Akdeniz ve Ege’de Başka Bebekler Ölmesin!

Posted May 31st, 2016 at 2:07 pm (UTC-5)
Leave a comment

RECROP - In this Friday, May 27, 2016 photo, a Sea-Watch humanitarian organization crew member holds a drowned migrant baby, during a rescue operation off the coasts of Libya. Survivor accounts have pushed to more than 700 the number of migrants feared dead in Mediterranean Sea shipwrecks over three days in the past week, even as rescue ships saved thousands of others in daring operations. (Christian Buttner/EIKON NORD GMBH GERMANY via AP)

Suriye’de beş yıldan fazladır devam eden iç savaş yüzünden ülkelerini terketmek zorunda kalan Suriyeli sığınmacılar hedef belirledikleri Avrupa’ya ulaşmak amacıyla çok zor ve riskli yollara başvuruyor. Kimi Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçmeye çalışıyor, Ege’nin dalgalarına atıyor kendilerini çoluk çocuk, kimi de kara yoluyla sınırdan Balkan ülkelerine yürüyor.

Sadece Suriyeli mülteciler değil konu. Bir de Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya geçmeye çalışan mülteciler var. Afrika ülkelerindeki çatışmalardan, iç savaşlardan, terörden, yoksulluktan kaçan Nijerya’dan, Gambia’dan yollara düşen sığınmacılar bunlar. Ege’deki trajediyi Bodrum kıyılarına vuran Aylan Kürdi adlı küçük çocuğun cesedini gösteren fotoğraf bütün dünyaya duyurmuş, Avrupa Birliği ülkeleri harekete geçmiş, sonunda Türkiye’yle yapılan anlaşmayla Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya gönderilmesi büyük ölçüde durdurulmuştu.

A volunteer holds up a baby as others help migrants and refugees to disembark from a dinghy after their arrival from the Turkish coast to the Greek island of Lesbos, Wednesday, Nov. 25, 2015. About 5,000 migrants reaching Europe each day over the so-called Balkan migrant route. The refugee crisis is stoking tensions among the countries on the so-called Balkan migrant corridor — Greece, Macedonia, Serbia, Croatia and Slovenia. (AP Photo/Santi Palacios)

Mültecilerle ilgili rakamlar gerçekten dehşet verici. Birleşmiş Milletler Mülteciler Dairesi, Ocak ayından buyana Akdeniz’i geçmeye çalışan 2,500’den fazla sığınmacının hayatını kaybettiğini açıkladı. 2015’in ilk beş ayı içinde 1,855 kişi Akdeniz’in dalgalarına kapılıp gitmişti. Son bir hafta içinde Akdeniz’de toplam 880 mülteci hayatını kaybetti.

Şimdi de bir başka fotoğraf karesi Kuzey Afrika-Avrupa hattında ölen bir bebeğin yürek burkan halini gösteriyor. Libya açıklarında batan ve 700 kişinin öldüğü tekneyle Avrupa kıyılarına ulaşmaya çalışan bir ailenin bebeği, bir Alman kurtarma görevlisinin kucağında, öldükten sonra mültecilerin gerçekleşmeyen hayallerinin sembolü haline geldi. Yardım kuruluşları ‘artık yeter, bu fotoğraflar artmasın, önlem alınsın’ diyor.

A man holding a baby disembarks from a dinghy after arriving from a Turkish coast to the northeastern Greek island of Lesbos, Sunday, Oct. 25, 2015. The International Office for Migration says Greece over the last week experienced the largest single weekly influx of migrants and refugees this year, at an average of some 9,600 per day. (AP Photo/Santi Palacios)

Türkiye’de üç milyona yakın Suriyeli sığınmacı var. Suriyeliler değil yalnızca, Afganistan ve Irak’tan kaçanlar da Avrupa’yı hedefliyor. Bangladeşliler, Pakistanlılar da göç edenlerden. Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların 700 bini çocuk yaşta. Ülkelerinden, evlerinden, okullarından, bazıları da ailelerinden uzak yaşam mücadelesi veriyor. Uzmanlara göre, bu çocuklar bundan on yıl sonra potansiyel terörist olabilir, eğitimsiz bırakılırlarsa. Bu da çok ciddi bir sorun haline gelebilir.

Gelin bir ortak paydada birleşelim: ‘Artık Akdeniz ve Ege’de başka bebekler ölmesin, bir fotoğraf karesi görüp birkaç gün üzüldükten sonra mültecileri unutmayalım; Avrupa, Amerika, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve diğer yardım kuruluşları mültecilere daha çok yardım etsin.’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

May 2016
M T W T F S S
« Mar   Jun »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031