secim insanlar8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kız çocuklarının hepsinin okula gidebildiği, kadınların hepsinin okuyup meslek sahibi olduğu ve iş bulabildiği, bütün bu ortamlarda toplumun her kesiminden adil ve eşit muamele gördüğü bir dünya hayal ederek ve dileyerek, hepimize ‘kutlu olsun’ diyorum.

Dünya kadınlara eşitlik ve şiddetin önlenmesi konusunda hala çok geride olsa da günün birinde daha iyi koşullarda yaşayacağımızı düşünmek istiyorum. Kadınların da kendi hakları konusunda daha bilinçli olduğu ve bu hakları daha korkusuzca savunacağı günlerin uzak olmadığını düşünmek ihtiyacındayım.

Barack ObamaBaşkan Barack Obama Dünya Kadınlar Günü’nde yaptığı açıklamada her kız çocuğunun ve kadının doğuştan aynı hak ve özgürlüklere sahip olduğunu vurguladı. Dünyada milyonlarca kız çocuğunun ve kadının şiddete maruz kalmasını, eğitimden yoksun bırakılmasını, sosyal ve ekonomik hayata katılmasının engellenmesini eleştirdi Obama. ‘Kadınlara yatırım yaparsak dünyanın geleceğini garanti altına alırız’ diyen Barack Obama, ‘Bütün kadınların topluma tam kapasiteyle katılmasını sağladığımız zaman dünya daha barışçı, daha aydınlık ve daha varlıklı olacaktır’ dedi.

CDAB4E88-F342-47AB-B924-8C8849BD7111_w640_r1_s_cx0_cy5_cw0First Lady Michelle Obama da bu ay ‘Let Girls Learn’ (Bırakın Kızlar Okusun) programının birinci yılını kutluyor. Geçen yıl Başkan ve eşi Amerika içinde ve dışında kız çocuklarına eğitim imkanı sunmak amacıyla bir federal hükümet girişimi başlatmıştı. Obama yönetimi 2016 bütçesinde 250 milyon dolarlık fon ayırmıştı bu girişim için, 2017 bütçesinde de 100 milyor dolar eklendi bu bütçeye. Ayrıca İngiltere, Japonya ve Güney Kore, küresel bağlamda kız çocuklarının eğitimi için bu programa 600 milyon dolarlık fon taahhüdünde bulundu.

Allie Marsinko

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki-Moon da bir mesaj yayınladı Dünya Kadınlar Günü nedeniyle. Çocukluğunda kadınların çektiği çileye çok yakından tanıklık etiğini anlatan Kore asıllı Genel Sekreter, bu anıların kendisini hala uykusuz bıraktığını belirtti. Kız çocuklarının bugün de okula giderken veya okuldan dönerken saldırıya uğradığını, kadın sünnetinin hala toplumun bir kara lekesi olduğunu, birçok kadının doğum yaparken yetersiz sağlık hizmetleri yüzünden hayatını kaybettiğini, kadınların savaş alanında canlı kalkan olarak kullanıldığını hatırlattı Ban ki-Moon. Dul kadınların aşağılandığını ve yoksulluğa itildiğini belirten Ban, son dokuz yıldır Birleşmiş Milletler’de kadınların önündeki engelleri kaldırmak için başlatılan birçok programa imza attığını kaydetti.

Unemployment Benefits

 

Birleşmiş Milletler Barışgücü komutanlığına ilk kadını atadığını hatırlatan BM Genel Sekreteri, kadınların üst düzey BM görevlerine terfi etmesini sağladığını anlattı. Bu kadınların sayısı 150’nin üzerinde. Ban dokuz yıl önce göreve başladığı zaman dünyada dokuz parlamentoda hiç kadın milletvekili yoktu. Ban’ın çabalarıyla bu sayı dörde indi. Yine de siyasi temsil oranı kadınlar açısından çok düşük. BM Genel Sekreteri, Dünya Kadınlar Günü mesajında ‘Gelecek için en iyi yatırım kadınlara yapılan yatırımdır’ dedi.

Amerika’da Mart ayı, ‘Kadın Ayı’ olarak kutlanıyor. Çeşitli etkinlikler düzenleniyor, kadına sevgi, saygı gösterilmesi gerektiği vurgulanıyor.

Kadınlar için daha iyi bir gelecek düşlerken, annemi saygıyla anıyor, hayatımdaki bütün kadınları ve bütün kadın meslektaşlarımı sevgiyle kucaklıyorum. İyi ki varsınız!