ABD’de En Pahalı Eğitim Tıp ve Hukuk

Posted April 12th, 2017 at 11:07 am (UTC-5)
Leave a comment

(Foto: AP/Mark Wallheiser)

Üniversite borçlarının rekor düzeyde artarak toplam 1 trilyon 300 milyar dolara çıktığı Amerika’da, mesleklerine en borçlu başlayanlar doktorlar ve avukatlar. Bunun nedeni tıp ve hukuk eğitiminin hem çok pahalı olması hem de diğer bölümlerden daha uzun sürmesi.

Üniversite Erişim ve Başarı Enstitüsü’nün açıkladığı rakamlara göre, 2015 yılında eyalete ait yüksek öğrenim kurumları ve kamu üniversitelerinden mezun olan her 10 öğrenciden yedisinin, yani mezunların yüzde 68’inin üniversite borcu var. Üstelik de bu borçların en düşük ortalaması, öğrenci başına 30 bin dolar. Buna karşılık öğrencilerin üçte biri üniversiteye borçsuz bitiriyor. Uzmanlar, üniversite eğitimi alan öğrencilerin büyük çoğunluğunun orta gelirli ailelerin çocukları olduğunu ve borç almadan okuma imkanları bulunmadığını söylüyor.

Foto: AP/Mark Wallheiser

300 milyonun üzerinde nüfusu olan Amerika’da 43 milyon kişinin öğrenci borcu var. Bu borç tıp ve hukuk gibi sekiz yıla yakın eğitim gerektiren ve son derece pahalı olan tıp ve hukuk gibi dallarda, yılda 150 bin dolara kadar çıkabiliyor. Öğrenci kredileri bankalardan, eğitim bakanlığından veya özel finans kuruluşlarından alınabiliyor ve yıllık faiz oranına göre ödemesi zorlaşıyor, çünkü faizler de borç toplamına ekleniyor.

U.S. News and World Report dergisine göre, hukuk fakülteleri arasında en yüksek ortalama borç oranı 182 bin dolarla Jhomas Jefferson Hukuk Fakültesi’ni bitiren öğrencilere ait.

Tıp öğrencilerinin yüklendiği borç miktarıysa çok daha yüksek. Amerika Tıp Fakülteleri Birliği’ne göre mezun olan öğrencilerin ortalama borcu yaklaşık 190 bin dolar. Peki Amerika’da doktorlar ne kadar kazanıyor?

Amerika Dişçilik Öğrencileri Birliği’ne göre, 2016’da dişçi çıkan öğrencilerin ortalama borcu 261 bin dolardı. Mezunların yüzde 80’I üniversiteyi en az 100 bin dolar borçla bitirdi.

Öğrenciler okula devam ederken kendileri öğrenci kredisi alırken, anne babaları da ‘parent loan’ ebeveyn borcu alabiliyor. Bu da emekliliğe hazırlanan anne babalar için finansal bir zorluk.

Gerçek şu ki, Amerika’da üniversite okumak çok pahalı ve mezun gençler hayata ciddi bir borç yüküyle başlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Gökkuşağı

Gökkuşağı

Gökkuşağı siyasetten, sanata, akıp giden hayattan kayıp giden görüntülere, Washington’un aşırı sıcak, soğuk, karlı, yağmurlu, sert rüzgarlı ama yumuşak sürprizlerle dolu havasından, sokaktaki çocuğuna, yetişkinine, kedisine,  köpeğine ve diplomasi trafiğine kadar çok geniş bir  alanda birlikte nefes alacağımız bir ortam. Amerikan Kongresi’ne beş,  Beyaz Saray’a on dakika mesafede, düşünce üreten kuruluşların ve lobi şirketlerinin  merkezinde, Washingtonlular  politikalardan ne kadar etkilenir, nasıl yaşar, nasıl eğlenir, nelere güler, hangi  kitapları okur,  hangi gazeteleri alır,  televizyonda ne tür programlar  izler, “dizi” çılgınlığı yaşar mı, yayıncılıkta nelere önem verir, neleri “haber” sayar, habercilikte hangi standartları uygular, sosyal medya hakkında ne düşünür, çocuklarının okul tercihini neye göre yapar? Halk hayat pahalılığından ne kadar şikayet eder, dinlenmek için ne yapar, Beyaz Saray’da olup bitenlerle ne kadar ilgilenir? Başka ülkelerdeki olaylara ilgi duyar mı? Parası olunca hangi ülkelerde tatil yapar? Gökkuşağında bunların hepsinden bir nebze bulacaksınız. Gökkuşağı her zaman yorumlarınıza açık olacak.

Hulya Polat

Hulya Polat yayıncılığa Ankara Radyosu'nda başladı, TRT'de ve Amerika'nın Sesi'nde devam etti. Çok sayıda yayıncılık ödülü, siyasetçilerden sanatçılara kadar birçok kişiyle radyo ve televizyon ropörtajları var. Sivil toplumcu, gönüllü çalışmaların önemine inanıyor. Washington Türk-Amerikan Derneği Başkanlığı yaptı, Atatürk Okulu, Türk Festivali ve derneğin internet sitesiyle Amerikalı öğretmenlere Türkiye'yi tanıtma seminerleri başlatılmasında öncülük etti. Kitapları, sinema, tiyatro ve müziği, güneşi ve denizi seviyor. Yayınlanmış bir öykü kitabı var. "Dünyada en çok sevdiği işi yapma güzelliğini yakalayan ve kanseri yenen şanslı kişilerden biriyim, haberciliği, hayatı ve onlarla ilgili herşeyi seviyorum" diyor.

Bölümler

Takvim

April 2017
M T W T F S S
« Mar   Jul »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930