Ağustos’un ilk haftasında Amerika’da mesleğinin zirvesine çıkmış iki ünlü yıldız hayatını kaybetti. İkisi de 1931 doğumlu olan Amerikalı yazar  New York’ta, yıllar önce Amerika’ya yerleşen uluslararası üne sahip foto muhabiri Mehmet Biber de Washington’a komşu Virginia eyaletinde uzun soluklu yaşamlarını ve meslek hayatlarını noktaladı.

Amerikalı ünlü yazar Toni Morrison’ın hayatında birçok ilk var. Morrison, 1987 yılında yayınlanan ‘Beloved’ adlı romanıyla 1988’de Pulitzer ödülü aldı. Siyah bir köle kadının Amerikan iş savaşı sırasında çektiği çileyi anlatan bu roman daha sonra Hollywood’a uyarlandı ve filmin başrolünde Amerika’nın en zengin siyah girişimçilerinden televizyoncu-oyuncu Oprah Winfrey oynadı. Winfrey bu filmdeki oyunuyla en iyi kadın oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildi ama altın heykeli alamadı.

Toni Morrison 1993 yılında Nobel Edebiyat Ödülü alan ilk siyah kadın yazar oldu. İsveç Nobel Akademisi Toni Morrison’u, ‘romanlarında güçlü bir gözlem ve şiirsel bir anlatımla Amerikan gerçeklerine hayat veren bir yazar’ olarak tanımladı. 2012 yılında dönemin başkanı Barack Obama, Morrison’a Beyaz Saray Özgürlük Madalyası verdi.

(Kaynak:AP Photo/Carolyn Kaster)

İki oğlunu kendi başına büyüten bir anne olan Toni Morrison, uzun yıllar Amerika’nın en saygın üniveresitelerinde edebiyat dersleri verdi. Yale, Princeton, New York, Rutgers ve  mezunu olduğu Washington’daki Howard Üniversitesi’nde profesörlük yaptı. 2006’da Princeton’dan emekli oldu ama yazmaya devam etti. 1967-1983 yılları arasında Toni Morrison Amerika’nın ünlü yayınevi Random House’da editor olarak çalıştı, yayınevinin ilk siyah kadın editörü olarak tarihe geçti.

Morrison şair olarak tanınsa da daha çok roman-yazar kimliğiyle anılmayı tercih ediyordu. Bir kadın hakları savunucusu da olan Morrison, bu konudaki düşüncelerini sık sık dile getirmesiyle de tanınıyordu.

”Women’s rights is not only an abstraction, a cause; it is also a personal affair. It is not only about “us”; it is also about me and you. Just the two of us.”

Ünlü Foto Muhabiri Mehmet Biber Hayata Veda Etti

ABD’nin Virginia eyaletinde yaşayan ödüllü fotoğrafçı Mehmet Biber de, 88 yaşında hayata veda etti. 1931 yılında Eskicuma’da doğan Mehmet Biber, Bursa Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. 1950 yılında İstanbul Fotoğraf Ajansı’na girdi. 1962 yılına kadar çeşitli gazetelerde foto muhabiri olarak görev yaptı. 1962-1971 yılları arasında New York’ta Birleşmiş Milletler’de çalıştı. 1975-1982 yılları arasında da Hürriyet Gazetesi’yle Hürriyet Haber Ajansı’nda görev yaptı. 1982’den sonra ABD’ye yerleşti. Orada serbest gazeteci olarak foto-röportajlar gerçekleştirdi.

Mehmet Biber’in fotoğrafları National Geographic dergisinde kapak olarak yayınlandı. Çok sayıda ulusal ve uluslararası ödül sahibi olan Mehmet Biber’in serbest foto muhabiri olarak çalışmaları dünyanın en büyük dergilerinde, ayrıca Bunte, Stern, Time, GEO, National Geographic, Al Faysal, Der Spigel gibi dergilerde yayınlandı.

NBC ve CBS televizyonlarına filmler çeken Biber dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biri olarak 1996 Atlanta Olimpiyatları sırasında Leica’nın en yeni televat objektiflerini denedi. Bu çalışmaları Leica International’ın üç dilde yayınlanan sayılarında yer aldı. 1977 yılında Sedat Semavi ödülü alan ve sürekli basın kartı olan Mehmet Biber gazetecilik yaşamını Washington’a komşu Virginia eyaletinin  Annandale ilçesinde sürdürdü.

Mehmet Biber, Amerika’da, özellikle de Washington ve çevresinde yaşayan Türk toplumunun çok sevip saydığı bir gazeteci ve değerli bir foto muhabiriydi.