Başkan Obama ‘Son’lar Yaşıyor

Posted October 25th, 2016 at 6:47 am (UTC-5)
Leave a comment

President Barack Obama and first lady Michelle Obama waits to greet Italian Prime Minister Matteo Renzi and his wife Agnese Landini on the North Portico for a State Dinner at the White House in Washington, Tuesday, Oct. 18, 2016. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Amerika’nın ilk siyah başkanı olarak sekiz yıldır Beyaz Saray’da yaşayan Barack Obama ve ailesi bir dizi son yaşıyor. Ağustos’ta 55’inci doğumgününü son kez ABD Başkanı olarak kutlayan Obama, son devlet yemeğini de geçtiğimiz günlerde verdi İtalya Başbakanı için. Başkanlığının son yılında yeni hayatına hazırlanan Obama artık ‘Topal Ördek’.

Beyaz Saray’da geçen sekiz yıl, Amerika’nın en genç başkanlarından biri olan Barack Obama’nın saçlarını ağarttı. Amerika’da başkanlık yarışı bütün hızıyla devam ederken Obama ailesi Beyaz Saray’dan sonraki hayatlarını şekillendiriyor bir yandan da. Başkan Obama, First Lady Michelle Obama ve kızları Malia ve Sasha, bir süre daha Washington’da yaşamayı planlıyor. Barack Obama, yaklaşık yüz yıl aradan sonra, görev süresi dolduğu halde Washington’da yaşamaya devam edecek ilk eski başkan olacak. 20’nci yüzyılın başında Woodrow Wilson da başkanlık görev süresini tamamladıktan sonra Washington’da yaşamaya devam etmişti.

Obama’nın ‘saçlarına ak düştü’

President Barack Obama listens as Italian Prime Minister Matteo Renzi speaks during their joint news conference in the Rose Garden of the White House in Washington, Tuesday, Oct. 18, 2016. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Obama’nın görev süresi 2017 yılı Ocak ayında sona erecek. Acısıyla tatlısıyla geçen, Başkan Obama’nın saçlarına ak düşüren başkanlık döneminden sonra yaşanacak Beyaz Saray sonrası dönemin sancısız geçmesini istiyor Obama ailesi. Ailenin planı  basına yansıdığı kadarıyla şöyle: Beyaz Saray’a üç kilometre mesafede Kalorama semtinde bir ev kiralanacak. Buna ev değil de malikane demek daha doğru. Evin değeri beş milyon dolar. Obamalar’ın büyük olasılıkla kiralayacağı kırmızı tuğla malikane, dokuz odalı. Sekiz banyosu var. Terası, bahçesi hepsi dahil 900 metrekarelik bir yaşam alanine sahip. burası. Evin bulunduğu bölge Washington’da büyükelçiliklerin ve başkan yardımcısının konutunun bulunduğu Massachusetts Bulvarı’na çok yakın. Burada ‘Embassy Row’ Büyükelçilikler Caddesi de deniyor. Kira ne kadar dersiniz? Emlakçılara göre kira ayda en az 25 bin dolar olacak. Beyaz Saray henüz bu konuda resmi açıklama yapmadı. Obama ailesinin ABD’nin üçüncü büyük kenti Chicago’da da bir evi var. Peki neden aile Chicago’ya dönmüyor?

Obama Sasha’nın liseyi bitirmesini bekliyor

President Barack Obama, center, and first lady Michelle Obama, second from right, walk with their daughters, Sasha, left, and Malia on the tarmac to board Air Force One at the Cape Cod Coast Guard Station, in Bourne, Mass., Sunday, Aug. 21, 2016. President Obama and the first family are returning to Washington D.C. following their vacation on the island of Martha's Vineyard, in Massachusetts. (AP Photo/Steven Senne)

Obamalar’ın küçük kızı Sasha 2019 yılında liseyi bitirecek. Abla Malia ise bu yıl Sidwell Friends adlı özel okulu bitirdi. Malia eğitimine bir yıl ara verip gelecek yıl Amerika’nın en eski ve en saygın üniversitelerinden biri olan Harvard’a başlayacak. Aile 2017’de Washington’dan ayrılırsa Sasha’nın da başka bir okula transfer olması gerekecek ki lise son sınıfta arkadaslarından, öğretmenlerinden, alıştığı ortamdan ayrılmak zorunda kalması zor olabilir. Yani başkan da olsanız, çocuklarınızın okul durumunun hayatınızı etkilemesi kaçınılmaz. Bu yüzden Obama çifti, Washington’da kalma kararı aldı.

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

October 2016
M T W T F S S
« Aug   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31