alan bu iddialar bugün de zaman zaman gündeme geliyor Beyaz Saray’dan yapılan bütün yalanlamalara rağmen. Bunda Obama ailesinin düzenli olarak kiliseye gitmemesinin de rol oynadığını söylemek mümkün.

Papa Francis’ten Trump’a eleştiri

Philippines Pope ZikaGelelim bugünkü duruma. Seçim yarışının en tartışmalı aday adayı olan milyarder emlak kralı Donald Trump, Papa Francis’in bir açıklamasıyla adayların ‘dini tercihleri’ gündeminde seçim tarihine geçti diyebiliriz. Anketlerde liderliğini sürdüren Cumhuriyetçi Trump, Papa’nın ciddi eleştirisine hedef oldu ve dolayısıyla başkanlık yarışı bu atışmayla yepyeni bir boyut kazandı.

Meksika ziyaretinden Roma’ya dönerken bir gazeteci, Papa Francis’e, Donald Trump’ın göçü durdurmak için Amerika-Meksika sınırına duvar örme planıyla ilgili görüşlerini sordu. Papa Francis bu soruyu “Dünyanın neresinde olursa olsun sadece köprü kurmayı değil duvar örmeyi düşünen bir kişi Hıristiyan olamaz” diye yanıtladı. Ve beklendiği gibi kıyamet koptu.

Trump’dan önce sert sonra yumuşak söylem

Donald TrumpDonald Trump buna karşılık önce bir açıklama yaptı ve dini inancının Papa tarafından sorgulanmasının ‘çok ayıp’ olduğunu söyledi. Trump, IŞİD militanlarının Vatikan’a saldırmaları durumunda Papa’nın ‘Keşke Trump başkan olsa’ diye dua edeceğini söyledi.

Ancak daha sonra CNN Televizyonu’nda yayınlanan Cumhuriyetçi Parti tartışma programında söylemini yumuşattı, Papa Francis’e büyük saygı duyduğunu söyledi, Amerika-Meksika sınırıyla ilgili planı hakkında Papa’ya yanlış bilgi verilmiş olabileceğini belirtti. Trump’ın bu açıklamayı elindeki notlardan okuması da dikkati çekti ve birçokları ‘eline verilen yazıyı okuyor’ yorumunda bulundu.

Aday adaylarından farklı tepkiler

Cumhuriyetçi cephede eski Florida Valisi Jeb Bush, Papa’nın ruhani bir lider olduğunu, ancak Trump’ın inancını sorgulamasının uygun olmayacağını söyledi. Katolik olan Ohio Valisi John Kasich ise Papa’yı savundu, Papa Francis’in Katolik Kilisesi’nde birçok duvarı yıktığını, çok sayıda insana kilisenin kapılarını açtığını söyledi.

Bir diğer Katolik aday adayı Florida Senatörü Marco Rubio da Papa Francis’i övdü, ancak Amerika’nın, vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için göçmenlik yasalarını uygulamakla yükümlü olduğunu belirtti. Trump’la daha önce birçok konuda çatışan Texas Senatörü Ted Cruz ise bu sefer Trump’a bu konuda yüklenmekten kaçındı,

Katolikler, Amerika’da toplam seçmen sayısının dörtte birini oluşturuyor. Son başkanlık seçimlerinde Katolik seçmenlerin tercihlerinin Cumhuriyetçi Parti’den Demokrat Parti’ye kaydığı görülüyor.

Son anketlere göre durum

Papa-Trump atışmasından önce Quinnipiac Üniversitesi tarafından yapılan bir ankete göre, Cumhuriyetçi aday adayı Donald Trump’a gösterilen destek, %39’a ulaştı. Florida Senatörü Marco Rubio %19 ve Teksas Senatörü Ted Cruz %18 oranında destek görüyor seçmenlerden.

Demokrat Parti’deyse, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Vermont Senatörü Bernie Sanders, başabaş gidiyor. Seçmenlerden göördükleri destek oranı birbirine çok yakın, yüzde 40’larda. Uzmanlara göre Sanders, Aralık ayından bu yana oy oranını 30 arttırarak Clinton’la eşitlik sağladı. Sanders’ın başarısının sırrı, siyah ve Latin kökenli seçmenlerle kadınlardan destek alması. Birçok uzman, “eğer seçimler bugün yapılsa Sanders ve Clinton eşit oy alırdı” diyor.

Özetle hem aday adaylarının hem de seçmenlerin işi zor ve sandık başına gidip oy kullanmak her seçimde olduğu gibi Kasım 2016’da yapılacak başkanlık seçiminde de hayati önem taşıyor.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

February 2016
M T W T F S S
« Dec   Mar »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29