Democratic presidential nominee Hillary Clinton gives her thumbs up as she appears on stage during the final day of the Democratic National Convention in Philadelphia, Thursday, July 28, 2016. (AP Photo/Carolyn Kaster)

Pennsylvania eyaletinin Philadelphia kentinde sonlanan Demokrat Parti Ulusal Kongresi’nde Hillary Clinton, partisinin başkan adaylığını aldı ve Amerika’nın ilk kadın başkanı olma hayaline bir adım daha yaklaştı. Ayrıca Amerika’da iki büyük partiden ilk kadın başkan adayı olarak tarihe geçti. Hillary Clinton konuşmasında ‘glass ceiling’ olarak adlandırılan ve kadınların çok üst düzey görevlere atanmadığı iş ortamında cam tavanı çatlatmayı başardığı için umutlu olduğunu söylese de çalışma hayatındaki kadınlar için durum farklı.

Bu konu ayrı bir blog konusu olur diyor ve Demokrat Parti’nin başkan adaylığı için bir kadını seçmekle kadın seçmenin oyunu garantileyip garantilemediği konusuna geçiyorum. Wall Street Journal gazetesiyle NBC Televizyonu’nun yaptığı bir kamuoyu araştırmasına göre, gerek Cumhuriyetçi ve gerekse Demokrat Parti’nin kayıtlı seçmenlerinin toplam yüzde 52’si Hillary Clinton’ı destekliyor. Ancak 50-64 yaş grubundaki beyaz kadınlar arasında Hillary Clinton’ı destekleyenlerin oranı yüzde36. 35-49 yaş arasındaki beyaz kadın seçmenlerinse sadece yüzde 34’ü Clinton’a destek veriyor.

Supporters react as Democratic presidential nominee Hillary Clinton speaks during the final day of the Democratic National Convention in Philadelphia, Thursday, July 28, 2016. (AP Photo/Carolyn Kaster)

Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı Donald Trump’a bütün kayıtlı kadın seçmenler arasında destek oranı yalnızca yüzde 37. Ancak Donald Trump, 50-64 yaş grubundaki beyaz kadın seçmenlerin yüzde 54’ünden destek görüyor. 35-49 yaş arasındaki kadınlarınsa yüzde 51’I Trump’a oy vereceklerini söylüyor.

Kadınlar genellikle erkeklere göre daha çok Demokrat Parti’yi destekleme eğiliminde. Ancak uzmanlara bakılırsa, Hillary Clinton’ın iki büyük partiden birinden ilk kadın başkan adayı olması, kadınların oyunu garantilediğini göstermiyor. Virginia Üniversitesi’nden Profebör Larry Sabato,seçmenlerin sandık başında adaayların kadın veya erkek olmasına göre değil, parti tercihlerine göre oy kullandığını söylüyor. Sabato’ya göre, Kadım ayındaki seçimlerde Cumhuriyetçi kadınların çoğunun Hillary Clinton’a oy vermesi nasıl beklenmiyorsa, Demokrat erkeklerin çoğunun da Donald Trump’ı desteklemesi sözkonusu değil.

Democratic presidential candidate Hillary Clinton and Democratic vice presidential candidate, Sen. Tim Kaine, D-Va., right, stand on stage during the final day of the Democratic National Convention in Philadelphia, Thursday, July 28, 2016. (AP Photo/Andrew Harnik)

2008 yılında Başkan Obama’nın Amerika’nın ilk siyah başkanı seçilmesi öncesinde de seçmenler arasında büyük bir heyecan vardı. Hillary Clinton’ın ilk kadın başkan adayı olması da önemli ölçüde iyimserlik yarattı ama bu iyimserliğin ne kadarının oya dönüşeceğini tahmin etmek zor.

Birçok uzman, kadınların iş hayatında ve siyasette yükselmesinin önünde birçok engel olduğunu ve bunların çoğunun kadınlara yapışıp kalan önyargılar olduğunu söylüyor. Hillary Clinton’ın giyimi, saçı, kahkahası, sert görünüşü sık sık eleştirilirken, aynı eleştiriler erkek aday Donald Trump’a yöneltilmedi.

Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nin bu yıl yaptığı bir ankete bakılırsa, görüşü sorulan kadınların yüzde 47’si, kadınların üst düzey görevlere gelmesinin önündeki en büyük engelin, onlardan erkeklere oranla çokm daha fazla performans beklenmesi olduğunu belirtti. Görüşü sorulan erkeklerin yüzde 28’i, standartların yüksek tutulmasının kadınların geride kalmasına neden olduğunu doğruladı. Kadınların yüzde 76’sıyla erkeklerin yüzde 74’ü, kadınların erkekler kadar iyi liderler olabileceğine, siyasette başarılı bir performans sergileyebileceğine inandıklarını söyledi.

Genç kadın seçmenlere bakarsak, bugün daha iyi eğitimliler ve farklı bir dünyada yaşıyor, iş hayatında başarıyla ilerliyorlar. Üniversite eğitimli kadınların sayısı erkeklerden fazla. Amerika’da her 10 evden 4’ünü kadınlar geçindiriyor.

Democratic vice presidential nominee Sen. Tim Kaine, D-Va., and Democratic presidential nominee Hillary Clinton are surrounded by falling balloons at the conclusion of the Democratic National Convention in Philadelphia , Friday, July 29, 2016. (AP Photo/Mark J. Terrill)

Peki Hillary Clinton için kimlerin desteği garanti görünüyor? Profesör Sabato’ya göre, Clinton farklı azınlık gruplarından seçmenlerin yüzde 80’inin oyunu garantilemişe benziyor. Siyahlar, göçmenler, Müslümanlar ve kadınlar Hillary Clinton’a yönelmiş durumda. Hillary Clinton’a en az destek verenlerse beyaz erkekler. Buarada Kasım ayındaki başkanlık seçiminde Demokrat Parti için gençlerin oyunun belirleyici olacağını söylemeden geçmeyelim. Gençler adaylığı kaybeden Bernie Sanders’I destekliyordu ancak Sanders adaylığı kaybedip çekilince taraftarları durumu kabullenemedi. Gençler, Sanders’ın Hillary Clinton’ı desteklemeleri için yaptığı çağrıları protesto etti. Beyaz Saray yarışı hızlanırken, gençlerin elinde önümüzdeki dört yıl ülkeyi kimin yöneteceğini seçmek için güzel bir fırsat var. Bu fırsatı da seçim sandığına gidip oy kullanarak değerlendirmekten başka çareleri yok. Ancak Amerika’da gençlerin sandık başına gitme oranı çok düşük. Bakalım, bekleyip göreceğiz Kasım seçimlerinde başkanlık yarışında ipi kimin göğüsleyeceğini.