U.S. President-elect Donald Trump gestures to the news media as he appears outside the main clubhouse at Trump National Golf Club in Bedminster, New Jersey, U.S., November 20, 2016. REUTERS/Mike Segar TPX IMAGES OF THE DAY - RTSSJJO

Cumhuriyetçi Donald Trump’ın başkanlık seçimini nasıl kazandığı konusundaki tartışmalar sürerken, geçiş döneminin olağan sıkıntıları daha yoğun bir şekilde gündemde. Destekçileri ne derse desin, desteklemeyenler ne kadar protesto ederse etsin, Donald Trump, Ocak ayında andiçerek Amerika’nın 45’inci başkanı olacak. Amerika’nın ilk siyah başkanı olan Demokrat Başkan Barack Obama’nın sekiz yıllık yönetiminden sonra ilk kez de siyasi deneyimi olmayan milyarder işadamı Donald Trump, Beyaz Saray’a yerleşecek.

Melania Trump, left, and her son Barron William Trump, right, attend a screening of "The Lego Movie" hosted by Warner Bros. Pictures and Village Roadshow Pictures on Wednesday, Feb. 5, 2014 in New York. (Photo by Andy Kropa/Invision/AP)

First Lady olmaya hazırlanan Melania Trump, 10 yaşındaki oğullarının ders yılı sona erinceye kadar, büyük olasılıkla Haziran sonuna kadar Beyaz Saray’a taşınmayı düşünmüyor. Çünkü Trump ailesi New York’ta yaşıyor ve küçük Trump New York’ta okuyor.

First Lady farkı ne olacak?

Michelle Obama, Charlotte Bell

First Lady Michelle Obama, Chicago’da deneyimli bir avukattı. Washington’a taşınınca sağlıklı yaşamı, kız çocuklarının eğitimini ön plana çıkaran sosyal bir gündem oluşturdu. Beyaz Saray’ın bahçesinde çocuklarla birlikte sebze yetiştirdi, okul kafeteryalarında sağlıklı menüler sunulmasına önayak oldu. Kız çocuklarının tümünün eğitilmesini hedef alan eğitim konseptini başka ülkelere de taşıdı.

michellehillary-finalMichelle Obama son aylarda Demokratlar’ın başkan adayı eski dışişleri bakanı Hillary Clinton’a kampanyasında büyük destek verdi ancak bu destek, avukat meslektaşını ülkenin ilk kadın başkanı  olma mertebesine taşımaya yetmedi. İki kadının kampanya boyunca çok güzel resimler verdikleri bir gerçek. Donald Trump’tan 1,5 milyon oy fazla almasına rağmen Demokrat aday delege sayısını tutturmakta çok geride kalınca başarılı işadamı Trump, başkanlık makamına yükseldi. Bu da yeni First Lady’nin bu görevi nasıl yapacağını gündeme getirdi. Şimdilerde Washington’da ve bütün Amerika’da Donald Trump’ın nasıl bir başkan olacağı kadar, 46 yaşındaki eski model Melania Trump’ın da nasıl bir First Lady olacağı merakla bekleniyor.

Cumhuriyetçi Beyaz Saray’la Cumhuriyetçi Kongre

Budget BattleTrump başkanlık görevini devraldığı zaman, Kongre’nin iki kanadı da Cumhuriyetçiler’in kontrolunda olacak. Böyle bir durumda da Anayasa Mahkemesi yargıçlarını daha muhafazakar hukukçulardan seçmesi ve daha muhafazakar yasalar çıkarmak için Kongre’den destek bulması kolaylaşacak. Bir sorun, Cumhuriyetçi Parti içinde Trump’ın politikalarına başından beri karşı olan bir grup bulunması. Bu grup Kongre’de de etkili olabilir. Tabii gündemde önemli konular olacak. Donald Trump söylediği gibi sağlık reformunu değiştirecek mi? Göçmenlik yasa tasarısını iptal edecek mi? Meksika sınırına duvar ördürecek mi? Müslümanlar’la ilgili sert söylemlerini değiştirecek mi? Dış politikada hangi ülkeye karşı nasıl bir siyaset izleyecek? İran’la nükleer anlaşmayı iptal etmesi sözkonusu olacak mı? Rusya konusunda ‘şahin’ bir siyaset mi güdecek? Washington bütün bunları yaşayıp görmeye hazırlanıyor.