Melania Trump greets her husband Republican U.S. presidential candidate Donald Trump onstage at the Republican National Convention in Cleveland, Ohio, U.S. July 18, 2016. REUTERS/Mark Kauzlarich - RTSIMGH

Cumhuriyetçi Parti’nin Ohio’nun Cleveland kentindeki Ulusal Kurultayı’nda (18-21 Temmuz) partinin başkan adayı ve yardımcısının adaylığı kesinleşecek. Donald Trump, parti içi muhalefete rağmen Cumhuriyetçiler’e başka seçenek bırakmadı, bütün ayrıştırıcı söylemlerine ve siyasi tecrübesizliğine rağmen, başkan adaylığını garantiledi. Trump, parti kongresinden hemen önce de kendisine siyasi deneyimi olan bir yardımcı adayı seçti, Indiana Valisi Mike Pence.

Mike Pence kim?

Vice presidential candidate Mike Pence attends a press event in New York July 16, 2016. REUTERS/Eduardo Munoz TPX IMAGES OF THE DAY - RTSIAS4

Peki kim tam adıyla Michael Richard Pence? Avukat kökenli Pence, 1959 doğumlu, 57 yaşında, ikisi kız üç çocuğu var. 2013 yılından beri Indiana Valisi. Eyaletin 50’nci valisi olan Pence, 2001-2013 yılları arasında tam 12 yıl Temsilciler Meclisi üyeliği yapmış. Kongre deneyimi var. Mike Pence Cumhuriyetçi Parti’nin muhafazakarlarından ve aşırı muhafazakar Çay Partisi Hareketi’ni destekliyor. Trump’ın yardımıcısı olarak Pence’i seçmesi, Cumhuriyetçi Parti içindeki Trump karşıtlarını yumuşatmışa benziyor.

Kurultaya dönersek, Cleveland’da 50 bin kişi toplandı Cumhuriyetçi Parti Kongresi için. Bunların 30 bini parti delegeler, 5 bini göstericiler. 15 binin üzerinde bir medya ordusu izliyor kurultayı. Bu grup bir hafta sonraki Demokrat Parti Kurultayı’nı da izleyecek. Kurultayın ilk gününde konuşanların en renklisi kuşkusuz Donald Trump’ın eşi Melania idi. Trump takdim etti eşini, her zaman uzun konuşan milyarder işadamı-politikacı, bu kez kısa bir konuşma yaptı, Melania’yı “olağanüstü bir anne, inanılımaz bir kadın” olarak tanımladı.

Melania Trump da göçmen

Melania Trump, wife of Republican U.S. presidential candidate Donald Trump, speaks at the Republican National Convention in Cleveland, Ohio, U.S. July 18, 2016. REUTERS/Aaron P. Bernstein - RTSIMJ8

Melania, Yugoslavya doğumlu Slovenyalı bir göçmen. Trump’ın tartışmalı seçim kampanyası sırasında geri planda kalmayı tercih etti Melania Trump. O da konuşmasında kocasını ‘harika bir lider’ diye övdü, Amerika’yı değiştirebilecek tek kişi olduğunu savundu ve kendi hikayesini anlattı.

Ancak Melania’nın söyledikleri hemen tartışılmaya başladı çünkü bir gazeteci konuşmanın Michelle Obama’nın 2008’de eşi Barack Obama’yı övdüğü kurultay konuşmasına aşırı benzediğini farketti ve bunu gündeme getirdi.

Melania Trump konuşmasında, “Çok genç yaştan itibaren annem ve babam, hayatta elde etmek istediklerim için çok çalışmam gerektiğini vurguladı. Verilen sözleri tutmanın önemini aşıladı. Başkalarına saygı göstermenin ne kadar önemli olduğunu anlattı,” dedi.

Sekiz yıl önce Michelle Obama da şunları söylemişti konuşmasında: “Barack ve ben aynı değerlerle yetiştirildik: Hayatta elde etmek istediklerin için çok çalışacaksın, verdiğin sözleri tutacaksın, karşındakilere saygı göstereceksin.”

Melania Trump (L), wife of Republican U.S. presidential candidate Donald Trump, speaks at the Republican National Convention in Cleveland, Ohio, U.S. July 18, 2016 and Michelle Obama addresses the opening session of the 2008 Democratic National Convention in Denver, Colorado August 25, 2008 in a combination of file photos. REUTERS/Mike Segar/File Photos TPX IMAGES OF THE DAY - RTSIP4X

Trump kampanyası yetkilileri, Melania Trump’ın konuşmasını savundu ve bir göçmen çocuğu olarak kendi deneyimlerini anlattığını vurguladı.  Trump’ın bu polemiğin başlatılmasına çok kızdığını bildiriyor ajanslar.

Melania Trump mücevher tasarımcısı

Melania, konuşmasında 18 yıldır Donald Trump’la birlikte olduğunu söyledi. 70 yaşındaki Trump’ın üçüncü eşi Melania. Çiftin bir oğlu var. Trump’ın daha önceki evliliklerinden üç çocuğu olduğunu ekleyelim. 46 yaşındaki Melania, Lyubliana Üniversitesi’nden mezun eski bir model. Şimdilerde mücevher tasarımcılığı yapıyor. 2011 yılında yeşil kart almış, 2006’da da Amerikan vatandaşı olmuş. Eşinin göçmen olması, Trump’ın göçmen karşıtı söylemleriyle ters düşmüyor mu sorusunu sormadan geçemiyor insan.

Cumhuriyetçi Parti Kurultayı’nda yaptığı konuşmayla Melania Trump da başkanlık seçim kampanyasına katılmış oldu. Kasım ayındaki seçimlere kadar Melania’nın adından daha sık söz ettirmesi bekleniyor.

Cleveland’da güvenlik çok sıkı

 

A United States Secret Service agent closes a security fence, as preparations are made for the Republican National Convention, Saturday, July 16, 2016 in Cleveland, Ohio. (AP Photo/Alex Brandon)

Cleveland’da kurultay için sıkı güvenlik önlemleri uygulanıyor. Federal yetkililer ve Cleveland polisi, kurultai sırasında güvenlik sorunu yaşanmaması için yaklaşık iki yıl hazırlık yaptı. İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu FBI’la birlikte Cleveland’daki Cumhuriyetçi Parti, Philadelphia’daki Demokrat Parti kurultayları için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Güvenlik yetkilileri siber saldırılara karşı da önlem aldı ve siber saldırıları ‘en büyük tehlike’ olarak niteledi. Ama en çok korkulan ‘terör’. Son terörist saldırılar bu kaygıyı daha da arttırsa da yetkililer aldıkları önlemlerin yeterli olduğuna güveniyor. Cleveland’da gösteriler 50 dakikayla sınırlandı, barışçı olması koşulu getirildi. Cumhuriyetçiler’in toplandığı kongre merkezi 1,5 metre yüksekliğinde duvarlarla korunuyor. Güvenlik için Cleveland ve Philadelphia’ya 50 milyon dolarlık ek bütçe verildi.

Bundan sonra ne olacak?

Cumhuriyetçi Partililer Perşembe akşamı başkan adaylarını resmen açıkladıktan sonra büyük olasılıkla seçim kampanyası daha yoğun ve söylemlerin sertleştiği bir yola girecek. Demokrat Parti’nin de adayını kesinleştireceği 25-28 Temmuz kurultayından sonra adaylar kıyasıya mücadeleye edecek. Zaten şimdiye kadar seçim kampanyası alışılmışın dışında sert söylemlerle dolu geçti.

Cumhuriyetçi ve Demokrat Parti kurultayları çoğunlukla Amerika’da seçim kampanyasının en renkli görüntülerine sahne olur. Bu kez de öyle olacağı kesin görünüyor.