Terör Bir Kez Daha Canımızı Acıttı

Posted June 29th, 2016 at 11:00 am (UTC-5)
Leave a comment

People leave Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following a blast June 28, 2016.    REUTERS/Osman Orsal   TPX IMAGES OF THE DAY - RTX2IRPY

Hepimiz terörün hayatımızı böylesine etkilemesinden, içimizi acıtmasından bıktık usandık. İstanbul Atatürk Havalimanı’na yapılan saldırı hepimizi çok üzdü. Geçen yıl dünyanın en işlek 11’inci, bölgenin 3’üncü büyük havaalanı olan Atatürk Havalimanı, bir yıl içinde 61,8 milyondan fazla yolcunun kullandığı bir merkez.  İstanbul Atatürk Havalimanı aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen havaalanlarından biri, 2015’te bir önceki yıla göre yolcu sayısında 9,2’lik bir artış yaşadı.

A relative of Gulsen Bahadir, a victim of Tuesday's attack on Ataturk airport, mourns at her flag-draped coffin during her funeral ceremony in Istanbul, Turkey, June 29, 2016. REUTERS/Osman Orsal - RTX2IVPI

Saldırıda hayatını kaybedenlerden 37’sinin kimliği belirlenmiş, 10’u yabancı uyruklu, 3’ü de çifte vatandaşmış. İnsan hayatından söz ediyoruz. Biliyoruz ki, bir insan ne kadar zor doğuyor, büyüyor, yetişiyor. Saldırı haberini duyduğumuzda yüreğimiz hopladı. Hepimizin yolcusu, havaalanında çalışan yakını olabilir. Herkese çok geçmiş olsun. Yakınlarını kaybedenlere sabır diliyor, başınız sağ olsun diyorum. Yaralılar da umarım sağlıklarına kavuşurlar bir an önce. Ama böyle bir saldırı yaşamanın, tanık olmanın etkileri öyle kolay kolay geçmez. Derin yaralar açıldı yüreğimizde.

Paramedics push a stretcher at Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following a blast June 28, 2016. REUTERS/Osman Orsal - RTX2IR3E

Başbakan Binali Yıldırım, saldırının IŞİD tarafından yapılmış olabileceğini söyledi ancak şu ana kadar terör örgütü saldırının sorumluluğunu üstlenmiş değil. Evet, daha önceki saldırılarına benziyor IŞİD’in. Örneğin 22 Mart’ta Brüksel Uluslararası Havaalanı’na yapılan saldırıyla benzerlikler çok. Brüksel saldırısında 32 kişi hayatını kaybetmişti.

A broken window is seen at Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following yesterday's blasts June 29, 2016. REUTERS/Osman Orsal - RTX2ISIT

Amerika’daki Savaş Araştırmaları Enstitüsü, Ramazan ayında IŞİD’in Türkiye’deki saldırılarını arttıracağı uyarısında bulunmuştu bir süre önce. 5 Haziran-5 Temmuz arasında örgütün bölgedeki stratejisini yeniden düzenleme planına bağlamıştı bu öngörüyü araştırma kurumu. Uzmanlar da Ramazan’ın son on gününde saldırılar olabileceği uyarısı yapmıştı. Ramazan barış ayı değil mi? IŞİD İslam adına dehşet saçıyorsa, Ramazan’da saldırı yapmasını nasıl açıklıyor?

Ambulance cars arrive at Turkey's largest airport, Istanbul Ataturk, Turkey, following a blast June 28, 2016.   REUTERS/Osman Orsal   TPX IMAGES OF THE DAY   - RTX2IR1K

Enstitü raporunda şöyle demişti: “IŞİD büyük olasılıkla Suriye’de yaşadığı baskıyı hafifletmek amacıyla, komşu ülkelerdeki saldırılarını arttıracak. Bu aynı zamanda IŞİD’in bu ülkelerdeki olası genişleme planlarını hayata geçirmeyi amaçlayan stratejisinin de bir parçası. Bu planlara en uygun hedefler, yabancı turistler, devlet güvenlik güçleri ve Türkiye ile Ürdün’deki Amerikan askeri tesisleri.”

İstatistiklere göre, Türkiye’de bir yıl içinde 17 bombalı saldırı  ve intihar saldırısı yapıldı. Bu saldırılarda 300 kişi hayatını kaybetti, en az 1,000 kişi de yaralandı. Bu saldırıların bazılarını IŞİD, bazılarını da TAK üstlendi.

Bir son söz: Terörü ve teröristleri lanetliyoruz, terör dursun, kimse terör yüzünden ölmesin istiyoruz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

June 2016
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930