(AP Photo/Julie Jacobson)

Yeni bir yıla girdik ve zaman öylesine hızlı akıp gidiyor ki neredeyse ilk ayı tamamlıyoruz. 2018’e her yeni yıla olduğu gibi yepyeni umutlar ve beklentilerle girdik, birçoğunu uygulayamayacağımızı bildiğimiz yeni kararlar aldık. Benim için bunların başında diyet ve spor yapmak geliyor. Her yeni yılda bütün iyiniyetimle ‘bu yıl olacak’ diyorum ama olmuyor! Ama umudumuz devam ediyor. Ben de bu yılın iyi geçeceğine inanıyorum. Amerikalılar’ın da çoğu böyle düşünüyormuş yeni bir araştırmaya göre. Peki Amerikalılar neden 2018’in 2017’den daha iyi bir yıl olacağına inanıyor dersiniz? Washington’daki PEW Araştırma Merkezi’nden geldi bu sorunun yanıtı.
PEW’un 10-15 Ocak arasında ülke çapında 1,503 yetişkinle yaptığı ankete katılanların yüzde 61’i, bu yılın 2017’den daha iyi geçeceğine inandıklarını söyledi. 2017 için yapılan ankete katılanların yüzde 49’u, 2017’nin 2016’dan daha iyi geçeceği yolunda görüş belirtmişti. Bu da buy ıl birçoklarının geçen yıla oranla gelecekten daha umutlu olduğunu gösteriyor diyebiliriz. Peki siyasi açıdan bakarsak durum ne? Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında iyimserlik konusunda fark var mı? Cumhuriyletçi Başkan Donald Trump da Beyaz Saray’da bir yılını doldurdu bu yüzden Amerikalılar’ın ne düşündüğü daha da önemli.

Cumhuriyetçiler ve Cumhuriyletçiler’e yakın olan bağımsızlar arasında 2018’le ilgili iyimserlik oranı çok yüksek, % 88. Demokratlar arasında da bir önceki yıla göre büyük bir artış var iyimserlik oranında. 2018 için olumlu düşünen Demokratlar’ın oranı yüzde 42. Oysa 2016’da Demokratlar’ın sadece yüzde 24’ü, 2017’nin olumlu geçeceğine inanıyordu.


Peki görevde birinci yılını dolduran Başkan Donald Trump’ın durumu ne? PEW’un anketine göre Trump 2018’e yüzde 37 halk desteğiyle başladı. Geçen yıl göreve başladığı günlerde Amerikalılar’ın yüzde 39’u Trump’a destek veriyordu. Ankete katılanların yüzde 50’si, Trump’ın istediklerini yapma konusunda başarılı olduğunu düşünüyor. Ancak sadece yüzde 39’u, verdiği sözleri tuttuğu görüşünde. Geçen yıl Şubat ayındaysa Amerikalılar’ın yüzde 60’ı Trump’ın sözlerini tutacağına inanıyordu.


PEW’un anketten aldığı sonuçlar, Amerikalılar’ın siyasi çizgilerle ne kadar kutuplaştığını bir kez daha gösteriyor. Cumhuriyetçiler’le Demokratlar, gelecekle ilgili beklentilerini siyasi görüşleriyle belirliyor. Her iki siyasi grup da 2018’den umutlu ancak farklı nedenlerle. Cumhuriyetçiler’in yüzde 36’sı ekonomiden, iş piyasasından ve borsadaki artıştan memnun. Demokratlar’ın % 18’i, yıl sonuna doğru yapılacak ara seçimlerde oy oranlarını arttıracakları konusunda umutlu olduklarını, yüzde 26’sı genel olarak iyimserlik duyduklarını söylüyor.
Bakalım 2018 neler getirecek, nasıl bir yıl olacak?