Foto: AP – Jim Bourg

Başkan Donald Trump 28 Şubat’ta Amerikan Kongresi’nin ortak oturumunda konuşmaya hazırlanıyor. Bu, göreve yeni başlayan Cumhuriyetçi Başkan Trump’ın Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Kongre’deki ilk konuşması olacak.

Başkan Trump, göreve hızlı başladı ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan yedi ülkenin vatandaşlarına Amerika’ya giriş yasağı ilan etti, bir başkanlık kararnamesiyle. Kararname Amerika içinde ve dışında büyük tartışmalara neden oldu. Tartışmalar süredursun, biz Kasım seçimlerinden sonra ortaya çıkan Kongre’nin bazı üyelerini mercek altına alalım. Eski savunma bakanlarından Dick Cheney’nin kızı, yine eski savunma bakanlarından Leon Panetta’nın oğlu da çiçeği burnunda milletvekilleri arasında. Senato’da ilk Latin kökenli senatör var artık, eski bir kaçak göçmen de seçimi kazanarak kadroyu katıldı. Toplamda yeni yeni senatör ve 55 Temsilciler Meclisi, Donald Trump’ın başkan olarak yapacağı ilk konuşmayı izliyor olacak. Bu, bugüne kadarki en çok etnik çeşitliliğe sahip kongre.

Eski savunma bakanının kızı Liz Cheney de artık Kogre’de

Foto: AP – Matt Rourke

Liz Cheney, Wyoming’den seçildi. Babası gibi o da Cumhuriyetçi Parti’den. Eski savunma bakanı ve bakan yardımcısı 30 yıl önce aynı eyaletten Temsilciler Meclisi üyesi seçilmişti. Liz Cheney, seçim kampanyasında Donald Trump’ı destekledi. Oysa Bush yönetimlerinde görev alan üst düzey yetkililer Trump’tan uzak durmayı tercih etti.

Liz Cheney, tanınmış bir siyasi aileden Kongre’ye giren tek isim değil. Eski savunma bakanı, CIA Başkanı, Bütçe Dairesi Başkanı, Beyaz Saray Genel Sekreteri ve Temsilciler Meclisi üyesi Leon Panetta’nın oğlu Jimmy Panetta da artık Kongre’de. California’dan ve Demokrat Parti’yi temsil ediyor.

Yasadışı göçü önlemek Trump yönetiminin en öncelikli konularından biri. Kongre’ye yeni girenler arasındaki New Yorklu Demokrat Adriano Espaillat, Dominik Cumhuriyeti kökenli, çok iyi İspanyolca konuşuyor ve bir zamanlar kaçak göçmen olduğunu iftiharla söylüyor.

Foto: AP- Jim Mone

Cumhuriyetçi Partili Jason Lewis, Minnesota eyaletinden milletvekili seçilmeyi iki puan farkla da olsa başardı. Kadınlara ve Latin göçmenlere karşı aşırı söylemleriyle dikkati çeken bir radio programcısı ve sunucusu olan Lewis’in milletvekili olarak ne yönde açıklamalar yapacağı merakla bekleniyor.
Cumhuriyetçi Partili Brian Mast, Florida eyaletini temsil ediyor Temsilciler Meclisi’nde. 36 yaşındaki Mast, Afganistan’da savaşmış bir asker ve Kongre’nin en genç üyelerinden biri. Bomba teknisyeni olan Mast, iki bacağını mayın temizlerken bir patlamada kaybetmiş. 2011’de zamanın başkanı Obama tarafından ‘Birliğin Durumu’ konuşmasını izlemek üzere Kongre’ye davet edilen Brian Mast, konuşma sırasında Michelle Obama’nın yanında oturmuştu.

Foto: AP – John Raoux

Floridalı Demokrat Stephanie Murphy, Temsilciler Meclisi’nin Vietnam asıllı ilk milletvekili. Annesi ve babası, Murphy bebekken komünist Vietnam’dan kaçmış ve Amerikan Donanması’na bağlı bir gemi tarafından kurtarılmıştı.

Foto: AP – Chris O’Meara

Floridalı Demokrat Charlie Crist, daha önce Cumhuriyetçi, ardından da bağımsızken, sonradan 2012’de Demokrat Parti’ye geçmiş. Bu, Amerika’da çok seyrek görülen bir durum.

Foto: AP – Elaine Thompson

Washington eyaletinden milletvekili seçilen Pramila Jayapal, Kongre’nin ilk Hint kökenli üyesi. Democrat Partili olan Jayapal, 11 Eylül’den sonra ortaya çıkan nefret suçlarının önlenmesi için OneAmerica/TekAmerika adlı bir sivil toplum örgütü kurmuş. Dernek, göçmenlere yardım ediyor, yeni vatandaş olan kişilerin oy kaydı yaptırmasını sağlıyor.

Senato’dan Masto, Harris ve Van Hollen

 

Foto: AP  – Cliff Owen

Senato’nun ilk Latin kökenli senatörü olarak siyaset tarihine geçti Nevadalı Demokrat Catherine Cortez Masto. Daha önce Nevada eyaleti adalet bakanı olan Masto basına karşı ‘her zaman açık ve dürüst olma’ sözü vermesiyle dikkati çekti seçim sonrası söylemlerinde.

Foto: AP – Cliff Owen

Californialı Demokrat Kamala Harris ise iki kez tarihe geçti dersek hakkını ancak vermis oluruz. Harris, Senato’nun ilk Hint kökenli senatörü ve California’yı temsil eden ilk siyah senatör. Harris altı yıl California Adalet Bakanlığı yapmış bir hukukçu.

Foto : AP  – Jose Luis Magana

Chris Van Hollen Washington’a yabancı bir isim değil. Demokrat ve Washington’a komşu Maryland eyaletini temsil ediyor. Demokrat Parti’nin Senato Kampanya Komisyonu başkanlığını da üstlenerek 2018’deki Kongre ara seçimlerinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Amerika’da uzun zamandır ilk kez Cumhuriyetçi bir Başkan’la Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu bir Kongre işbaşında. Bunun, Başkan Donald Trump’ın işini ne kadar kolaylaştıracağına önümüzdeki aylarda ve önümüzdeki dört yıl içinde hep birlikte tanıklık edeceğiz.