Orlando teröristi Disney World’e mi saldıracaktı?

Posted June 14th, 2016 at 6:47 am (UTC-5)
Leave a comment

A mourner holds up candle against a red, white and blue backdrop during a vigil for those killed in a mass shooting at the Pulse nightclub downtown Monday, June 13, 2016, in Orlando, Fla. (AP Photo/David Goldman)

Amerikan tarihinin en ölümcül toplu cinayetini işleyen Amerika doğumlu Ömer Sıddıki Metin’in esas hedefinin Orlando’daki Walt Disney eğlence parkı olabileceği bildiriliyor. People dergisine göre, federal güvenlik birimlerinden bir yetkili, dergiye Metin’in aslında bir süredir saldırı hedefi olarak Pulse gece klübüyle Disney World arasında tercih yapmaya çalıştığını belirlediklerini söyledi. Metin’in eşi Nur Zahi Selman, sorgusunda FBI yetkililerine, Nisan ayından beri birlikte iki hedef arasında mekik dokuduklarını anlattı.

People gather for a vigil in memory of the victims of the Orlando, Fla., worst mass shooting in modern U.S. history, Monday, June 13, 2016, at City Hall in Philadelphia. A gunman opened fire inside a crowded gay nightclub early Sunday, before dying in a gunfight with SWAT officers, police said. (AP Photo/Matt Rourke)

Korkunç olan şu ki, dört Disney World temalı eğlence parkından biri olan Downtown Disney’de (yeni adıyla Disney Springs) girişte arama ve güvenlik kontrolu yapılmıyor. Diğer parklar olan Magic Kingdom, Hollywood Studios, Animal Kingdom ve Epcot’ta ise 2015 yılından buyana girişte metal detektörden geçiliyor, rastgele seçilen ziyaretçiler de aranıyor. Özetle çoğu çocuk ve genç, yılda milyonlarca turistin günlerce zaman geçirdiği bu dev parklarda güvenlik yeterli değil, hatta hiç yok. Ve ne yazık Amerika’da ve dünyada Ömer Sıddıki Metin gibi gizli teröristlerin sayısı oldukça yüksek ve ne zaman, nerede, kime, nereye saldıracaklarını bilmek mümkün değil.

Saldırgandan IŞİD’e bağlılık yemini

omerfinal
FBI, Florida’nın Orlando kentinde eşcinsellerin gittiği Pulse adlı gece klübüne saldırarak 50 kişinin ölümüne yol açan Ömer Sıddıki Metin’in IŞİD’e bağlılık yemini ettiğini açıkladı. Metin’in, saldırıdan önce 911 acil yardım hattını arayarak kendini tanıttığı ve IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi’ye bağlılığını açıkladığı ortaya çıktı. Metin ayrıca telefon konuşması sırasında 2013 yılında Boston Maratonu’na bombalı saldırı düzenleyerek 3 kişinin ölümüne, 260 kişinin yaralanmasına yol açan Çeçen Çarnayev kardeşlerden de bahsetti.

Afgan asıllı Orlando saldırganı dindar mıydı?

Babası Mir Sıddıki, NBC televizyonuna, saldırının oğlunun dini inancıyla ilgisi olmadığını söyledi. Mir Sıddıki Miami’de birlikte yaşadıkları bir olayı örnek verdi ve oğlunun karısı ve oğlunun önünde iki erkeğin öpüştüğünü gördüğü zaman çok sinirlendiğini anlattı. Baba Sıddıki, saldırı kurbanlarının yakınlarından özür diledi ve oğlunun şiddete eğilimi olduğunu ve böyle bir saldırı planladığını bilmediğini öne sürdü. 1986 New York doğumlu Metin, Afgan göçmeni bir ailenin oğlu. Washington Post gazetesinin ulaştığı eski karısı, Ömer Metin’le 8 yıl önce internette tanıştığını ve birlikte Florida’ya taşındıklarını söyledi. Güvenlik nedeniyle kimliğini açıklamayan kadın, evliliklerinin Metin’in şiddete başvurmasına kadar sorunsuz geçtiğini ancak sonunda bu yüzden ayrıldıklarını anlattı. Eski eşi, Ömer Sıddıki Metin’in “dengesiz” olduğunu söyledi.

Saldırganın babası da ‘dengesiz’ mi?

babafinalFlorida’da yaşayan baba Sıddıki Metin, kendisini Afganistan’ın ‘devrimci cumhurbaşkanı’ ilan etmiş bir göçmen. Devrimci hükümeti için bakanlar atayan, talimatlar veren siyasi stratejiler açıklayan Sıddıki Metin, Afgan askeri üniforması giyerek çekim yapıyor ve yıllardır Facebook hesabından Afgan halkına video mesajlar gönderiyor.

Sürekli olarak Eşref Gani başkanlığındaki Afgan hükümetini eleştiren baba Metin, videolarında kendi kurduğu hükümetin, Afganistan’da yolsuzluk, rüşvet ve savaşı sonlandıracağını öne sürüyor. ‘Refah içinde bir Afganistan’ vadeden Sıddıki Metin oğlunun eşcinsel gece klübü saldırısından hemen önce de Fecebook sayfasında bu konuda bir video yayınladı ve birçok Afgan politikacı hakkında çeşitli suçlamalarda bulundu. Sıddıki Metin 5-7 Haziran arasında Meksika’ya gitti ve bir gemiden Afgan halkına mesajlar göndermeye devam etti. Üstelik de bu gemi turunun ‘resmi bir gezi’ olduğunu öne sürdü. Artık ‘dengeli’ mi ‘dengesiz’ mi olduğuna varın siz karar verin!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

June 2016
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930