Artık alışverişlerimizi de internetten yapıyoruz. Teknoloji öylesine ilerledi ki, yiyecek alışverişimizi de online yapmaya başladık. Alışveriş için yollarda ve süpermarketlerde saatler harcamadan, kasada sıra beklemeden, evimizde oturup birkaç dakika içinde yapıyoruz artık mutfak alışverişimizi. Gıda Pazarlama Enstitüsü’nün yeni bir araştırmasına göre, 2025 yılına kadar süpermarket alışverişimizin yüzde 20’sini internetten yapar hale geleceğiz. Bu 100 milyar dolarlık bir harcamaya eşit.

Gallup araştırma şirketine göre, Amerikalılar’ın %20’si yiyecek alışverişini internetten yapıyor. Ancak bu müşterilerin yüzde sadece 9’u,  internetten taze sebze, meyve ve et alıyor. İlginç ama Amazon internetten gıda maddesi satışlarında önde gidiyor. Amazon’un satışlarının %18’ini, ki bu 2 milyar dolara eşit, gıda maddesi satışı oluşturuyor.

Size bir soru: internetten süpermarket alışverişi yapar mısınız?

Ben itiraf ediyorum, mutfak alışverişi hiç yapmadım internetten ama elektronik ve ev eşyası aldım internet üzerinden.

Peki internetten alışveriş konusunda dünyada durum ne dersiniz?

2018’de online alışverişlerin, toplam harcamaların %8,8’ini oluşturması bekleniyor. 2016’da bu rakam %7,4’tü. Ülke bazında internetten alışveriş yapmaya en meraklı olanlar İngilizler. Toplam alışverişlerinin %15,6’sını online yapıyorlar. İkinci sırada %13,8’le Çin’i görüyoruz, üçüncü %11,5’la Norveç, dördüncü %10,8’le Finlandiya, onu %10,5’la Güney Kore izliyor. Amerika %8,8 ve toplam 2 trilyon 197 milyar dolarlık satışla İngilizler’in rekorundan çok geride kalıyor.

Internetten yapılan alışverişlerin %53,9’u bilgisayarlardan, %33,7’si akıllı telefonlardan, %12,4’ü de tablet bilgisayarla yapılıyor.

Online alışveriş yapan erkeklerin %30’u haftada en az bir kez alışveriş yapıyor. Kadınlarda bu oran, %18. Ayda bir online alışveriş yapanların %32’si erkek, %40’ı kadın. Yılda en az bir kez internetten sipariş verenlerinse %38’i erkek, %42’si kadın.

Yaş gruplarına bakarsak, online alışverişte 18-24 yaş arası %35-41’le ilk sırada. 40-64 yaş arasıysa %35-45’le ikinci. 65 yaşın üzerindekilerin % 58’iyse yılda en az bir kez online alışveriş yapıyor.

Yaşadığımız ileri teknoloji çağında önümüzdeki yıllarda internetten alışverişyapanların sayısının daha da artacağını söylemek mümkün. Bakalım bizler ne zaman internetten patlıcan, domates, ıspanak, patates, süt, yumurta ve et almaya alışacağız?